Arı Balı Nasıl Yapar-Balın Faydaları Nelerdir

Arı Balı Nasıl Yapar-Balın Faydaları Nelerdir

Uzun uzun anlatmaya gerek kalmaksızın mucizevi besin kaynağı nasıl meydana gelir, arılar balı nasıl yapar, hangi hastalıklara iyi gelir, gerçek bal ile sahte bal arasında ne gibi fark vardır, bal kansere iyi gelir mi, zayıflamak için kullanılır mı, içerisinde hangi besin ögeleri vardır… Soruları sürekli güncelliğini koruyan konular arasındadır. Sizi fazla yormadan kısa net özet […]

Uzun uzun anlatmaya gerek kalmaksızın mucizevi besin kaynağı nasıl meydana gelir, arılar balı nasıl yapar, hangi hastalıklara iyi gelir, gerçek bal ile sahte bal arasında ne gibi fark vardır, bal kansere iyi gelir mi, zayıflamak için kullanılır mı, içerisinde hangi besin ögeleri vardır… Soruları sürekli güncelliğini koruyan konular arasındadır. Sizi fazla yormadan kısa net özet bilgilerle bu soruları kısaca izah edeceğiz.

Arı balı nasıl meydana getirir

Koloniler halinde yaşayan bal arıları sürekli çalışarak bitkilerin özü olan nektari kovanda daha önceden hazırladığı peteklerin içine taşır. Nektar çiçeklerin ve meyve tomurcuklarının özüne denir. Peki, arılar bu nektarı nasıl mucizevi bala dönüştürür. Peteğe taşınan nektar kimyasal değişime uğrayarak tadına doyamadığımız besin maddesi oluşur. Yani arının midesinde bulunan invertaz enzimi neticesinde nektar bala dönüşmüş olur.

Altın renginde olmasının sebebi de bitkilerde bulunan nektarın taşınması ve belli işlemden geçerek mis gibi koku ile birleşmesi sonucunda meydana gelir.

Polen ile bal birbirinden tamamen farklıdır. Her canlı gibi arılarda kış mevsiminde hayatta kalabilmek için kendilerine ve yavrularına yiyecek olarak çiçeklerden topladığı bitki özü polenleri depolar. Bunları kış mevsimi boyunca yiyerek bir sonraki yıla kendini taşır. Bal üreten arılar farklı evrelerden geçirerek invertaz enzimi işleyip nektarın içinde bulunan mineral, vitamin gibi değerli maddeleri bala dönüştürür.

Üretilen bal peteklerin içinde saklanır. Tam olarak yemeye hazır olması için belli süre beklemesi gerekmektedir. Buna havalandırma adı verilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İngilizce Öğretmenliği Açığı Bitmiyor

Arıların bal yapımı aşamasını kısaca özetlemek gerekirse; bir bal arısı kursağını doldurabilmek için çiçekler arasında yaklaşık olarak 1500 defa dolaşır. 1 gram bal yapabilmek için ise 180000 kere çiçek ziyaret etmesi gerekir. Bir başka deyişle; 1 kilogram bal elde etmek için bir arı kolonisi dünyamızın çevresini tam 6 kere dolaşacak mesafede çiçekler arasında gezinmesi gerekir.

Balın faydaları nelerdir

Balın içeriğinde bulunan glikoz, maltoz, fruktoz, fosfor, kalsiyum, potasyum, demir, çinko, riboflavin, C vitamini, pantotenik asit, kolesterol, yağ, karbonhidrat, protein, sodyum besin değerleriyle ne denli önemli bir yiyecek olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla kolesterolü düzenlemede, kilo verme çalışmalarında, enerji arttırma amaçlı olarak kullanımında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, kanserden korunmada, beynin güçlenmesinde, mide hastalıklarının tedavisinde, ishal sorununun ortadan kaldırılmasında, mineral ve vitamin eksikliğinin giderilmesinde, cildin temizlenmesinde, enfeksiyonların vücuttan atılmasında bal oldukça etkili bir ilaçtır.

Balın faydalarının tam olarak anlaşılabilmesi için sahte baldan uzak durmak gerekir. Piyasada güven vermeyen o kadar fazla bal satıcısı var ki. İnsan ister istemez gerçek bal ile sahte bal nasıl ayırt edilir diye düşünmeden edemiyor. Bu konuyu bir başka yazımızda sizlere ayrıntılı bir şekilde ele aldık. Okumak isterseniz renkli kısma tıklayabilirsiniz. O zaman gerçek bal ile sahte bal arasındaki farkı anlamak için size en uygun yöntemi deneyebilirsiniz.

Balın faydaları şunlardır;

 • Kas yorgunluğunu giderir.
 • Sindirim sistemini düzene sokar.
 • Kilo vermeyi hızlandırır.
 • Gözlerde meydana gelen hastalıkları onarır.
 • Kan şekerinin düzene girmesine yardımcı olur.
 • Uykusuzluk sorunu gidermeye yardımcı olur.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Turist Rehberi Nasıl Olunur Görevleri Maaşı

Solunum yolu rahatsızlığı olanların, boğaz enfeksiyonu bulunanların balın faydalarından istifade etmesi gerekir.

Ballı yüz maskesi

Balın cilde faydaları da vardır. Ballı yüz maskesi yapıldığı takdirde cildin temizlenmesine katkı sağlar. Ballı yüz maskesi hazırlamak için şeker, limon suyu ve bal yeterlidir. Ballı yüz maskesi için bu malzemelerin karıştırılarak yumuşak hareketlerle ciltte masaj yapılması gerekir. Yaklaşık 15-20 dakika boyunca bekleyin. Da sonra maske su ile yıkanmalıdır.

Piyasada çok fazla bal çeşidi satılmaktadır. Gerçek olmak koşulu ile hangi çeşidi olursa olsun bal tüketilmesi her halükarda insanın sağlıklı yaşamasında imkan tanıyacaktır.

Bal çeşitleri nelerdir

Bal çeşitleri şunlardır;

 • Kekik balı
 • Çam balı
 • Çiçek balı
 • Kestane balı
 • Anzer balı
 • Petek balı
 • Karakovan balı
 • Karahayıt balı

Metabolizmanın hızlanması, saçların güçlenmesi, solunum yolu hastalıklarının giderilmesi, kanserden uzak durulması, sinir sisteminin düzene sokulması, hafızanın güçlenmesi, cilt hücrelerinin yenilenmesi, diş etinin güçlenmesi, iştah açmak amacıyla, romatizmal hastalıkların tedavisi, kilo verilmesi, kalp damar sorunlarının önlenmesi, yorgunluğun giderilmesi, uykusuzluğun sona ermesi, bademcikte meydana gelen iltihapların tedavisi, prostat sorunu olanların çözümü… gibi daha nice sağlık sorunlarına tedavi amacıyla baldan istifade edilmelidir.

Balın zararları var mıdır

Zararlı bir besin ögesi değildir. Ancak nerede nasıl kullanılacağı bilinmesi de elzemdir. Örneğin doktor tavsiyesi olmadan 1 yaş altındaki bebeklerde dikkatli kullanılmalıdır. Balın zararları yok denecek kadar azdır, ancak aşırı tüketilmesi durumunda göğüste ağrılar, vücutta titreme, mide bulantısı ve yüksek ateş gibi şikayetler söz konusu olabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Canı Sıkılan Çocuklar

Çok fazla tüketilmesi zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Çünkü balın yaklaşık 100’de 77’lik bölümü şeker türevlerinden meydana gelmiştir. Bu normal şekerden farklıdır. Çünkü normal şeker sindirim açısından farklılık arz eder. Bal doğrudan kana karışabilen bir besin maddesi iken, şeker sindirim sisteminde farklı işlemlerden sonra kana karışmaktadır. Dolayısıyla yukarıda saydığımız balın faydaları bazılarını yanlış düşüncelere sevk ederek fazla tüketimine sebebiyet verebilir. Bu yanlış uygulama sonucunda da kilo problemi ortaya çıkabilir. Çünkü yüksek kalorili bir besin alımı, aşırı kilo problemi olarak karşınıza çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?