Antibiyotik Kullanımında Bilinçlendik

Antibiyotik Kullanımında Bilinçlendik

Dünya’da Türkiye; Türkiye’de ise Şanlıurfa lider Dünya genelinde en fazla antibiyotik tüketimi yapılan ülkelerin başında  Türkiye gelmektedir. Türkiye’de ise en çok antibiyotik kullanan ilimiz Şanlıurfa olarak tespit edildi. İlaç Tedarik Yönetimi ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanlığı ülkemizde en fazla antibiyotiğin kullanıldığı il olarak Şanlıurfa’nın başı çektiğini kamuoyu ile paylaştı. Görevleri arasında […]

Dünya’da Türkiye; Türkiye’de ise Şanlıurfa lider

Dünya genelinde en fazla antibiyotik tüketimi yapılan ülkelerin başında  Türkiye gelmektedir. Türkiye’de ise en çok antibiyotik kullanan ilimiz Şanlıurfa olarak tespit edildi. İlaç Tedarik Yönetimi ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanlığı ülkemizde en fazla antibiyotiğin kullanıldığı il olarak Şanlıurfa’nın başı çektiğini kamuoyu ile paylaştı.

Görevleri arasında hastaların ileri tedavi ürünlerini kontrol etmek, tıbbi cihazlar, ilaçlar, bitkisel ve geleneksel ürünlerin denetlenmesi, düzenlenmesi, yönlendirilmesi gibi çalışmalar bulunan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yaptığı araştırmayı kamuoyu ile paylaştı. İlginç bir sonuç ortaya çıktı. Buna göre bilinçsizce ilaç kullanımının yaygın olduğu ülkemizde kesinlikle hekime danışılmadan kullanılmasının doğru olmadığı antibiyotikler sıralamada yer aldı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı İlaç Tedarik Yönetimi ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanlığı tarafından yapılan araştırma sonucunda Şanlıurfa’da gerçekleştirilen ve aile hekimlerine yönelik olarak yapılan araştırma sonucunda antibiyotik kullanımına ilişkin veriler değerlendirildi.

Şanlıurfa’da yapılan toplantıda bir konuşma yapan İlaç Tedarik Yönetimi ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanlığı Türkiye’de en çok antibiyotik tüketiminin Şanlıurfa’da yapıldığını belirtti. Bakanlık olarak farklı ilaç  guruplarında ilaçların tüketimi ile ilgili olarak çalışmalar yürütülüyor.

Ülkemiz dünya sıralamasında antibiyotik kullanımı açısından en üst sıralarda yer almaktadır. Ülkemizde bu aşırı antibiyotik kullanımının azaltılması amacıyla çalışmalar yürütülüyor. Gaziantep ilimizde bu amaçla çalışmalar gerçekleştirildi ve antibiyotik kullanımı büyük oranda düştü.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Kimdir-Ne İş Yapar

Dünya geneline baktığımız zaman Türkiye’nin en çok antibiyotik kullanan ülke olduğu dikkat çekmektedir. Türkiye’de de maalesef en çok antibiyotik tüketilen ilimiz Şanlıurfa olarak görünüyor. Hem dünya genelinde hem de Urfa’da antibiyotik kullanımının en aza indirmek için çalışmalar yapılıyor. Öncelikle bu konuyu doktorlarla birlikte konuşularak nasıl azaltılacağı istişare ediliyor.

aşırı antibiyotik kullanımı

Avrupa’da kesinlikle ilk tedavi olarak antibiyotik önerilmiyor. Eğer hastalık başka türlü tedavi edilemiyorsa son çare olarak antibiyotik öneriliyor. Ülkemizde ise bu durum tam tersi bir şekilde seyrediyor. Yani tedavi farklı yollardan giderilmeye çalışılmadan doğrudan antibiyotik kullanımına başlanılarak insanların bağışıklık sistemi bozuluyor. Antibiyotik kullanımı giderek azalıyor ve mecbur kalınmadıkça antibiyotik yazılmıyor. Bu konuda hekimler bilgilendirildi ve Türkiye genelinde antibiyotik kullanımını en aza indiriliyor. Türkiye’nin dünya sıralaması da önemli oranda etkileyeceğini düşünüyoruz.

Türkiye İlaç ve Tıbbi cihaz Kurumu görevleri, her türlü ürünlerin üretim, depolanma, ruhsatlandırılma, ithalat, satış, pazarlama, toplatılma, kullanım, dağıtım, ihracat gibi konularda standartları belirlemekle mükelleftir. Aynı zamanda özel ve kamu hukuk tüzel kişilikleri ve gerçek kişilere ruhsat verme, denetleme, uygulama, laboratuvar analizleri yapma gibi görevleri de bulunmaktadır. Dolayısıyla satışa sunulacak her türlü ürünün incelenmesi, izin verilmesi, sağlık beyanı ile satış yapılmasının sağlanması, tıbbi cihaz ve ürünlerin tanıtım-reklam yönetmeliklerinin belirlenmesi de yer almaktadır. İnsan sağlığını ilgilendiren ilaç, cihaz, ürün gamının değerlendirilmesi, incelenmesi kontrol edilmesi gibi önemli görevleri bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yeni Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Türkiye’de son yıllarda yapılan Kamu Spotu çalışmaları ile bilinçsiz ilaç kullanımı önlenmek için çaba harcamaktadır. Hem sağlık çalışanları hem vatandaşlar bu konuda gerekli çabayı göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?