AÖF – FAİZ TEORİLERİ KONU ANLATIMI

AÖF – FAİZ TEORİLERİ KONU ANLATIMI

FAİZ TEORİLERİ Faiz teorileri konusunu açıklamaya çalışacağız. Klasik faiz ismini açıklamak istiyorum. Öncelikle faiz oranı, burada reel bir değişkendir, faiz düzeyini belirleyen tasarruf arzı ve talebi yani yatırım talebidir. bir başka ifade ile klasik teoriye göre faiz düzeyini belirleyen faktörler, tasarruflar ile yatırımlardır. Dolayısı ile bu makro değişkenin birlikte ortaya koyduklarına bağlı olarak faiz oranları […]

FAİZ TEORİLERİ

Faiz teorileri konusunu açıklamaya çalışacağız. Klasik faiz ismini açıklamak istiyorum. Öncelikle faiz oranı, burada reel bir değişkendir, faiz düzeyini belirleyen tasarruf arzı ve talebi yani yatırım talebidir. bir başka ifade ile klasik teoriye göre faiz düzeyini belirleyen faktörler, tasarruflar ile yatırımlardır. Dolayısı ile bu makro değişkenin birlikte ortaya koyduklarına bağlı olarak faiz oranları oluşmaktadır. tasarruflarla faiz oranları arasında pozitif bir ilişki, doğrusal bir ilişki bulunmaktadır. Bunun anlamı şudur; bir ekonomide faiz oranları ile tasarruf düzeyi arasında doğrusal ilişki bulunmaktadır. Biz buna karşılık faiz oranları ile yatırımlar arasında ise ters yöne bir ilişki bulunduğunu söylemek durumundayız. Bunun anlamı kısaca şudur, faiz oranları, aslında yatırım oranları da azalmaktadır.

Sevgili arkadaşlar klasik teoride faiz oranları bize iki temel günün olduğunu ortaya koymaktadır. Bunlar yatırım ve tasarruf  büyüklükleridir. Faiz oranları ile bu 2 makro değişkeni arasında bir etkileşim söz konusudur bu bağlamda tasarruf doğrusu pozitif eğimli çizilmiştir. Bir diğer  makro değişken ise yatırımlar demiştik faiz oranları yatırımlar arasında ise ters yönlü bir ilişki vardır. ona göre faiz oranları da yatırımlar azalmakta, faiz oranları bu durumda yatırımlar artmaktadır. Bu 2 makro değişkenin karşılıklı etkileşimine baktığımızda ekonomide  denge faiz oranları oluşmaktadır. Tek bir denge faiz oranı vardır, o da yatırım tasarruf eşitliğinin sağlandığı noktadaki faizler. herhangi bir nedenle bunun dışındaki noktada cari faizler belirleyici olursa o istikrarlı bir faiz oranı değil, orada uzun sürece kalamayacaktır. tasarruf ve yatırım büyükleri karşılıklı etkileşimine bağlı olarak faizler üzerindeki aşağı baskılama sonucu faiz oranları geri gelecektir. Yukarıda sizin için hazırlanmış video konu anlatımını iyice takip ederseniz kendinizi pekiştirmiş olursunuz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  KOLAY DİLEKÇE YAZIMI

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
FAİZ TEORİLERİ

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?