Animatör Kimdir, Nasıl Olunur? Turizm Animasyonu Bölümü Okunur mu

Animatör Kimdir, Nasıl Olunur? Turizm Animasyonu Bölümü Okunur mu

 Animatör, insanların tatil süresince iyi vakit geçirmeleri için bazı eğlence araçlarıyla, gezi programlarıyla hoşça vakit geçirmek için organizasyon düzenleyen kişidir. Animatör ne iş yapar Animatörler, animasyon adı verilen canlandırma işiyle uğraşırlar. Sportif ve kültürel etkinliklerle insanları eğlendirmeye çalışan bu insanlar eğlenme ve dinlenme amaçlı tatile gelen insanların yaş, cinsiyet, ekonomik ve kültürel seviyelerine uygun beklentilerini […]

 Animatör, insanların tatil süresince iyi vakit geçirmeleri için bazı eğlence araçlarıyla, gezi programlarıyla hoşça vakit geçirmek için organizasyon düzenleyen kişidir.

Animatör ne iş yapar

Animatörler, animasyon adı verilen canlandırma işiyle uğraşırlar. Sportif ve kültürel etkinliklerle insanları eğlendirmeye çalışan bu insanlar eğlenme ve dinlenme amaçlı tatile gelen insanların yaş, cinsiyet, ekonomik ve kültürel seviyelerine uygun beklentilerini göz önüne alarak hazırlıklar yapar. Tatil yerinin imkanları ölçüsünde tatilcilerin beklentilerine göre farklı animasyon türleri hazırlar ve uygular.
Gelen turist kafilelerinin havalimanından veya başka istasyonlardan alınarak konaklama yerine kadar getirip götürme işlerini de yapar. Ayrıca zehirlenme, boğulma benzeri tehlikeli durumlar karşısında da tatilcileri uyararak bilgi verir. Sergi fuarlarında ve reklam organizasyonlarında görev alarak tanıtım yapılması istenen hizmet ya da ürünün belli hedef kitleye ulaşması için gerekli çalışmaları yapar.
Animatörün iş alanları

Animatörlerin kullandığı materyaller

Animatörlerin kullandığı materyaller genelde müzik aletleri, pusula, kitap, dergi, harita, voleybol topu, masa tenisi gibi eğlenceye yönelik her türlü materyal olabilir.

Animatör olabilmek için aranan şartlar

Animatör olabilmek için aranan şartlar şöyledir; duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilmeleri gerekir, başka insanları etkileyebilme, ikna yeteneği güçlü olması gerekir, farklı düşünme yeteneğine sahip olması gerekir, hızlı karar vermeli, verdiği kararları da uygulayabilmelidir. Karşındaki insanları istek ve ihtiyaçlarına karşı hassas olmalıdır, seyircileri coşturan, sabırlı olmalı ,anlayışlı olmalı ve güleryüzlü olmalıdır.Animatörlük hareket gerektiren bir iş olduğu için vücut olarak da sağlıklı ve zinde bulunması gerekir.

Animatörlerin çalışma ortamları

Animatörlerin çalışma ortamları genelde turistik tesisler, fuarlar, televizyon şirketleri, radyo programları gibi görsel şova ve eğlenceye dayalı alanlardır, çalışma alanları değişken olduğu için hem kapalı alanlarda hem de açık ortamlarda çalışmaları gerekebilir. Zaman mefhumu da değişken olup gece gündüz, hafta sonu, bayram hiç fark etmez her türlü zaman diliminde çalışması istenebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni Ne İş Yapar

Animatörün çalışma alanları, iş  imkanları

Animasyon son zamanlarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sevilmeye başlanmış, bu sebeple de tatil beldelerinde istihdam alanı artmaya başlamıştır. Ancak animatörler sürekli istihdam edemedikleri için geçici mevsimlik personel olarak iş bulabilmektedir. Turizm sektörünün para kazanma durumuna göre ya da turistlerin ülkemize olan ilgisine göre animatörlere olan ihtiyaç da artacak ya da azalacaktır.

Nasıl Animatör olunur

Turizm Animasyonu Bölümü eğitim için ideal yerdir. TYT puanı herkes için uygundur. Liseden sonra 2 yıl okunur. İkinci öğretim şeklinde de eğitim almak mümkündür.

Eğitiminin alındığı yerler genellikle pratik ya da pratiklerden alınabilen kurslar sayesinde de gerçekleşmektedir. Bunun için Türkiye İş Kurumu il müdürlüklerinde, Turizm Bakanlığı’nın açtığı işgücü yetiştirme kurslarında, başka turistik tesislerde açılan eğitimler sayesinde animatörlük öğrenilebilmektedir. Eğitim yaklaşık 3 ay sürebilmektedir, eğitim süresince pratik ve teorik olarak ders yapılmaktadır.

Alınan eğitim sonucunda animatörlerin Türkçe’yi düzgün kullanabilme, sağlıklı iletişim kurabilme, sorun çözme odaklı işbirliği ve davranışlar sergileme gibi konuları işlenmektedir. Ayrıca kurslarda tatil etkinlikleri, güzel konuşma metodları ve sanatı, halkla ilişkiler, hareket ve bilgi dersleri de öğretilmektedir.

Bu iş sürekli bir iş olmadığı için çoğu insanın mecburi ve son çare olarak düşündüğü meslekler arasında olduğunu söyleyebiliriz. çünkü animatörlük yaparak evini geçindirebilmeyi, düşünen insan sayısı çok azdır. Karar sizin, bu özellikleri ve şartları taşıyorsanız siz de animatör olmak için gerekli yerlere müracaat edebilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çiçekli Bez Çanta Modelleri Tercih Ediliyor

Animatör ne kadar kazanır

Turizm Animasyonu Bölümü mezunu olanlar daha şanslı olur. Yüksek okul eğitim tecrübesi, insan ilişkileri gibi kriterler ile otellerin tercihi olur. Animatör, müşteri beğenisine göre kazanç rakamlarına ulaşır. Sezonluk da alışabilir sürekli de. Herhalukarda ayda 2 asgari ücretin karşılığı gelir elde eder.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?