Antikacılık Yapmak İçin Geç Kalmayın!

Antikacılık Yapmak İçin Geç Kalmayın!

Antika değeri olan eşyalara veya eserlere ilgi duyanlar bu konuda ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirler. Televizyon kanallarında antika eşya alım-satım, tamirat, bakım, komisyon, para kazanma konuları enine boyuna işleniyor. Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde müthiş bir sektör olduğunu gözlemliyoruz ancak en önemli sorun antikacılıktan anlayıp anlamamak. Yeteri kadar ilgisi bilgisi olmayan insanlar haliyle antikacılık yaparak para […]

Antika değeri olan eşyalara veya eserlere ilgi duyanlar bu konuda ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirler. Televizyon kanallarında antika eşya alım-satım, tamirat, bakım, komisyon, para kazanma konuları enine boyuna işleniyor. Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde müthiş bir sektör olduğunu gözlemliyoruz ancak en önemli sorun antikacılıktan anlayıp anlamamak.

Yeteri kadar ilgisi bilgisi olmayan insanlar haliyle antikacılık yaparak para kazanma durumunda değildir. Çünkü buradan gelir elde edebilmek için öncelikle nasıl antikacılık yapılır, neleri bilmek gerekir öğrenmek durumunda.

Çok soyut bir kavram gibi gelse de aslında eşyaların, eserlerinin, alınıp satılacak objelerin hangi dönemi yansıttığını az çok anlamak mecburi. Antika kelimesi zaten, geçmiş değeri olan anlamına gelir. Yani tarihi ve hikayesi olması esere değer katar. Yalın olarak eserin hikayesi ve tarihi anlayan, anlatabilen doğal olarak buradan ekmek yiyebilir.

Bir eserin antika olup olmadığını belli süreçler sonunda öğrenebiliriz. Yani birazcık bu konuyla alakalı geçmiş, uğraşı ve bilgi sahibi insanlardan destek almak gerekir.

Bir başka konu ise, satın alınan eski eserlerin restorasyonu ve konservasyonunda hangi araçların kullanılması gerektiğidir. Çünkü aklımıza geldiği şekilde eseri yenileyip satamazsınız. Aslına ve dönemine uygun olarak restore edilip alıcıyla buluşturmak şart.

Yine bir başka önemli konu da Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununu iyi bilmek gerekiyor, çünkü kafanıza göre eserleri alıp satmak başınızı ağrıtabilir.

antikacılık

Nasıl antikacılık yapılır

Zaman durmadan yol alıyor, bu süreç içerisinde bazı eşyalarımız güncelliğini kaybediyor. Dolayısıyla atılmak, değiştirilmek isteniyor. Tam bu noktada sizlere antikacılık  fırsatı doğuyor. Evet yanlış duymadınız, bazılarının evlerinde fazlalık olarak kabul ettiği eşyalar sizler için önemli bir para kazanma fırsatı olabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar

Güncelliğini kaybeden eşyalar, yenisiyle değiştirmek istemektedir. Bilhassa küçük yerleşim yerlerinde çok uzun zamandan beri kullanılan her türlü ev eşyası antika sınıfına girmektedir. Meraklıları bu tür eşyalara servet ödemektedir. Siz de birazcık tarihi, insanların kültürüne meraklıysanız bu durumdan kendimize önemli bir kazanım yakalayabilirsiniz.

Antika eşya al-sat nasıl yapılmaktadır öğrenmek istiyorsanız şunu söyleyebiliriz. İnsanlar geçmişle yüzleşmek ya da geçmiş dönemlerdeki insanların yaşam biçimlerini öğrenmek amacıyla bazen farklı bilgilere eşyalara ihtiyaç duyar. Özellikle de antika meraklısı insanlar size çıkış noktası olabilir.  Antika eşya alım satımı yaparken hangi yöntemler izlenmesi gerekir ön araştırma yakmak da gerekir.

Bizim konumuz farklı fırsatları değerlendirerek para kazanma üzerine olduğu için sizi ilgilendiren bölümü antikaya meraklı insanlara sağlayacağınız katkı sayesinde kazanacağınız, paradır. Müzayedelerde görmüşsünüzdür, bizim anlamadığımız, beğenmediğiniz eski kitaplar, eşyalar, biblolar, tablolar… binlerce milyonlarca dolara satılmaktadır.

Eğer siz de birazcık ilgi duyarsanız hobi olarak bu işe başlayıp sonrasında antika eşya alım satımı yaparak inanılmaz paralar kazanabilirsiniz. Yapacağınız çok fazla bir şey de yok. Bir gezgin gibi Anadolu’nun köylerini dolaşmak, insanların değerini bilmediği eşyaları ucuz fiyata satın alıp ihtiyaç sahibi antika meraklılarına ulaştırmaktır. Siz de zamanla bu işe merak sardığınız zaman topladığınız eşyaların değeri hakkında bilgi edinmeye başlarsınız.

Antika eşya alım satımı yaparken hangi yöntemler izlenmesi gerekir kısaca bahsedelim. Seyahat etmeyi seven ve boş zamanı fazla, tarihe, kültüre meraklı, insanlarla iletişimi güçlü olması size avantaj sağlayacaktır. Evet, tam bir kültür turizmi yapacak insan diyebiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Ek İş İlanları

Özellikle Anadolu’yu tanıyan, Anadolu insanıyla iletişim kurabilen kişiler antika eşya alım satımı yaparak  kazanmak için en ideal gruptur. Evet, toplayıp geldiğiniz ürünleri yine antikacıları uygun fiyata satarsınız. Bazen elinize o kadar değerli eşyalar geçer ki satmaya bile kıyamazsınız. Siz de Zamanla antika meraklısı olur çıkarsınız, diye hatırlatalım!

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?