ANALİTİK GEOMETRİ ÖRNEK SORU ÇÖZÜMLERİ

ANALİTİK GEOMETRİ ÖRNEK SORU ÇÖZÜMLERİ

Analitik geometri soruları üniversite sınavlarında kesinlikle çıkmaktadır. Her soru çok değerli olunca da bilmek çözmek zorundasınız. Eğitim sitelerinde u konu ilgili örnek çözümler yapılıyor. Umarız ki size faydalı olur. ANALİTİK GEOMETRİ VİDEOLU KONU ANLATIMI   Diyelim ki oldukça ilginç bir evcil hayvan mağazası var ve bu mağazada 3 çeşit hayvan satılıyor olsun. Kediler, kedi sayısı […]

Analitik geometri soruları üniversite sınavlarında kesinlikle çıkmaktadır. Her soru çok değerli olunca da bilmek çözmek zorundasınız. Eğitim sitelerinde u konu ilgili örnek çözümler yapılıyor. Umarız ki size faydalı olur.

ANALİTİK GEOMETRİ VİDEOLU KONU ANLATIMI

  Diyelim ki oldukça ilginç bir evcil hayvan mağazası var ve bu mağazada 3 çeşit hayvan satılıyor olsun. Kediler, kedi sayısı e ile gösterilir, köpek satıyorlar, köpek sayısını z ile gösterelim ve ayrıca  ayı sayısını da a ile gösterelim. Aslında ayı pek satın alınmaz, sokakta da bol miktarda bulabilirsin ama mağaza sahibi bize  kedi sayısının köpek sayısından fazla olduğunu ve bunun da ayı sayısından fazla olduğunu söylüyor. Yani yani e büyüktür z, z büyüktür a şeklinde gösterilebilir. Bize sadece bu ifadeleri söyleyerek bunlardan hangisinin büyük olduğunu soruyorlar. Bunu çözmek için a bölü 1   artı a mı, yoksa 1 bölüm 3 bunlardan hangisi büyük olabilir veya hangisi eşitte olabilir. Bize verilen bilgiler bunlar şimdi bu ifadenin ne anlama geldiğini birlikte düşünelim.

Analitik Geometri Soru Çözümleri Ders Notları


Bunu başka bir deyişle ayıların sayısı bölü diğer bütün hayvanların sayısı şeklinde söyleyebiliriz. Demek ki bu ifade ayıların diğer tüm hayvanlara oranını göstermektedir. O zaman şu soru aklınıza geliyor. Ayıların tüm sayısı, bütün hayvanlardan büyük müdür? Bir bölü 3 ten büyük müdür, bir bölü 3 e eşit midir? Bize verilen bu bilgilerle bu soruyu çözmemiz mümkün müdür?

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çarpanlara Ayırmanın Püf Noktaları

Acaba bu soru üzerine çok çeşitli şekillerde düşünebilirsiniz? Önce ayıların oranının 1 bölüm 3 ten daha büyük olduğu senaryosu üzerinde düşünelim. Bunu gözümüzün önünde canlandırabilmek için küçük bir şema çiziyoruz. Bu evcil hayvan mağazasındaki bölümler ve her bölüm üçte biri göstermektedir. Eğer ayıların oranı 3 te 1 den büyükse, bu şemadaki gibi bir bölü 3 ten büyük şekilde tarayabiliriz. Eğer ayıların oranı köpeklerden küçükse bundan daha küçük olmalı. Yani bu kararı alandan daha büyük olmalı. Kediciklerin oranı ise onlar daha büyük olmalı ama ondan pek mümkün gözükmüyor. Yani bu senaryo işe yaramadı. Bunu düşünmenin diğer bir yolu ise eğer ayıların oranı 1 bölüm 3 ten büyükse, kedilerin, kedilerin artık köpeklerin oranı 2 bölü 3 ten daha büyük olmalı. Kediler ve köpekler 1 bölü 3 den daha az olmalı.

ANALİTİK GEOMETRİ ÖRNEK SORULAR

Bu yöntemde düşündüğümüzde de bunun bir bölü 3 ten büyük olamayacağını göreceğiz. Şimdi 1 bölüm 3 e eşit olma senaryosu üzerinde duralım bu ifadenin yani ayıların tüm hayvanların sayısından 1 bölüm küçük eşi 1 bölüm 3 eşit olması yine şema çizelim bu şemada aylar tam olarak bir bölü 3 bunu mavi renkleri tanıyalım köpeklerin oranının ayların oranından daha büyük olduğunu biliyoruz. Yani köpeklerin oranı 1 bölüm 3 den daha büyük olacak eren eğer köpeklerin oranı bir ben işten daha büyükse  bu kısım 1 bölüm den daha küçük olmalı ama biz aslında en büyük olanın kedilere ait olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu senaryonun da mümkün olamayacağını görüyoruz. Elimizde kalan tek çözüm bir bölü 3 ten küçük olasılığı. Şimdi bunu düşünelim. Şemalı tekrar çizerlim. Ayılar bir bölü 3 den daha küçük, köpekler 1 bölüm 3 olsun. Bu durumda kedilerin oranı en büyük olabilir. Bu çok mantıklı, bu da e bölü, e  artı a şeklinde sonucu vermektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  OBEB-OKEK Konusunun Kolay Anlatımı

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?