AMPULLER NASIL YAPILIR

AMPULLER NASIL YAPILIR

AMPUL YAPILIŞI Ampuller hayatımızın her alanında kullanılan insanlığın gelişiminin kilometre taşlarından biridir. Belki de en önemlisidir. Bu bakımdan insanlık için bıkmadan usanmadan çalışıp karanlıktan aydınlığa çıkmamıza katkı sağlayan bilim insanı Edison’a sonsuz kere teşekkür etmeliyiz. Evde büroda, yaşadığımız her alanda ampulleri kullanmak zorundayız. En basit duylardan, tasarım harikası avizelere kolayca takılabilen bu küçük cihazlar sayesinde, […]

AMPUL YAPILIŞI

Ampuller hayatımızın her alanında kullanılan insanlığın gelişiminin kilometre taşlarından biridir. Belki de en önemlisidir. Bu bakımdan insanlık için bıkmadan usanmadan çalışıp karanlıktan aydınlığa çıkmamıza katkı sağlayan bilim insanı Edison’a sonsuz kere teşekkür etmeliyiz. Evde büroda, yaşadığımız her alanda ampulleri kullanmak zorundayız. En basit duylardan, tasarım harikası avizelere kolayca takılabilen bu küçük cihazlar sayesinde, ortamı rahatça aydınlatabiliriz. 

Şimdi konumuzu daha iyi anlayabilmek için daha yakından bakalım aşağıdaki görsel sunumuzu izleyerek daha yakından inceleme şansı bulabilirsiniz.

AMPULÜN YAPILIŞ AŞAMALARI

Dahası birçok çeşit ve boyutta kullanabilmekteyiz. Sadece avizelerde değil, araba farlarında, trafik için ışıklarında, sokak lambalarına kadar birçok aksesuar aydınlatma araçlarında kullanmaktayız. Bu kadar önemli bir iş görüyor olmalarına rağmen oldukça basit bir görünümleri vardır. Ampul elektriği öylesine yoğun bir şekilde ışığa çeviri ki parıldar. Ampulün temel parçaları; cam bir dış kap, ısınmadan dolayı oksijenle temas edip yanmasını önlemek için havası boşaltılır, içine yanma özelliği olmayan  azot ve argon gibi gazları doldurulur. Kıvrılmış flama, iletken bir tel parçası var, ampuldeki ışık bu temel parçasının ısınmasıyla elde edilir ve içinde ayrıca bakır nikel teller vardır. Bunlar elektrik akımını flamaya taşır. Başları ve elektrik temas noktası vardır.

Ampul Edison tarafından binlerce deneme yapılması sonucunda icat edilmiştir. Edison her olumsuz çıkan deneme sonucunda pes etmemiş, hatta bu olumsuzlukları da bir öğrenme kabul etmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ayaklarımızın Sıcak Dostları; Çoraplar

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?