AÖF – FIKIH VE HUKUK HÜKÜMLERİ

AÖF – FIKIH VE HUKUK HÜKÜMLERİ

İslam Hukukuna Giriş Dersi 1. Ünite Videosu  İslâm hukukunun yapısı ve temel özellikleri konusunu ele almaya çalışacağız. Fıkıh kelime olarak derin kavrayış derin anlayış demektir. Tarihsel süreçte fıkhın terim anlamı iki biçimde ele alınmıştır. Bunlar birbirine alternatif olarak değil, fıkıh usullerinin kendi bilimsel ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır. Buna göre fıkhın usulcüleri, ameli hükümlerin tavsiyelerine dayanarak bilmek yada […]

İslam Hukukuna Giriş Dersi 1. Ünite Videosu 

İslâm hukukunun yapısı ve temel özellikleri konusunu ele almaya çalışacağız. Fıkıh kelime olarak derin kavrayış derin anlayış demektir. Tarihsel süreçte fıkhın terim anlamı iki biçimde ele alınmıştır. Bunlar birbirine alternatif olarak değil, fıkıh usullerinin kendi bilimsel ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır.

Buna göre fıkhın usulcüleri, ameli hükümlerin tavsiyelerine dayanarak bilmek yada şeri ameli hükümleri bilmek biçiminde tanımlamaktadırlar. Biz her iki tanımı da kavrayabilmek için buradaki bir kısım terimleri izah etmemiz gerekiyor. Burada fıkhın inceleme alanı fıkhı hükümlerin düzenleme alanlarını belirleyen şey, iyi ameli hükümler üzerinde durmak gerekir. Buna göre öncelikle hüküm kavramını açıklamak gerekirse, hüküm bir şeyin olumlu yada olumsuz bir biçimde başka bir şeye nispet edilmesi demektir. Usulcüler kendi içerisinde üç kısma ayırıyorlar. Bunlardan birincisi akli hükümler, biz bir başka şeye ihtiyaç duymadan aklımızı kullandığımız hükümlerdir. Mesela 2, 1 den büyüktür demek böyle bir hükümdür diye bir hüküm türü hissi hüküm oluyor. Bunlar duyu organlarımızla öğrenebildiğimiz anlayabildim seküler hükümlerdir.

Örneğin ateş yakıcıdır demek buna örnek hükümdür. Bir de şeri hükümler vardır. Şeri hükümlere göre fıkhın alanını tanımlamada başvurduğunuz ilk kriter şeri hükümler. Burada şeri hükümler ötelemesi dini anlamındadır ve dine ilişkin ilahi hükümleri içeren tüm hükümleri öngörmektedir. Ameli hüküm ise şeri hükümleri fıkhın alanını belirlemek üzere sınırlamaktadır. Kısaca şeri hüküm alanının sadece ameli hükümlerle ilgili olanlardır. Fıkhın tanımında ameli nitelemesi itikadi ve vicdani yükümlülük fıkhın kapsamı dışında kalıyor ama fıkhın ve bir çok alanını belirliyor. Buna göre öncelikle dışsal davranışlarınızı ifade ediyor, ayrıca amel kavramı hemen, peşi sıra dışa yansıyan, içsel davranışlarımızı da içine alıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  AKREDİTE OLMAK NEDİR NE İŞE YARAR

AÖF – FIKIH VE HUKUK HÜKÜMLERİ KONU ANLATIMI

Mesela sadece niyet olarak kalsa bununla ilgilenmez, fakat dışa yansıtığı zaman, mesela namaz kılacağım zaman niyet ediyoruz, niyet ettikten hemen sonra namaza başlarsak ya da bir kişi suç işlemeye niyet ediyorsa kasti diyorsa bu kastın hemen arkasından suç işlemiş olursa fıkıh bununla ilgilenmiş oluyor. Onları da içsel davranış olarak peşi sıra 2 yıl davranışı arkasından yansıyorsa etkilerini görüyorsa amel davranışın içine girebilir. Niyet aşamasında kalan hiçbir şey fıkhın alanına girmiyor. Bu biraz da fıkhın yapısıyla ilgili içeriği ile ilgili ispatlamayan yani görülebilen, incelenebilen davranışlarıyla düzenlemeye çalışıyor.

Fıkıh ve hukuk

Kısaca fıkıh insanların görünen yansıyan davranışlarıyla ilgilenmektedir. İslâm hukukunda fıkhın hukukuğu tam karşılamadığı, insanın Allah’a karşı görevlerini içerdiği davranışları da içerdiği dolayısı ile İslâm hukuku tabirinin fıkhı karşılamakta yetersiz kaldığı yanındaki değerlendirmeler var bu konuda bilgi verebilmek için öncelikle fıkhın ve hukuk arasındaki ilişkiyi kısaca anlatmak gerekiyor. Fıkıh ve hukuk her biri davranışlarınızı yönlendirmeye amaç edinen kuralların oluşturuyor. Fıkıh, hukuka göre çok geniş normatif yapıyı temsil ediyor.

Fıkhın insanın kendisini dönük davranışları düzenlediği gibi ilişki teşkil eden davranışları da düzenlemektedir. İlişki teşkil eden davranışlar kişinin Allah’la olan ilişkisini doğa ile olan, tabiat ile olan ilişkisini ve yine insanın hemcinsleriyle ve diğer insanlarla, toplumla olan ilişkisini konu edinmektedir. Mesela bir kimse kendini yaralarsa, intihar etmeye kalkışması, bir başkasına zarar verme çalışması sonucunda amacına ulaşamadığı sürece sorun teşkil etmez ve hukuk bunlarla da ilgilenmez. İslâm hukukunun yapısı Fıkıh bunlara hüküm vermektedir. Mesela kişinin keyfi yere kendini yaralamasını haram saymaktadır. İntihar etmesini haram saymaktadır. Buna bir hüküm bağlamaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  AÖF FİNANSAL YÖNETİM KONU ANLATIM VİDEOLARI

Bir önceki yazımız olan AÖF YAŞAM BOYU EĞİTİM KONU ANLATIMI başlıklı makalemizde AÇIKÖĞRETİM YAŞAM BOYU EĞİTİM KONU ANLATIMI ve Yaşam Boyu Eğitim Dersi 7. Ünite 1. Bölüm Videosu hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?