AÖF-Yaşam Boyu Eğitim Dersi 10. Ünite 1. Bölüm Video Konu Anlatımı

AÖF-Yaşam Boyu Eğitim Dersi 10. Ünite 1. Bölüm Video Konu Anlatımı

Hepimizin malumu üzerine ülkemiz deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır. Ülkemizi etkileyen deprem, levha hareketleri ile etkilemektedir. Ülkemizdeki depremlerin etkili olmasının sebebi tektonik depremler olması ve levhalar hareketi ile bize yansımaktadır. Türkiye 3 çeşit depremden etkilenmektedir ki en etkili olanı Kuzey Anadolu fay hattı. Bu fay taa doğuda Karlıovadan başlar, Saros körfezine kadar ulaşır. bu deprem fay […]

Hepimizin malumu üzerine ülkemiz deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır. Ülkemizi etkileyen deprem, levha hareketleri ile etkilemektedir. Ülkemizdeki depremlerin etkili olmasının sebebi tektonik depremler olması ve levhalar hareketi ile bize yansımaktadır. Türkiye 3 çeşit depremden etkilenmektedir ki en etkili olanı Kuzey Anadolu fay hattı. Bu fay taa doğuda Karlıovadan başlar, Saros körfezine kadar ulaşır. bu deprem fay hattı maalesef yıkıcıdır, 7 ve üzeri depremler üretmektedir.

AÖF Yaşam Boyu Eğitim Dersi Video Konu Anlatımı

Başka bir deprem kuşağı ise Doğu Anadolu fay hattıdır ve bu da yine Karlıova’dan, İskenderuna kadar uzanabililmektedir. bu ikisi de yatay doğrultu hattındadır. birisi sağ doğrultu hattında, diğeri sol yatay doğrusu altındadır. Anadolu coğrafyasını bir zeytin tanesi olarak tasavvur edersek ve iki parmağınızın arasına sıkıştırılmış zeytin çekirdeğinin batıya doğru kaydığını düşünün. İşte batıya doğru kaydıkça da giderek genişliyor. Ege bölgesine kadar devam ediyor, orada yatay değil de düşey biçimde hareket ediyor. Düşey fay sistemleri yataylara nazaran daha az risklidir. Bunlar 5, 6, 6 buçuk civarı deprem üretmektedir.

Sesleri sismolojik konular olan birisinin doğal olarak bu konuları incelemesi, izlemesi gerekir. Datça’da Bozburun’da çok sık depremler olmakta bu hareketlilikte sis molokların ilgisini çekmekte, sebebini araştırmaya çalışmaktadırlar. Gökova körfezi’ne yakın 3 tane volkan var ama şu an için uyuyorlar, aktif değiller. Son zamanlarda Yunanistan’da ve Afrikadaki volkanik sıkışmalar bizi de etkileyebilir. Geçen yıl Kızıldenizin ortasında volkanik hareketlilik gözlemlendi Nasa’da.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MUHASEBE NEDİR, İŞLETME NEYE DENİR?

AÖF Yaşam Boyu Eğitim Dersi Video Konu Anlatımı size sınavlarda önemli ipuçları verecektir.

Bir önceki yazımız olan Matematikte Bilinmesi Gereken Temel Kavramlar başlıklı makalemizde Matematiğin Temelini Öğreten video ve Matematikte Temel Kavramlar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?