Antropoloji Nedir, Antropolog Ne İş Yapar?

Antropoloji Nedir, Antropolog Ne İş Yapar?

Antropolog, kainatın meydana gelmesini, hayatın başlaması, gelişmesi, devamı ve insanın biyolojik evrelerini, kavimlerin doğuşunu, insan topluluklarının fiziki yapılarını, kültürel davranış özelliklerini, farklı topluluklar arasındaki ilişkiyi araştıran kişiye denir. Antropoloji ise çalıştığı bilim adıdır. Antropologlar, toplumların biyolojik ve kültürel farklılıkları hakkında bilgi toplamaya çalışır, herhangi bir toplum üzerinde insanların fiziksel yapısını araştır, bedensel farklılıklarının sandıklarını saptamaya çalışır, […]

Antropolog, kainatın meydana gelmesini, hayatın başlaması, gelişmesi, devamı ve insanın biyolojik evrelerini, kavimlerin doğuşunu, insan topluluklarının fiziki yapılarını, kültürel davranış özelliklerini, farklı topluluklar arasındaki ilişkiyi araştıran kişiye denir. Antropoloji ise çalıştığı bilim adıdır.

Antropologlar, toplumların biyolojik ve kültürel farklılıkları hakkında bilgi toplamaya çalışır, herhangi bir toplum üzerinde insanların fiziksel yapısını araştır, bedensel farklılıklarının sandıklarını saptamaya çalışır, insanların biyolojik olarak ortaya koyduğu çeşitliliği ve zaman içerisinde gösterdiği değişimleri araştırır, toplumlar arasındaki farklı kültürel benzerlikleri inceler kültürel değişim olgusunu araştırır, kültürlerin kendine özgü farklılığını inceler.

Antropoloji Nedir?

Antropoloji, kültürler arası incelemeler gerçekleştirir, değişik insan toplulukları arasında bulunarak onların davranışlarını geleneklerini göreneklerini gözlemler yaptığı çalışmalar doğrultusunda anketler hazırlar, uygular. Yaptığı çalışmalarda konusuna göre siyaset din, aile içi ilişkiler, aile yapısı, akrabalık oluşumları, toplumsal sosyal değerler, şehirleşme, toplumsallaşma gibi farklı konularda çalışmalara yoğunlaşır.

Antropolog iş bulma imkanları

Antropologların kullandığı araç ve gereçler; Kamera, fotoğraf makinası, anket ve görüşme tutanakları, formları… Ayrıca bilindik ofis malzemeleri sayılabilir.

 Antropolog olmak için gerekli özellikler

Biyoloji ve sosyoloji konuları ile alakalı olan tarih alanında meraklı ve başarılı olmak, insan toplumlarının kültürel özelliklerine ilgi duymak, araştırmaya istekli ve bilimsel çalışmalara ilgi duymak, detaylarla uğraşmayı sevmek, Gözlem ve inceleme yeteneği gelişmiş olmak, Analitik olarak düşünmeye ağırlık vermek, sabırlı ve dikkatli olmak, insanlar arasında iyi iletişim kurabilmek Antropolog olmak için gerekli özellikler olarak sıralanabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sosyoloji Nedir, Sosyolog Kimdir, Ne İş Yapar

Çalışma ortamı ve şartları oldukça renkli bir yaşam biçimi diye adlandırabiliriz, çünkü farklı büyüklükteki köy, kasaba, şehir ve ilginç yerleşim alanlarında ki insan topluluklarının kültürel ve biyolojik geçmişlerini incelemek maksadıyla çok değişik yerlere ya da bölgelere gitmek zorunda kalabilir. Bu sebeple çalışma ortamı ve süresi çok değişken olduğunu söylemeliyiz. Çalışma süresi birkaç gün olabileceği gibi, birkaç yıl da sürebilir. Bu sebeple çalışma koşullarının oldukça uzun ve sıkıcı o olduğu kadar farklı yerler ve insanlar görmek fırsatı da mevcut olduğu söylenebilir.

Antropolog eğitimi almak için

Üniversitelerin Dil Tarih ve Coğrafya fakülteleri bitirilerek bu alanda İhtisas yapılabilir.

Antropolog olanların iş bulma imkanları

Genelde üniversitelerin  bağlı bulunduğu fakültelerde, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde bulunan kurslarda, devlet planlama teşkilatı, TRT, kadın ve aile bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, belediyeler, sivil toplum örgütleri gibi kurum ve kuruluşlarda gözlemci, danışman, araştırmacı olarak iş bulma fırsatları vardır. Ayrıca basın yayın kuruluşlarında, araştırma şirketlerinden danışmanlık ve reklam şirketlerinde, sosyal sorumluluk projeleri çalıştıran kurumlarda iş bulabilirler.

Son zamanlarda büyük şirketlerin insan kaynakları, halkla ilişkiler satış pazarlama bölümlerinde iş bulma olanakları ortaya çıkmaya başlamıştır. Ancak doğruyu söylemek gerekirse yoğun talep gören meslekler arasında olmadığı için Antropolog olanların iş bulma imkanları çok olduğunu söyleyemeyiz!

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?