Araçlarda Yazın Yapılması Gereken Bakımlar

Araçlarda Yazın Yapılması Gereken Bakımlar

Taşıt sahipleri genelde kış mevsiminin zorluklarına karşı araç bakımı yaparlar. Halbuki yaz mevsimi için de araç bakımı yapılması hem araç hem de sahibi için büyük avantajlar sunar. ‘Hadi canım, yaz mevsimi için araba bakımı da nereden çıktı? Bir de yaz mevsimi için araca bakım mı yapalım,’ diyenler çıkabilir. Gayet doğal. O zaman yakıt tasarrufundan tutun […]

Taşıt sahipleri genelde kış mevsiminin zorluklarına karşı araç bakımı yaparlar. Halbuki yaz mevsimi için de araç bakımı yapılması hem araç hem de sahibi için büyük avantajlar sunar. ‘Hadi canım, yaz mevsimi için araba bakımı da nereden çıktı? Bir de yaz mevsimi için araca bakım mı yapalım,’ diyenler çıkabilir. Gayet doğal. O zaman yakıt tasarrufundan tutun da güvenlik ve kazalara karşı alınması gereken önlemlerden mahrum olabilirsiniz.

Yazın antifriz konur mu?

Şimdi yaz mevsiminde araçlara yapılması gereken bakımlar üzerine hatırlatmalar yapalım. Kış mevsiminde araçta antifriz olması çetin kış şartları karşında önemli bir ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Antifriz her daim otomobillerde özellikle soğutma sistemine katkı sağlayan bir sıvıdır. Su koyulan sistemlerde suyun araca vereceği zararlara karşı koruma yapar. Kireçlenme ve korozyon oluşumuna engel olur. Araçta sadece plastik malzemeler kullanılmaz, metal parçaların oksitlenmesi antifriz sayesinde önlenir.

Antifrizin faydaları

Motor sistemi içerisinde suyun kılcal borulardan geçtiği alanlar da mevcuttur. Buralarda oluşacak kireçlenme büyük maddi zararlara sebebiyet verir. Radyatörde oluşacak paslanma ve kireçlenme antifiriz sayesinde korunmuş olur.

Yaz mevsimine girerken araca fabrikanın belirlediği oranda antifiriz konması gerekir. Bilhassa 4-5 yaşından büyük otomobillerde antifirizden çok su konulursa sistemde bazı noktalarda zafiyetler oluşacaktır.

Yazın yüksek sıcakta ve yoğun trafikte sistem basıncının artması sonucunda su kaçakları sonucunda oluşan su eksilmeleri hararetin yükselmesine sebebiyet verir. Antifiriz her daim araca eklenmesi gereken önemli bir sıvıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dizi Dizi Diziler!

Araç Klima Bakımı  Nasıl Yapılır

Aracı yaza hazır hale getirmek için zorunlu bakımlardan birisi de klima bakımlıdır. Yaz girmeden önce detaylı bir bakım yapılması elzemdir. Otomobil sürücülerinin çoğu kış boyunca klimayı fazla kullanmaz. Bu da büyük yanlışlardan birisidir. Uzun süre kullanılmayan sistemlerin yaz mevsimine hazır hale getirilmesi için gerekli bakımları yapılmalıdır. En çok yapılması gereken kontrollerden birisi klima gazı, araç yağ miktarı, klima.

Klima radyatörünün pislik ve çamur birikimine karşı temizlenmesi lazım. Kış boyunca sadece ısıtma amaçlı kullanılan klima aparatlarının içinde bakteri  oluşumuna karşı bakım yapılmalıdır. Çeşitli kimyasallar ile bu ünitelerin temizlenmesi şarttır.

Yoğun trafiğin bulunduğu şehirlerde araç kullanan sürücülerin yaz mevsimine girerken motor yağını da gözden geçirilmesi gerekir. Özelliği geçen motor yağları mutlaka değiştirilmelidir. Otomobilin soğutma sisteminin de yaza girerken kontrol edilerek hazırlanması şarttır. Kış bitiminde yaza girmeden önce aracımıza mutlaka bakım yaptırmalıyız.

Yaza girerken lastik bakımları

Kış mevsiminin bozuk zeminde yollarında yıpranan araçların kontrol edilmesi gerekir. Yaz mevsiminde iyi bir performans elde etmek için kışın araç parçalarının değiştirilmesi gerekebilir. Araç kış boyunca genel olarak yıpranmıştır. Yaza girerken yapılması gereken araç bakımları arasında lastikler de yer alır. Yerine göre lastik değişimi yapılabileceği gibi diğer parçalar da değişime ihtiyaç duyabilir.

Büyük şehirlerde yaşayan insanlar sürekli taşıt üzerinde bir yerden bir yere ulaşmaya çalışıyor. Kış mevsiminin yoğun olarak yaşandığı şehirlerde kış lastiği kullanmak zorunludur. Yaz mevsiminde yaklaştığı zaman kış lastiklerinin çıkarılması mecburidir. Üç dört ay kış lastikleri ile araç kullanan insanlar farklı bir sürüş deneyimi yaşar. Yaza geçerken bu lastikler çıkarılınca daha farklı bir lastik deneyimiyle karşılaşırlar. Hem otomobil hem sürücü zarar görmemesi için kış lastikleri ile yaz mevsiminde araç kullanılmaması gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Suni Çim Kansere Davetiye Çıkarıyor

Kış lastiği ile yazın araç kullanmak yakıt tüketimi açısından da büyük bir yanlış olduğu şüphesizdir. Havanın ısınmaya başladığı mevsimlerde kar lastikleri çıkarılıp mevsimlik lastikler takılmalıdır. Yaz başlarken lastik havaları kontrol edilmelidir. Üretici firmanın belirlediği standart hava basıncı verilmelidir. Aksi takdirde hem yol tutuşu anlamında hem de lastik kullanım ömrü anlamında ciddi zararlar oluşacaktır.

  Araç fren, balata bakımları

Aracı güvenlik açısından yaza hazırlarken ne yapılmalıdır. Soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle kış mevsimi boyunca yüksek suratlar esnasında yapılan ani frenler neticesinde balatalar şişecektir. Diskin bulunduğu alan şişecek, bu durum güvenlik manasında endişe verici boyutlara ulaşabilir. Bu bağlamda aracı yaza hazırlanırken yapılması gereken bakımlar arasında en önemli etkenlerden birisi de fren disk aksamlarıdır.

Direksiyon sistemi

Direksiyon sistemi bakımları

Hidrolikle çalışan araç direksiyon sistemleri de körükler aracılığı ile sistem dışarıdan giren pisliklere karşı korunur. Zamanla yırtılma ve yıpranma oluşabilir. Böyle bir durumda sistem içeriye su alır ve hidrolik yağının bozulur. Dolayısıyla aracın bütün direksiyon sistemi zarar görecektir.

Kış bitiminde yaza girerken aracın direksiyon sistemi de kontrol edilmelidir. Su girebilecek noktalar oluşmuşsa gerekli önlemler alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?