Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar

Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar

 Anestezi teknikeri, hastanın hekimi tarafından verilen talimatlar doğrultusunda her türlü ameliyat öncesinde anestezi işlerini yürüten yardımcı sağlık personelidir. Anestezi Teknikerinin Görevleri Görevleri arasında; Ameliyat öncesinde doktorlara yardım etmek, hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntem ve teknikleri doktor kontrolünde yapmak Cerrahi durumlarda hastaya anestezi açısından gerekli olan bütün metotları uygulamak Hastanın sağlık durumunu gözlemlemek Hastanın fiziksel […]

 Anestezi teknikeri, hastanın hekimi tarafından verilen talimatlar doğrultusunda her türlü ameliyat öncesinde anestezi işlerini yürüten yardımcı sağlık personelidir.

Anestezi Teknikerinin Görevleri

Görevleri arasında;
  • Ameliyat öncesinde doktorlara yardım etmek, hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntem ve teknikleri doktor kontrolünde yapmak
  • Cerrahi durumlarda hastaya anestezi açısından gerekli olan bütün metotları uygulamak
  • Hastanın sağlık durumunu gözlemlemek
  • Hastanın fiziksel yapısına uygun bir şekilde narkoz uygulayarak unutulmasını sağlamak ve ameliyat sonrasında da uyandırılamasına yardımcı olmak
  • Hastanın ameliyat edilmesi için hazır hale geldiğini yetkili kişilere bildirmek
  • Ameliyat esnasında hayati bulguları takip ederek komplikasyonlar oluşması durumunda hekimlere haber verip müdahale etmek…

ANESTEZİ TEKNİKERİ MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Anestezi teknikeri olabilmek için gereken özel durumlar şu şekildedir; Anestezi teknikeri olacak bir kişinin el ve göz koordinasyonu gelişmiş olmalı, kimya ve biyoloji alanlarında bilgi sahibi olmalı, insanlarla diyalog kurmasını bilmeli, vücut olarak dayanıklı ve metanetli olmalı, amirlerinin verdiği talimatları yerine getirebilmeli, göz sağlığı yerinde olmalı, güler yüzlü anlayışlı ve sabırlı olmalı.

Anestezi teknikeri maaşı

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Anestezi teknikerleri sağlık alanında çalıştıkları için doğal olarak çalışma alanları kapalı ortamlar ve düzensiz saatlerdir. Çünkü hastalar bazen acil servise çağrılabilmekte gelebilmekte bu durumda da anestezi teknikerine ihtiyaç duyulabilmektedir. Nöbet sistemi ile çalışıldığı için gece gündüz çalışma durumları olabilmektedir.
Anestezi teknikerlerinin çalışma alanları ve iş bulma imkanları oldukça fazladır. Özel sektörün sağlık alanına girmesiyle sağlık personeline olan ihtiyaç gün geçtikçe artmış, buna paralel olarak bu mesleği olan ilgi artmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yurtdışında Eleman Arayan Firmalar

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Anestezi teknikeri olabilmek için sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının anestezi bölümü ve anestezi teknikerliği programlarında eğitim almak gerekmektedir. Liseden sonra eğitim süresi 2 yıl olan meslek yüksekokulu’nda eğitim aldıktan sonra ‘anestezi teknikeri’ ünvanı alınmaktadır. Meslekte ilerlemek için ÖSYM tarafından yapılan dikey geçişler sonucunda başarılı olanlar sağlık memurluğu, hemşirelik, sağlık eğitimi lisans programlarına yerleşebilirler.

ANESTEZİ TEKNİKERİNİN MAAŞI

Özelde çalışanlar asgari ücret ile başlar duruma göre ücret artar. Devlet hastanelerinde çalışanlar ise en düşük devlet memuru maaşı ile başlar. Anestezi teknikeri maaşı enflasyona göre artmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?