Apreci (Tekstil Bitim İşlemcisi) Kimdir Ne İş Yapar

Apreci (Tekstil Bitim İşlemcisi) Kimdir Ne İş Yapar

Tekstil üretiminin farklı basamakları bulunmaktadır. Bunlardan birisi de üretimin sona ermesinden sonraki aşaması olarak kabul edilen yıkanması, kurutulması, dekatür yapılması, şardon işlemi, taşlama, zımparalama, kalandir ve dinkleme gibi işlemlerdir. Bu süreçlerin devamını sağlamak amacıyla çalışmakta olan makinelerde operatör olarak görev yapan kişileri idare eden ve makinelerin kontrollerini sağlayan kişiye apreci ya da tekstil bitim işlemcisi […]

Tekstil üretiminin farklı basamakları bulunmaktadır. Bunlardan birisi de üretimin sona ermesinden sonraki aşaması olarak kabul edilen yıkanması, kurutulması, dekatür yapılması, şardon işlemi, taşlama, zımparalama, kalandir ve dinkleme gibi işlemlerdir. Bu süreçlerin devamını sağlamak amacıyla çalışmakta olan makinelerde operatör olarak görev yapan kişileri idare eden ve makinelerin kontrollerini sağlayan kişiye apreci ya da tekstil bitim işlemcisi adı verilir.

Aprecinin görevleri

 • Kendine verilen işlem formunda yer alan yönergelere uygun planlama yaparak çalışır.
 • Yapılan işlemlerden ve çevresel etkilerden olumlu yönde saptamalarla çalışmalara dahil olur.
 • Önceden belirlenmiş olan üretim planına uygun bir şekilde çalışma prosesi hazırlar.
 • Kendi mesleği ile alakalı yeniliklerin takibini yapar.
 • Çalıştığı işyerinde imalatın kontrolünü sağlamak için makinelerin performansına yönelik kontroller sağlar.
 • İşleme dahil edilecek olan kumaşın özelliklerini kontrol ederek kartına uygunluğuna bakar.
 • İşletmedeki makinelerin kontrollerini yapar.
 • Makinede bulunan örgüleri kurutma alanına yönlendirir.
 • Üretilen kumaşların renk dalgalanmaları, renk değişimleri, lekelenmeler, orta kenar renk farklılığı gibi sorunlar olup olmadığını kontrol eder.
 • Kumaşın makineden sallanarak veya rulolar halinde sarılarak çıkmasına olanak tanır.
 • Yetkisi içinde herhangi bir olumsuzluk varsa gidermesi gerekir.

Apreci hangi araç ve gereçleri kullanır

Çalıştığı işyerinin kapasitesine göre yıkama makineleri, zımpara makineleri, şardon makinesi, sıkma makinesi, kurutma makinesi, kaplama makineleri, hassas teraziler, ciltleme makineleri, dekatür makinesi, fikse sabitleme makinesi, dikiş makinesi. Ayrıca, fular, eldiven, makas, metre, terbiye tankı, taşıyıcı araba, tüp kesme makinesi gibi tekstil bitim işlemine yönelik makineler araç gereç ve materyaller kullanır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MEB Sınavları Ücretleri
Tekstil boyacısı olma

Kimler Apreci olabilir

Renklerle ilgili yeterli bilgi birikimi olanlar. Ekip çalışmasında etkin rol alabilenler. Göz ve el koordinasyonu gelişmiş olanlar. İnsanlarla iyi diyalog kurabilenler. Organizasyon yapma becerisi gelişmiş olanlar. Tekstil teknolojisi sektörünü yakından takip edenler. Sorumluluk alma, zamanı verimli kullanma konusunda titiz olanlar apreci olmak için yeterli özellikleri bünyesinde barındırma yeterliliğine sahiptir.

Apreci çalışma koşulları

Bu işlerin kapalı ortamlarda yapıldığını az çok herkes tahmin eder. Üstelik tekstil üretimi ve son aşamasını yapacak kişilerin her türlü sıcak soğuk nemli ortamlarda çalışacağını hatırlatalım. Doğal olarak kimyasal maddelere dayalı olarak koku, gürültüyü, ıslaklık, kayganlık, toz gibi olumsuzluklar baş gösterecektir. Ancak kişisel koruyucu donanım yönetmeliği çerçevesinde gerekli tedbirler alınmak zorundadır. Buna rağmen yine de çalışanlar için mükemmel bir ortam diyemeyiz.

Apreci-Tekstil bitim işlemcisi iş imkanları

Ülkemiz dünyada tekstil sektöründe iddialı konumdadır. Bu da demek oluyor ki tekstil işi ile ilgili bilgi, becerisi olanlar aç ve açıkta, işsiz kalmaz. Kendilerine uygun tekstil bitim işletmelerinde ve baskı atölyelerinde iş bulabilecekleri gibi tekstil satış yerlerinde, tekstil test laboratuvarlarında çalışma imkanı verilmektedir.

Apreci (tekstil bitim işlemcisi) maaşı

Serbest piyasada eleman sıkıntısı ve tecrübeli kalifiye apreci ihtiyacı olanlar duruma göre asgari ücretin iki katından fazla maaş teklif edebilir.

Ülkemizde hiçbir şeyin tam anlamıyla garantisi olmadığı gibi sektöründe zaman zaman zor durumlarda kalabileceğini unutmamak gerekir. Dolayısıyla aldığınız pozisyon, verimliliğiniz, tecrübeniz, işletmenin size olan ihtiyacı bileşeninde apreci maaşları çalışanı idare edecek ölçekte olabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?