Antalya’da Rusça’ya Büyük İlgi

Antalya’da Rusça’ya Büyük İlgi

Birkaç yıl önce Rusya ile Türkiye arasında uçak krizi yaşanmasından sonra ilişkiler neredeyse durma noktasına gelmişti. İlişkiler hızla düzeldi ve Antalya’da dil eğitim merkezlerinde Rusça öğrenmek isteyen kursiyerin sayısı da gittikçe artıyor. Geçtiğimiz yıllarda Türk jetlerinin Rus savaş uçağını düşürmesi sonucunda Rusya ile Türkiye arasında çıkan kriz, başta tarım ve turizm olmak üzere Antalya’yı oldukça […]

Birkaç yıl önce Rusya ile Türkiye arasında uçak krizi yaşanmasından sonra ilişkiler neredeyse durma noktasına gelmişti. İlişkiler hızla düzeldi ve Antalya’da dil eğitim merkezlerinde Rusça öğrenmek isteyen kursiyerin sayısı da gittikçe artıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Türk jetlerinin Rus savaş uçağını düşürmesi sonucunda Rusya ile Türkiye arasında çıkan kriz, başta tarım ve turizm olmak üzere Antalya’yı oldukça olumsuz yönde etkilemişti. En fazla ihracatın gerçekleştiği ülkeler arasında bulunan Rusya, Türk tarım ürünlerine karşı ambargo uygulayınca Antalyalı çiftçi zor durumda kalmıştı.

Bir ara 3 milyona yakın Rus turistin ağırlandığı Antalya’da yaşanan olumsuzluklar sebebiyle rezervasyonların tamamına yakını iptal riskiyle karşı karşıya kalmıştı. Ancak bütün bu olumsuzluklar hızla yoluna girdi ve Antalya’da faaliyet gösteren bir yabancı dil eğitim kurumu Rusça’ya olan talebi karşılamak için oldukça zorlanmaya bile başladı.

Rusça öğrenmek isteyen kursiyer sayısının giderek artması sebebiyle ilginin düşeceğini tahmin eden eğitim kurumu sahipleri büyük şaşkınlık yaşadılar. Tam tersine Rusça’ya talep artışı yaşanmasından dolayı şaşkınlık ve mutluluğu bir arada yaşadılar. Yapılan değerlendirmelerde İngilizce ve Almanca yabancı dil kursu almak isteyenlerin sayısı sabit kalırken, Rus dilini öğrenmek için başvuran kursiyer sayısının yüzde 25 civarında arttı.

Antalya’da Rusça Öğretimi

Rusça öğretmenlerini işten çıkarma planları yapılırken durum tam tersine bir hal alınca bir tane daha Rusça öğretmeni kadroya dahil edildi. Bir önceki yıl aynı dönemde 150 civarında kursiyerimiz varken şimdi Rusça öğrenmek isteyen 200’e yakın öğrenci var. Bu durum oldukça şaşırtıcı ve sürpriz bir durumu olarak değerlendiriliyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bağışlanan Organlar Uçurumun Kenarından Alıkoyuyor

Dil merkezine kayıt yaptırmak amacıyla gelenlere Almanca, İngilizce ya da  İtalyanca varken, neden Rusça, diye sorduklarında farklı etkenler öne çıkıyor.

Geçmiş 10 yıllık dönemlere bakıldığı zaman Rusya ile sosyal, ticari, hatta ve hatta ailevi ilişkiler bakımından oldukça fazla yol katedilmesi sebebiyle Rusça’ya ilgi günden güne artış gösteriyor. Bu süreçte Rusça öğrenerek yaşanan bu her türlü olumsuzluğu fırsata çevirmek isteyenler var.

Türkiye’de işsizlik korkusu ile de insanlar yabancı dile yöneliyorlar. Elbette bu iş sadece meslek edinme amaçlı değil. Hobi olarak da Rusça öğrenmek, kendini geliştirmek isteyen vatandaşlar var.

Rusça eğitim alanlar arasında bulunan ve bir tarih öğretmeni olduğunu söyleyen G. A. 10-15 kişilik sınıflarda Rusça eğitimi gördüklerini belirtiyor. Antalya’da yaşayanların Rusça’yı iyi bilmesi gerekir. Çünkü buraya Rus ilgisi oldukça yoğun. Kriz dönem dönem yaşanır, geçicidir. Daha sonra Ruslar tekrar Antalya’ya gelir. Rusça çok kolay bir dil, oldukça da keyifli diyebilirim, dedi.

Dersler geçen senelere nazaran oldukça iyi. Her iki ülke arasında yaşanan sorunlara rağmen hem gündüz, hem de akşam saatlerinde derslere öğrenciler geliyor. Önceki dönemlerde daha çok erkek kursiyerler derse devam ederdi, ancak son zamanlarda kadınların da Rusça’ya ilgisi arttı. Bu durum herkesi mutlu ediyor.

Kurs Yöneticisi eğitimle ilgili verdiği bilgi çerçevesinde, yaptıkları 3 aylık temel eğitimden sonra devam etmek isteyen kursiyerlere seviye belirleme sınavları uygulanıyor. Bu sınavda başarılı olanların Rusça’nın ikinci aşamasına devam ettiğini ve toplamda eğitim 3 dönem dahilinde tamamlanıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Parasız Mutlu Olmanın Sırları 

Bir önceki yazımız olan Pamuklu Bez Çanta İmalatı Artıyor başlıklı makalemizde bez çanta üreticisi, bezden çanta ve pamuklu bez çantalar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?