AÖF İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku 9. Bölüm Konu Anlatımı

AÖF İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku 9. Bölüm Konu Anlatımı

GREV VE LOKAVT UYGULANMAYAN DURUMLAR Bir işçi sendikası grev yapma kararı aldığı zaman, ne zaman uygulayacağını, söz konusu olan şey işçi hakları olduğu için, işçilerin de mağdur olmasını istenmediği için her şey bir takvime bağlanmak zorundadır. belli süreler var, bunlar 6 iş günü veya 3 iş günü olarak planlanır ve bu süre beklenir, Daha sonra […]

GREV VE LOKAVT UYGULANMAYAN DURUMLAR

Bir işçi sendikası grev yapma kararı aldığı zaman, ne zaman uygulayacağını, söz konusu olan şey işçi hakları olduğu için, işçilerin de mağdur olmasını istenmediği için her şey bir takvime bağlanmak zorundadır. belli süreler var, bunlar 6 iş günü veya 3 iş günü olarak planlanır ve bu süre beklenir, Daha sonra zaman kaybı olmaması için süreç işlemeye devam eder. alınan grev ve lokavt kararlarının uygulamasında azami süre uygulanır, bu ise kararın karşı tarafa tebliğinden 60 gün içerisinde karşı tarafa noter aracılığı ile 6 iş günü öncesinden bildirmek zorundadır.

Baskın yapar gibi sürpriz bir şekilde greve gidilmez. Ülkemizde çalışma hayatında grev ve lokavt serbesttir. ama bazı durumlarda grevin sürekli ya da geçici olarak yasaklandığı durumlar da olabilir. Bazı durumlarda da grev engellenebilir, grev oylaması olabileceği gibi veya grevin ertelenmesi de olabileceği gibi, özel hakeme başvurmak gibi durdurmak gibi grevi etkilemeleri olabilir. İş hukukumuzda grev serbest ama barış yollarını denemeden, iç hukuku işletmeden, doğrudan hiçbir ön görüşme yapmadan, greve gitmek pek akıllıca değildir. bazen öyle hayatî durumlar var ki özelliği olan yerler grev konusunda daha dikkatli olmak ve hareket etmek zorundadır. Düşünün evinizde yangın çıkmış itfaiyeci arıyorsunuz ama grevde olduklarını söyleyip gelmediklerini düşünün. İşte böyle durumlar yaşanmasın diye özel durumları olan işler ve iş yerlerinde grev yapılamaz. yine cenazede tekvin işlerinde de grev yapılamaz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  AÖF - GENEL MUHASEBE KONU ANLATIMI

Grev ve lokavt yapılamayan yerler

Özetlemek gerekirse can ve mal kurtarma işlerinden, cenazede tekfin işlerinde, elektrik, havagazı su termik santral gibi önemli petrokimya işleriyle, bankacılık ve noterlik hizmetlerinden, kamuca işletilen itfaiye, şehir içi deniz, kara, hava yolu ve raylı ulaştırma hizmetlerinde grev ve lokavt yapılamaz.

Bir önceki yazımız olan AÖF YAŞAM BOYU EĞİTİM KONU ANLATIMI başlıklı makalemizde AÇIKÖĞRETİM YAŞAM BOYU EĞİTİM KONU ANLATIMI ve Yaşam Boyu Eğitim Dersi 7. Ünite 1. Bölüm Videosu hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?