Antartika’da Danışman Ülke Olmak İstiyoruz

Antartika’da Danışman Ülke Olmak İstiyoruz

11 bilim insanı ile ortaya çıkarılan proje kapsamında Türkiye de Ulusal Kutup Programı çerçevesinde bilimsel araştırmalar yapacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonunda yapılacak olan Ulusal Antarktika Bilim Seferi başladı.

Geçtiğimiz yıllarda farklı zaman aralıklarında Antartika’ya bilim seferleri düzenleniyor. Bu kapsamda ülkemiz ilk kez geçici Türk Bilim Üssü kuracak. Bir ay kadar sürecek olan Antartika Bilim Seferinde değişik üniversitelerin temsilcisi konumundaki bilim insanları ülkemizin Ulusal Kutup Programını uygulamaya geçirecek.

Türkiye nihai hedef olarak danışman ülke konumuna gelmek istiyor. 1959’da hayata geçirilen Antartika Anlaşması kapsamında bugün 24’ü gözlemci, 29’u danışman olan 54 ülke bulunmaktadır. Ülkemiz henüz gözlemci ülke statüsünde yer almaktadır. Gerçekleştireceğimiz bilimsel seferler sayesinde danışman ülke statüsü yakalamayı planlıyoruz. Antartika’da hayat koşulları oldukça zor olduğu için bilim seferine katılan personele eğitim verilmektedir. Bu kapsamda Antalya ilinde Sahil Güvenlik Komutanlığınca kıtanın zorlu yaşam koşullarına uyum sağlamak amacıyla farklı eğitimler gerçekleştirildi. Antartika’da yolculuğun çoğu denizde geçiyor. Bu sebeple sefere katılan personele hızlı bot kullanımı, gemide yaşam biçimi, gemi içinde düzen, gemi içinde uyulması gereken kurallar, temel ilk yardım bilgileri, teknik terimler öğretildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu tarafından benimsenen ve Türk Bayrağının Antartika’da dalgalanmasını sağlayacak olan bilimsel araştırma üssü projesi herkesi heyecanlandırdı.
Antarktika Antlaşması Çevre Koruma Protokolü’ne katılma kanun taslağı ile bayrağımızın Antartika kıtasında dalgalanması hedefleniyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin öncülüğünde kurulacak olan Kutup Araştırmaları Uygulama ve Tanıtma Merkezi ile ülkemiz de bilimsel araştırmalarda kendini gösterecek.


Türkiye Ulusal Kutup Programı

Konu ile ilgili Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri komisyonunda alınan kararla Antarktika Antlaşması Çevre Koruma Protokolü’ne katılma kanun tasarısı görüşmeleri yapıldı. Antartika Güney Kutbu’nda ve hiç kimsenin sahibi olmadığı bir kara parçasıdır. Burada her ülke bilimsel araştırma yapabiliyor. Türkiye de İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte Kutup Araştırmaları Uygulama ve Tanıtma Merkezi adı vereceği bir birim oluşturmak istiyor. Eğer isterlerse diğer sivil toplum örgütleri de buralarda araştırma yapmak yapabilir. Bu sebeple ülkemizin orada temsil edilmesi açısından çok önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz.

Şu anda Bulgaristan bile orada bilimsel araştırmalar yapmaktadır. Bulgaristan bayraklı üste bizim bilim insanlarımız görev almaktadır. Biz de bu noktadan hareketle kendi bayrağımızı orada  dalgalandırmak için kendi üssümüzü kurarak bilimsel çalışmalar yapmak istiyoruz. Antartika topraklarında şimdiye kadar 29 ülkeye ait bulunan 101 Araştırma Enstitüsü faaliyet göstermektedir. Biz de yüz ikinci üs olarak burada bilimsel çalışmalar yapmak istiyoruz.

Bilimsel çalışmaların amacı iklim değişikliğinin canlılar ve deniz üzerindeki etkileri, jeoloji, tıp, balıkçılık, astronomi gibi konularda ağırlık olarak yapılıyor. Biz de Türkiye olarak bu konuda bilim insanlarına ve üniversitelerimize fırsat vererek orada bileme ve insanlığa katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Bir önceki yazımız olan RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) Şikayet Hattı Ne İşe Yarar başlıklı makalemizde RTÜK Çağrı Hattı kaç ve RTÜK telefon numarası kaç hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ