Anne Sütü Nasıl Arttırılır

Anne Sütü Nasıl Arttırılır

Anne sütü bebeğin dünyaya gelirken annesiyle olan duygusal bağından başlayarak en son süt tüketimine kadar geçen evre arasında değişkenlik gösterir. Annenin huzurlu bir ortamda bulunması, sağlıklı olması ve bebekle emzirme olayının başlaması anne sütünü artıran faktörler arasındadır. Anne sütünü en çok artan şey bebeğin anneyi emmesidir, ne zaman isterse ve ne kadar isterse bebek anneyi […]

Anne sütü bebeğin dünyaya gelirken annesiyle olan duygusal bağından başlayarak en son süt tüketimine kadar geçen evre arasında değişkenlik gösterir. Annenin huzurlu bir ortamda bulunması, sağlıklı olması ve bebekle emzirme olayının başlaması anne sütünü artıran faktörler arasındadır. Anne sütünü en çok artan şey bebeğin anneyi emmesidir, ne zaman isterse ve ne kadar isterse bebek anneyi emmesi anne sütünü artırmasını etkileyen temel etkendir.

Annenin psikolojik olarak durumunun sağlıklı olması ve bebeğini kabul etmesi dışında bazı besinler de anne sütünü artırır. Annenin sağlıklı beslenmesi, karbonhidrat, protein, meyve sebze ile güzel beslenmesi, sağlıklı düzenli uyuması bebeği ile bol bol emzirme olayını gerçekleştirmesi, günde en az 8 – 10 bardak su tüketmesi anne sütünü artıran etkenlerdendir.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BESİNLER

Anne sütünü artıran gıdalar özellikle protein, karbonhidrat, yeşil ve meyve sebzelerden öğün atlamadan beslenmesi çok önemlidir. Bazı bitkiler, bazı gıdalar var ki yapılan çalışmalarda anne sütünü arttırdığı öğrenilmiştir. Bunların başında rezene anne sütünü artırdığı saptanmıştır. Yine dere otu, ısırgan otu, fesleğen, biberiye anne sütünü artıran bitkiler olarak söylenebilir. Ayrıca bulgur, boza, yeşil üzüm de çok önemli, havuç, arpa ve çavdarın anne sütünü arttırdığı saptanmıştır.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BESİNLER NE SIKLIKTA ALINMALIDIR

Günde 3 fincan ısırgan otu çayı veya günde 2 – 3 fincan rezene çayı tüketilebilir ya da günde 2 – 3 fincan biberiye, fesleğen tüketilebilir. Dereotu gibi 3 -4 fincanı geçmeyen kürler alınabilir. Bu bitkileri tek tek de içebilirler ya da hepsinden birer fincan farklı şekilde de tüketebilirler. Ancak farklı bitkilerin aynı günde tüketilmesi pek tavsiye edilmemektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Küçük Yaştan İtibaren Diş Bakımının Faydaları
Anne sütü nasıl artar

 ANNE  SÜTÜNÜ ARTTIRAN BİTKİLERDE ZARARLI DURUMLAR ORTAYA ÇIKABİLİR Mİ

Evet, çıkabilir. Annenin bu bitkilerden bazılarına alerjisi varsa. Bebeğin anne bu bitkilerden içtiği zaman gaz sancıları çekiyorsa, dışkılama sayısı artıyorsa, rengi değişiyorsa annenin alerjik reaksiyon yaptığı anlamına gelmektedir. Bu sebeple annenin bu bitkilerden uzak durması gerekmektedir. Eğer yukarıda saydığımız gıdalardan gereksiz aşırı tüketim de yapıyorsa bu da yine zararlı olabilecek durular arasında sayılabilir. Açıkta satılan bitkilerin de zararlı olabileceğini söyleyebiliriz. İçeriğinin ne olduğu belli olmayan bitkilerden tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Anne sütünü artırmak için bir sürü çaba harcanır oysa esas olan sütün kesilmesinin önüne geçilmesidir. Bunlar da genel de psikolojik etkenlerden kaynaklanır. O halde hem hamilelik hem de ilk annelik döneminde huzurlu bir dönem geçirilmelidir. Anne adayı sorunsuz ortamlarda yaşamalıdır, temiz havada eğlenceli ortamlarda gebelik aylarını tamamladıktan sonra aynı şekilde bebekle de sıkıntısız süreç yaşamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Evde Çocuklarla Oynanacak Oyunlar başlıklı makalemizde 7 ADIM DANSI ÖĞRETİMİ, ÇOCUKLARA SINIF İÇİ OYUN ÖĞRETİMİ ve Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?