Anlatım Bozukluğu Konu Anlatımı

Anlatım Bozukluğu Konu Anlatımı

Türkçe konularının temelini teşkil eden anlatım bozukluğu konusu hemen hemen bütün sınavlarda öğrencilerde Türkçe yeteneğini bilgisini ölçmek amacıyla sorulan sorular arasındadır. Anlatım bozukluğu ile ilgili sorular ygs sınavlarında, Kpss sınavlarında, Teog sınavlarında, hatta ve hatta okul derslerinde de öğretmenler tarafından sıkça sorulan sorular arasındadır diyebiliriz. Anlatım bozukluğuyla ilgili soruları çözebilmek için bazı püf noktaları vardır. […]

Türkçe konularının temelini teşkil eden anlatım bozukluğu konusu hemen hemen bütün sınavlarda öğrencilerde Türkçe yeteneğini bilgisini ölçmek amacıyla sorulan sorular arasındadır.

Anlatım bozukluğu ile ilgili sorular ygs sınavlarında, Kpss sınavlarında, Teog sınavlarında, hatta ve hatta okul derslerinde de öğretmenler tarafından sıkça sorulan sorular arasındadır diyebiliriz. Anlatım bozukluğuyla ilgili soruları çözebilmek için bazı püf noktaları vardır. Bunları size kısaca anlatacağız. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, anlamak için 2 tane farklı arabanın iki farklı yolda gittiğini düşünürsek, düz yolda giden araç iyi yol olacaktır, bozuk zeminde yol alan araç ise yol almak için oldukça zorlanacaktır. İşte bu örnekten yola çıkarak anlatım bozukluğu konusu da Türkçede söylemek istenileni karşı tarafa ifade etmek istediğiniz konuları düzgünce anlatmamız gerekir, gereksiz kelimeler, gereksiz anlatımlar yaparsak cümlemizden anlatım bozukluğu vardır demektir.

Türkçede anlatım bozukluğu 

Türkçe cümlelerde anlatım bozuklukları denilince en çok yapılan hatalar gereksiz kelime kullanımı bunu da herkes okuduğu cümlelerde anlatılmak istenen ifadeyi kolayca anlıyorsa gereksiz kelime kullanılmamıştır ama okuyucu okuduğu halde anlayamıyorsa ,kafası karışıyorsa demek ki gereksiz kullanılan kelimeler vardır ve okuduğu cümle kesinlikle anlatım bozukluğu içermektedir.

Türkçede anlatım bozukluğu genelde 2 sebepten oluşmaktadır birincisi anlamaya dayalı anlatım bozuklukları ikincisi de dilbilgisi kurallarına uymayan anlatım bozuklukları olarak söylenebilir. Anlama dayalı anlatım bozukluklarına bağdaşıklık adı verilmektedir dilbilgisi kuralına uyumayan anlatım bozukluklarına da bağlaşıklık adı verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Üniversiteli Olmak İçin YKS’yi Anlamak Gerek

Anlamaya dayalı anlatım bozukluklarını da genelde bir cümlede yanlış kullanılan bir kelime veya anlamaya dayalı gereksiz sözcük fazla kullanılır çelişen bir sözcük varsa demek ki anlama dayalı bir bozukluk var demektir.

Türkçede anlatım bozukluğu dil bilgisine dayalı bir anlatım bozukluğu bozukluğu varsa zaten hemen anlaşılacaktır çünkü çok kolaydır çünkü bağlaşıklık ilkesine dayanarak hareket ettiğiniz zaman yalnızca hemen görebileceğiz. Çünkü dil bilgisi kuralında öznelerle yüklemler birbirine uyuşması gerekmektedir ki özne tekilse yüklem de tekil olmalıdır, özne çoğulsa yüklem de çoğul olmalıdır.

Bağlaçların olduğu cümlelerde fiilimsilerin olduğu cümleler genelde dilbilgisi ile ilgili anlatım bozuklukları yapılmaktadır örneğin Ahmet’e güveniyoruz ve çok seviyoruz cümlesinde yapılan en önemli hata bağlaçdaki gereksiz kullanılır.

Türkçede anlatım bozukluğu ile ilgili sorulan sorular çözerken yapmamız gereken en önemli iş önce soruyu okuma sonra okumak cevabı kolayca bulabiliyorsak seçeneklerden doğru işaretlemek eğer bulamıyorsak okuduğumuz seçenekler içindeki cümlelerde içinde virgül olan de bağlacı olan fiilimsi bağlaç varsa bu tür cümleleri okuyup dikkat etmemiz gerekiyor ki anlatım bozukluğu yapılan seçeneği bulabilelim.

Sevgili öğrenciler anlatım bozukluğu konusunu iyice pekiştirmek için konuyla ilgili konu anlatımlarını takip etmeli bol örnek çözümleri yapmalı ve Türkçede anlatım bozukluğu video anlatımı yapılan bol örnekli çalışmaları değişik kaynaklardan bolca izlemenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?