Anne Olmanın Mutluluğu

Anne Olmanın Mutluluğu

Doktorların uyarısına rağmen çocuk sahibi oldu İzmir’de 2003 senesinde mide kanaması sebebiyle acilen hastaneye kaldırılan Perihan A. adındaki kadına siroz teşhisi kondu. İlk bebeğini düşük yaptı. Doktorlar bir daha anne olamayacağını söylediler. Tedavi olması için karaciğer nakli yapılması şarttı. Bu sebeple kadavralardan alınan bir karaciğer Perihan Hanım’a nakledilerek ikinci hayatına başladı. Doktorların 2 yıl dolmadan kesinlikle […]

Doktorların uyarısına rağmen çocuk sahibi oldu

İzmir’de 2003 senesinde mide kanaması sebebiyle acilen hastaneye kaldırılan Perihan A. adındaki kadına siroz teşhisi kondu. İlk bebeğini düşük yaptı. Doktorlar bir daha anne olamayacağını söylediler. Tedavi olması için karaciğer nakli yapılması şarttı. Bu sebeple kadavralardan alınan bir karaciğer Perihan Hanım’a nakledilerek ikinci hayatına başladı.

Doktorların 2 yıl dolmadan kesinlikle anne olamayacağı uyarılarına rağmen Perihan A. hamile kalarak 8 aylık erken doğum yaparak bir bebek dünyaya getirdi. Alper adı verilen bebeklerinde büyük mutluluk yakaladığını söyleyen anne, bebeği kucağına aldığı zaman sonradan nakledilen karaciğerden vücuduna farklı bir duygu yüklendiğini söyledi.


Perihan A. hepatite bağlı olarak siroz olduğu gerekçesiyle tedavi görürken 2011 yılında serbest meslek sahibi olan Ali A. ile evlenerek Aydın’a yerleşti. Fakat çok kısa süre içerisinde siroz hastalığı ilerleyince yeni evli çift en güzel günleri hastanede geçirmek mecburiyetinde kaldılar. Hasta, anne olmayı çok istediği için her türlü riski göze alarak uyarılara kulak asmadı. Tedavi süre içerisinde doktorların anne kalmaması yönündeki telkinlerini umursamadı ve hamile kaldı. Doğal olarak da bebek düşükle hayata veda etti. Anne olmayı kesinlikle kafasına koyan A. tanıdıklarının tavsiyesi üzerine karaciğer nakli yaptırmak için İzmir Kent Hastanesi’ne müracaat etti. Yapılan araştırmalar sonucunda ailesinde kendisine uygun donör bulunamadı. Bu sebeple Perihan A. kadavradan karaciğer alınacaklar listesine eklendi.

Anne Olmanın Mutluluğu

Sıraya girip beklemeye başlayan A. çifti henüz altıncı ay dolarken müjdeli haberi aldı. 2013 yılında organ bağışı yapıldığı müjdesi lan çift hemen İzmir’e geldi. Doçent Doktor Murat Kılıç yönetiminde gerçekleşen organ nakli operasyonu ile sağlığına kavuşarak normal hayatına döndü. Perihan A. anne olma umudunu tekrar yeşertti. Evliliklerinin dördüncü senesinde 8 aylık hamile iken erken doğum yaparak erkek bebek dünyaya getirdi. Bebeğe Alper adını verdiler.
Karaciğer nakli yapıldıktan sonra ailece Bodrum’a yerleşen A, ikinci hayatta anne olmanın mutluluğunu şöyle tarif etti:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kadına Verilen Değer(!)

‘Tek dileğim anne olmaktı. Eşime bir bebek veremeyeceğim, diye çok üzülüyordum. İlk bebeği düşük yapınca psikolojim çok bozuldu. Ben de kendimi eve hapsettim, dışarıya çıkmadım, kimseyle görüşmedim. Böyle olunca hastalığım iyice ilerledi. arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine Kent Hastanesi’ne müracaat ettim. Bana büyük destek oldular, çok mutlu oldum. karaciğer nakli yapıldıktan sonra ilk kez dünyaya güzel baktım. Nakil bittikten sonra da her şey çabuk düzelmedi, zor bir süreç beni beklediğini biliyordum. nakil yapılan organın vücuduna uyum sağlayıp sağlayamayacağı, kan değerlerindeki değişmelerin nasıl olacağı henüz belli değildi. Doktorlar hamilelik konusunda sürekli beni uyardılar, ancak ben dinlemedim, hamile kaldım. büyük bir sürpriz oldu. Doktorlarda artık yapılacak bir şey yok, inşallah sonu iyi olur, dediler. Allah’a çok şükür hiçbir sorun yaşamadan doğumu gerçekleştirdim. Oğlum Alper çok aceleci olunca İzmir’e gidemedik, Bodrum’da sezaryenle dünyaya geldi. Bebeğim evlilik yıldönümümüzde 19 gün boyunca kuvözde kalmak zorunda kaldı. En tehlikeli ve zor günlerimiz o zaman geçti. En sonunda Alper’imi kucağıma aldım ve dünyalar benim oldu.’ dedi.


Organ bağışlamanın önemine de vurgu yapan Perihan A, herkesin mutlaka organ bağışlaması gerektiğini hatırlattı. Kendisine organını bağışlayan kişiye ‘Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun.’ demeyi de ihmal etmedi.

Yaşananlarla ilgili açıklama yapan Kent Hastanesi Karaciğer Nakli Bölüm Başkanı olan Doçent Doktor Murat Kılıç şu açıklamaları yaptı:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Güzel Ütüleme Yapmak

Hastaların nakilden 2 yıl sonra çocuk sahibi olmaları gerektiğini istiyoruz. Fakat bazen istemediğimiz sürprizler olabiliyor, ancak çok tehlikeli ve riskli bir süreç yaşandı. Perihan Hanım da iki yıllık üre dolmadan hamile kaldı. Herhangi bir aksilik yaşamadığı için çok mutluyuz, ancak her zaman böyle olacak diye bir kural yok. iki yıl beklemeden kesinlikle hamile kalınmaması gerekir. Çünkü herhangi bir riskle karşılaşmak doğacak bebeğe zarar verir. Perihan hanım büyük bir şans eseri bütün süreci normal geçirdi ve bundan sonra da normal olarak hayatına devam edeceğini düşünüyoruz.’ dedi.

Bir önceki yazımız olan Sivas'ta Kadınlara Özel 'Pembe Taksi' başlıklı makalemizde Kadınlara İçin 'Pembe Taksi', pembe renk ticari taksi ve pembe taksi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?