Anıtkabir Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı

Anıtkabir Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı

Anıtkabir Nasıl İnşa Edildi Gurur ve hüzün anıtı olarak Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün istirahatgahı Anıtkabir’in yapım aşamalarından bahsedeceğiz size. Yapımı için açılan ihalede en çok beğenilen proje Emin ONAT ve Orhan ARDA tarafından yapıldı. 2. Dünya savaşının kasvetli yıllarında görkemli bir törenle inşaat başladı. Tam 9 sene süren bu inşaat 4 […]

Anıtkabir Nasıl İnşa Edildi

Gurur ve hüzün anıtı olarak Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün istirahatgahı Anıtkabir’in yapım aşamalarından bahsedeceğiz size. Yapımı için açılan ihalede en çok beğenilen proje Emin ONAT ve Orhan ARDA tarafından yapıldı. 2. Dünya savaşının kasvetli yıllarında görkemli bir törenle inşaat başladı. Tam 9 sene süren bu inşaat 4 aşamada bitirildi. Atatürk!ün naaşı 10 Kasım 1953 yılında Anıtkabire nakledildi.

Anıtkabir için ne kadar harcandı

Anıtkabir’in temeli normal olarak 9 Ekim 1944‘te atıldı. O dönemin parası ile yaklaşık 20 milyon lira harcandı. Anıtkabir’de kullanılan gi ve sarı desenli taşlar Çankırı ilinden, mermerler Bilecik çevresinden getirildi. Buradaki büyük lahdin 42 tonluk tek parça mermeri ise  Osmaniye’den getirildi.

Anıtkabir’deki kuleler

Rakım olarak 907 metre yükseğe inşa edilen mezar 750 bin m2 alanı kaplamaktadır. Tandoğan’dan girilince 26 basamaklı aslanlı yola çıkılır. Simetrik olarak inşa edilen 10 kuleden 2’si burada karşınıza çıkar. Kuleler 12×14 m genişliklere sahiptirler. Kulelerin yükseklikleri 7 m 20 cm, çatıların tepelerinde eski Türk çadırlarında bulunan tunç mızraklarla donatılmış. tören meydanından 42 basamaklı merdivenlerden mozoleye çıkılıyor. Ayrıntılar için videoya bakın!

Anıtkabir tasviri

Anıtkabir’e geniş bir merdivenle çıkılır. Karşınızda etkileyici bir yapı duracaktır. İki yanda bulunan kulelerden birine Hürriyet, diğerine ise İstiklâl adları verilmiştir. Bu görkemli kulelerin önündeki heykellerin birinci grubunda 3 tane kadın asker, ikinci grubunda erkek asker, öğrenci ve köylü bir arada bulunmaktadır. Merdivenden çıkınca yol, alan ve şeref salonu olarak üç bölüm size hoş geldiniz, der. Frig dönemi eserlerini andıran ihtişamlı anıtın çevresinde 8 adet kule yükselmektedir. Anıtkabir’deki kulelerin isimleri;  Müdafaai Hukuk, Cumhuriyet, İnkılâp, 23 Nisan, Sulh, Zafer, Misak-ı Millî ve Mehmetçik’tir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocuğumla Nasıl Başa Çıkabilirim

Çıkış yolu sonunda, 250 m. uzunluğunda giriş yolu bulunur. Yolun iki tarafına aslan heykelleri ve meşaleler dizilmiştir. Bu yoldan sadece bir basamakla Zafer Alanına geçilir.. Zafer Alanı’nın sol yanında Anıtkabir olanca ihtişamıyla size merhaba der.  Sağ dış duvarda Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi, solda ise Onuncu Yıl Nutku yazılmıştır. Şeref holüne çıkmak için 33 basamak adımlamalısınız. Burada, 20 m. yüksek,  32 m. en ve  60 m. boyu olan büyük bir salon bulunur. Tavanlarda altın mozaiklerle, Türk motifleri bezenmiştir. Salonun sonunda yer alan pencerenin hemen önünde, basamaklarla yükseltilen lahit yer alır. Gerçek Mezar bu lahdin altında bulunmaktadır. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefakar Türklerin dualarını burada sessizce dinlemektedir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?