Arıcılık-Bal Üreticiliği Yapmak

Arıcılık-Bal Üreticiliği Yapmak

Dünya’nın ender ülkelerinden birisi olan Türkiye’de yapılabilecek en güzel mesleklerden birisi de arıcılık ve bal üreticiliğidir. Doğal bitki örtüsü ve flora özelliği eşsiz bir ülke konumundadır. Her bölgemizde, ilimizde dertlere deva niteliğinde olan bal üretimi yapılmaktadır. Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Akdeniz, Ege, İç Anadolu… hangisini birbirinden ayırabiliriz ki. Muğla çam balı, Anzer balı, kestane […]

Dünya’nın ender ülkelerinden birisi olan Türkiye’de yapılabilecek en güzel mesleklerden birisi de arıcılık ve bal üreticiliğidir. Doğal bitki örtüsü ve flora özelliği eşsiz bir ülke konumundadır. Her bölgemizde, ilimizde dertlere deva niteliğinde olan bal üretimi yapılmaktadır. Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Akdeniz, Ege, İç Anadolu… hangisini birbirinden ayırabiliriz ki. Muğla çam balı, Anzer balı, kestane balı, çiçek balı, karahayıt balı ve sayamayacağımız bir o kadar çeşit.

Arıcılık yaparken sadece bal ile yetinmek doğru olmaz. Son yıllarda propolis üzerine yoğunlaşan arıcılar bu değerli besinin fiyatına paha biçemiyorlar. Bin bir derde şifa olarak elde edilen bu mükemmel ilaç her yerde para ediyor.

Ülkemizde arıcılık yapmak için uygun yaylalar oldukça fazladır. Anadolu yaylalarında endemik çiçek türlerinden bal özü toplayan arılar çok da fazla zorlanmıyor. Her ne kadar bilinçsizce araziye bırakılan tarım ilaçları bütün mahlukata zarar verdiği gibi arıları da etkiliyor. Tarım arazilerinden uzakta, doğa ortasında arıcılık yapmak için uygun yaylalar olduğu gözardı edilmemelidir.

Arıcılık yapmak için resmi izin almak gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerinde açılmış olan arıcılık kurslarına katılıp belge almak, sertifika sahibi olmak yeterlidir.

Hakiki Bal Nasıl Olur

Arıcılık yapmak için belli bir sermaye sahibi olmak gerekiyor. Bu durum kişinin hedefleri ile sınırlıdır. 5 kovan ile de arıcılık yapılabilir 200-300 kovan ile de yola devam edilebilir. Sermayeniz, bütçemiz, imkanlarınız neyse onunla başlayabilirsiniz, zamanla işleri büyütürsünüz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gerçek anlamda arıcılık ve bal üretimi yapan kişiler mutlaka kısa vadede olmasa bile uzun vadede kazançlı çıkar. Sadece bal değil, arı türevleri olan polen, propolis, arı sütü ve arı zehri olarak tanımlanan ürünler size kazanç kapısı olacaktır. Ne kadar para kazanacağınıza kendiniz karar vereceksiniz. Sermayeniz ölçüsünde kazanç ortaya çıkar. Parası olmayanlar Ziraat Bankası’nın vereceği arıcılık kredisinden istifade edebilir.

Küçük çaplı bir arıcılık yapmak istiyorsanız bir kişinin yapabileceği 5 ile 10 kovan size yeterli gelebilir, ancak ekip halinde büyük çaplı düşünüyorsanız ortalama 5 ile 10 kişi olmak gerekiyor. Yaşı uygun olanlar devletin arıcılık teşvikinden faydalanabilir. Bu tutar her yıl yeniden belirlenir. 35 yaş altında olan insanlara hibe mahiyetinde destek yapılır. Arıcılık ve bal üretimi yapmak isteyenler geniş çaplı bir araştırma yapmadan bu işe girişmesin.

Dünyanın en sağlıklı besinlerinden birisi olan bal üreticiliği ya da arıcılık işinden kazanmak isteyenlere önemli ipuçları vereceğiz. Doğal mucize sizlere hem sağlık kazandıracak hem de para kazandıracak. Özellikle emekli insanların bu işi yapabileceğini oldukça kazançlı bir meslek edeceklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

BAL

Eğer arı yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bu konuda fazla bilginiz yoksa size tavsiyemiz yaşadığınız bölgede halk eğitim merkezlerinin düzenlediği kurslara katılmak. Bazı yerlerde bölgesel, yöresel bilgiler ışığında arıcılık işi yapılmaktadır.

Türkiye iklim koşulları açısından arıcılık yapımı için oldukça elverişlidir. hem çiçek, hem çam hem de diğer bitkilerden bal elde edilmektedir. Türkiye’de en önemli sorunlardan birisi bal üretmek değil, organik bal bulmaktır. Çünkü geçmiş dönemlerde piyasaya sürülen sahte ballar sebebiyle vatandaşlar bal üreticilerine inanmıyor. Üretilen balın gerçek bal olup olmadığından emin olmak istiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar, Maaşı

Çevrenizde aracılık işi yapma şansı elde edebilirsiniz. Şifa kaynağı olarak kabul edilen bal organik olduğu zaman müşterisi hazır diyebiliriz. Arıcılık ya da bal üreticiliği yapmak birinci aşamada güven aşılamaktan geçmektedir. İnsanlar sizin ürettiğiniz balların organik olduğuna inanırsa sürekli size sipariş verecektir. Çünkü en çok tüketilen ve en çok ihtiyaç duyulan besin maddelerinden en üst sırada yer alan bal her zaman para kazandırır.

Peki bu işi yapmak için bilgi gerekiyor mu? Kimler bal üreticiliği aracılık işi yapabilir? Evet ilk önce meraklı olmak, bu işe ilgili araştırma yapmak en önemli aşamadır. Sonrasında size devlet teşvik de vermektedir. Eğer bu işi yapmaya meyilli iseniz bu işten kazanç elde etmek isterseniz öncelikli olarak ilk başlangıçta da söylediğiniz gibi yaşadığınız bölgenin halk eğitim merkezlerinin açtığı kurslara katılmanız. Orada bal üretimi organik arıcılık işi hakkında bilgi almanız gerekir. Arıcılık işi yaparken aynı zamanda arı sütü, çiçek tozu, polen üretimi yapılacağını, bunlardan da para kazanılacağını bilmenizde fayda var.

Güzellik iksiri olarak insanların yıllar önce kullandığı arı sütü ve polen günümüzde de her derde şifa olarak kullanılmaktadır. Kısacası, arıcılık işi yaparak para kazanmayan insan yoktur.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Kumbara Montaj İşi

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?