AÖF – GENEL MUHASEBE KONU ANLATIMI

AÖF – GENEL MUHASEBE KONU ANLATIMI

Genel Muhasabe: İşletmelerde bilgi öğreten sistem muhasebedir. Muhasebenin tanımı yapmak gerekirse bir işletmedeki mali karakterli işlemleri kaybeden yorumlayan analiz eden ve sonuçlarını ilgili kişi ve kurumlara ile sen bilgi sistemidir diyebiliriz. MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİ KONU ANLATIMI MUHASEBENİN TEMEL KAVRAMLARI KONU ANLATIMI GENEL MUHASEBE Tanımını bu şekilde yaptıktan sonra şimdi işletme sahibi ile işletme arasında nasıl bir ilişki […]

Genel Muhasabe: İşletmelerde bilgi öğreten sistem muhasebedir. Muhasebenin tanımı yapmak gerekirse bir işletmedeki mali karakterli işlemleri kaybeden yorumlayan analiz eden ve sonuçlarını ilgili kişi ve kurumlara ile sen bilgi sistemidir diyebiliriz.

MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİ KONU ANLATIMI

MUHASEBENİN TEMEL KAVRAMLARI KONU ANLATIMI

GENEL MUHASEBE Tanımını bu şekilde yaptıktan sonra şimdi işletme sahibi ile işletme arasında nasıl bir ilişki var. Şimdi bunu irdeleyelim. Bir örnekle açıklamak gerekirse, bir işletmen olsun adı da Anadolu ticaret işletmesi. Bu işletmenin kurucusu da tek kişi olduğunu düşünelim. Şimdi bu kurucu kişi sermayesinin belli bir miktarını bu işletmeye transfer ediyor ve bu aktardığı paraya sermaye diyoruz. Yani işletme sahibinin işletmek için tahsis etti kısma sermaye diyoruz. Bu aynı zamanda işletmenin işletme sahibine olan borcu ki bunu asla unutmayalım. bu bin lira işletmeye para olarak veya başka bir meta olarak gelebilir. Örneğin masa sandalye büro elemanları getirdim düşünelim ve ve 200 lira harcadığını düşünelim. Yine başka örneği demirbaş geçirdiniz farz edelim, buna da 400 lira ödemiş olsun. Yine işletme sahibi araba aldığını farz edelim. Bir miktarda araba pardon para getirdin farz edelim. İşte bütün bu getirdiklerinin toplamını sermayemizi işitiyoruz. Yani sermayemiz bin tl idi, işletmemize getirdiğiniz varlıkların toplamını da 1000 tl ye eşitledik.

Şimdi de sıra bilanço eşitliği ne anlama geliyor bunu anlatmaya geldi. Bunun basit bir anlatımı, varlıklar eşittir, sermaye artı borçlar. Bu da demek oluyor ki sermaye ve borçların toplama varlıklarımıza eşit demektir. Yine sonu bir örnek üzerinde açıklamak gerekirse, Anadolu ticaret işletmesi 300 bin lira sermaye ile kurulmuş olsun ve bu işletmenin sahibi 300 bin lirayı işletmenin kasasına teslim etmesi gerekiyor. Bu demek oluyor ki işletmenin kasasındaki varlıklar artmıştır. Muhasebe konusu Açık öğretim fakültesinin en önemli ve temel konusudur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  AÖF-Yaşam Boyu Eğitim Dersi 10. Ünite 1. Bölüm Video Konu Anlatımı

Bir önceki yazımız olan YAŞAM BOYU EĞİTİM VİDEOLU KONU ANLATIMI başlıklı makalemizde Yaşam Boyu Eğitim 5. Ünite 1. Bölüm Videosu ve Yaşam Boyu Eğitim Ders Videoları hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?