‘Anne Üniversitesi’  Mezunları Artıyor

‘Anne Üniversitesi’ Mezunları Artıyor

Anne Üniversitesi Nedir?

Çocukların eğitiminde anne faktörü asla yadsınamaz. Bunun için annelerimizin eğitimi için yapacağımız yatırım geleceğimize yaptığımız mükemmel bir yatırımdır. İnsani sermayenin güçlendirilmesinde annenin katkısının artırılması düşüncesinden hareketle ”Anne Üniversitesi” fikri vücut bulmuştur.

Erzurum’da kadınlara yönelik olarak düzenlenen ve adına ‘Anne Üniversitesi’ adı verilen projenin ikincisi tekrar hayata geçirdi. Bu kapsamda Merkez Yakutiye Belediyesi ile Atatürk Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Anne Üniversitesi’ projesi Erzurum Kültür Merkezi’nin Mavi Salonunda yapıldı.

Projenin açılış konuşmasını rektör yaptı. Törende son zamanlarda terör olayları sebebiyle hayatını kaybeden şehitlerimize vurgu yapılarak, terör de lanetlendi. Konuşmalar sırasında terör olaylarında hayatını kaybedenlerden bahsedilirken kadınların çoğunun gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi. 

Geçen yıl başlatılan ‘Anne Üniversitesi’ projesinin ilk mezunlarından olan Filiz Çelik, aldıkları derslerde çocuk gelişimi, iletişim, sağlık ve çevre gibi konuları öğrenerek hocalarından bilgiler edindiklerini söyledi. Katıldığı bu eğitim programının hem kendisi için hem de ailesi için son derece faydalı olduğunu, özellikle anne çocuk arasındaki eğitim düzeyinin güncellenmesi açısından önemli olduğunu dile getirdi. Bu amaçla çok verimli bir eğitim öğretim dönemi yaşadığını, farklı uzmanlardan önemli bilgiler edindiğini, bu amaçla herkesin Anne Üniversitesi’ne katılmasını tavsiye ettiğini söyledi.


Erzurum Kültür Merkezi’

Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Profesör Doktor Ayda Çelebioğlu da geçen sene başlatılan proje kapsamında 40 kişiyi mezun ettiklerini, bu sene de eğitimlere 60 civarında kadının katılacağını ifade etti. Mezun ettikleri annelerden aldıkları geri bildirimlerde yaptıkları projenin çok isabetli olduğunu vurgulayan Çelebioğlu, kadınlara sağlanan fırsatların yaşadığı toplum için önemli bir yatırım olduğunu düşündüklerini, bu sebeple de annelerle beraber yürüttükleri bu uygulamadan herkesin faydalanmasını istediklerini dile getirdi.
Yakutiye belediye başkanı Ali Korkut da proje ile ilgili düşüncelerini şöyle ifade etti. ‘Annelerimiz için ne kadar çalışsak yetersizdir. Çünkü anneler Fatihleri Mustafa Kemalleri doğurur. İyi yetişmemiş ve iyi eğitim almamış, insan sevgisi ve merhamet nedir bilmeyen bazı insanlar ise terörist olarak topluma kötülük ve felaket yapmaktadır. Yaptığımız bu çalışma, çocukları lise eğitimi alan veya üniversiteye başlamış annelerin kendi çocuklarının yaşadığı ortamları görmesi amacıyla ve onlarla aynı duyguları yaşamaları için uyguladığımız önemli bir projedir. 8 hafta sürecek olan kurs programı çerçevesinde üniversite ortamından örnekler verilecek, aile içi iletişim ve toplumda iletişim konularında eğitim alacaklar. Eğitim programı sebebiyle de annelerin her türlü öğle yemeği, ulaşım, yiyecek içecek, ikramlar belediyemiz tarafından karşılanacaktır.’ dedi.
Atatürk Üniversitesi rektörü ise, proje ile ilgili çalışmaları söyle açıkladı: ‘Yaşanan terör olaylarından en çok etkilenen doğal olarak annelerdir. Bizleri en çok anlayabilen, bize değer veren kişi annedir. Elbette öğretmenler de çok önemlidir, fakat öğretmenle ilgili bir probleminiz olduğu zaman da gidip konuşabileceğimiz, derdimizi anlatacağımız kişi yine annenizdir. Bu sebeple hiçbir zaman anne hakkı kolay kolay ödenemez. Bundan dolayıdır ki cennetin annelerin ayağı altında olduğu söylenmektedir. Annelerin bizim dinimizde ve kültürümüzde çok önemli yerleri bulunmaktadır. Bu noktadan hareketle Anne Üniversitesi’nin çocuk yetiştirme konusunda çok etkili olduğunu belirtmek istiyorum. Öğrenci olan annelerimizi tebrik etmek istiyorum, daha iyi evlatlar daha iyi torunlar yetiştirmek için, kendilerini geliştirmek adına, gayret ettikleri için onları tebrik ediyorum. Bu anlamda bize destek veren belediyemize de teşekkür ediyorum. Çünkü hep birlikte düzeltebileceğimiz bir yanlışı önlemek için etkili olacağını düşündüğümüz bu projede bize destek oldukları için. Kişisel gelişime katkı sağlayan, küçük gibi görünen ama çok önemli olduğunu düşündüğümüz bu projede emeği olan herkese teşekkür ediyorum.’ dedi.

Bir önceki yazımız olan Kadın Futbol Hakem Sayısı Artıyor başlıklı makalemizde KADIN FUTBOL HAKEMLERİ hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ