ANNE VE BABA GENLERİ = BEN

ANNE VE BABA GENLERİ = BEN

Çoğumuz genlerimizin nereden geldiğini merak eder. Hemen söyleyelim, genlerimiz ailemizden gelir ve onların genleri de onlardan önceki ailelerinden geçmiştir. Bu geçiş hep böyle devam etmiştir. Genetik rekombinasyon adı verilen bu döngü nasıl olduğunu anlamışsınızdır sanırım. Bizim Genlerimiz Nereden Geliyor Her biri 23 tane olmak üzere 2 set kromozomumuz vardır. 1 set anneden geçer, diğer set […]

Çoğumuz genlerimizin nereden geldiğini merak eder. Hemen söyleyelim, genlerimiz ailemizden gelir ve onların genleri de onlardan önceki ailelerinden geçmiştir. Bu geçiş hep böyle devam etmiştir. Genetik rekombinasyon adı verilen bu döngü nasıl olduğunu anlamışsınızdır sanırım.

Bizim Genlerimiz Nereden Geliyor

Her biri 23 tane olmak üzere 2 set kromozomumuz vardır. 1 set anneden geçer, diğer set de babadan geçer. Anneden aldığımız her kromozomun farklı bir versiyonunu da babamızdan alırız. Bu kromozomlar beraber eş türel kromozom oluştur. X ve Y kromozomları da özel erkeklerin hem x hem y kromozomu varken, kadınların genelde 2 x kromozomu vardır. Yani erkekler X, Y kromozomundan birini annemizden alırız. Cinsiyetinizi ise babamızdan aldığımız X ya da Y kromozomumuzdan alırız.

Yetişkinde insanlarda 2 set kromozom vardır ama sperm ve yumurta hücrelerinin her birinde 23 kromozom olan tek bir set vardır. Vücudumuzdaki sperm, ya da yumurta hücrelerinden üretilirken hücreler bölünür ve çift olan kromozomlar ayrılır. Her çiftin bir üyesi rastgele bir şekilde birleşir. Bu yüzden ana rahmine düşen sperm hem annemizin hem babamızın genlerinin yarısını almış olur. Bizim aldığımız genlerin aynısını alıp almayacağını bilemeyiz.

Tabi ki tek yumurta ikizi değilsek sperm ya da yumurta hücreleri oluşturmak için kromozom bölünerek çoğalırlar. Eleştirel çiftler ayrıldığında bazen çaprazlama geçiş yaparlar ve aralarında rastgele bir alışveriş olur. Buna genetik rekombinasyon denir. İşte genlerimiz rekombinasyon sırasında karıştığı için çocuklarımıza aktardığımız kromozomlar ailemizden aldığımız kromozomlardır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Temel ile Macera [Hayvanat Bahçesi]

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?