Artırılmış gerçeklik kullanımı yaygınlaşıyor

Artırılmış gerçeklik kullanımı yaygınlaşıyor

Artırılmış gerçeklik nedir? Sanal dünyayı gerçekle buluşturan artırılmış gerçeklik, duyduğumuz gördüğümüz veya hissettiğimiz her şeyin farklı bir şekilde bize sunulmasıdır. Mevcut gerçeklik teknolojileri ile karşılaştırıldığı zaman sanal dünya ile gerçek dünya arasında kabul edebileceğimiz iki kutubun ortasında köprü görevi üstlendiği düşünülebilir. Aklımıza ilk gelen şekliyle heyecan verici olsa da çok hızlı olduğu söylenemez. Her geçen […]

Artırılmış gerçeklik nedir?

Sanal dünyayı gerçekle buluşturan artırılmış gerçeklik, duyduğumuz gördüğümüz veya hissettiğimiz her şeyin farklı bir şekilde bize sunulmasıdır. Mevcut gerçeklik teknolojileri ile karşılaştırıldığı zaman sanal dünya ile gerçek dünya arasında kabul edebileceğimiz iki kutubun ortasında köprü görevi üstlendiği düşünülebilir. Aklımıza ilk gelen şekliyle heyecan verici olsa da çok hızlı olduğu söylenemez. Her geçen gün teknolojinin hayatımıza yön vermesine, dolayısıyla artırılmış gerçeklik etkisinin işe yarayacağını inkar etmek doğru olmaz.

İlk defa böyle bir ifade ile karşılaşanların aklını bulandırmamak adına artırılmış gerçeklik tanımını şu şekilde yapabiliriz; Dokunduğumuz, gördüğünüz. hissettiğiniz bütün nesnelerin teknoloji ile birleşerek farklı bir şekil almasıdır. Örneğin nesnelerin üstüne bilgisayar tarafından geliştirilmiş farklı resimler koyuluyor. Bu sırada fiziksel manada göremediğimiz şeyler ortaya çıkıyor.

Artırılmış Gerçeklik Nasıl Kullanılır

Bir odada olduğunuzu farz edin.  Karşınızda bir koltuk var gibi düşünün. Sanal gerçeklik teknolojisi veya artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde boş görünen koltuğu herhangi bir insanın oturtulmuş şeklinde görme imkanı verilmektedir. İşte tam da anlatmak istediğimiz budur. Gerçekte  olmayan ancak varmış gibi gösterilen durumlar artırılmış gerçeklik olarak ifade edilmektedir.

Sanal gerçeklik ile artırılmış gerçeklik arasındaki fark nedir?

Artırılmış gerçeklik dediğimiz sanal gerçeklik teknolojisinden bir adım daha ileri bir boyuttur. Yani hem gerçek payı var hem de sanal bileşenler bir araya getirilmektedir.  Sanal gerçeklikte bütün unsurlar tamamen hayal ürünü iken, artırılmış gerçeklik de bazı nesneler gerçek bazıları sanal olarak eklenmiş olduğunu düşünmelisiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çiğ Yumurta mı, Pişmiş Yumurta mı?

Buna örnek olarak; size gelen mesajlar birer artırılmış gerçeklik ürünüdür. Herhangi bir kazada yaralanan bir arkadaşınızın umudu olarak sadece siz olduğunuzu farz edin. Ona ilkyardım müdahalesi yapmanız gerekiyor.  Onu kurtarmak için ilk yardım bilgilerini zihninizden geçiriyorsunuz. Yani suni teneffüs sonrasında kalp masajı yapmanız gerektiğini aklınızdan geçirirken, hayali görüntüler canlandırıyorsunuz. İşte bu durum artırılmış gerçekliğin çıkış noktası olarak kabul edilebilir. Burada işitsel, görsel veya dokunsal olarak yansıyan bölgelerin belli başlı yönleri vurgulanıyor. Zor durumlar karşısında sizlere anında bilgiye kavuşma fırsatı veriliyor.

Artırılmış gerçeklik hayatın her alanında kullanılabilmektedir. Sizlere bunlardan örnekler verelim.

Artırılmış gerçeklik türleri

  • Üst üste koyma metoduyla çalışan artırılmış gerçeklik
  • Yansıtma özellikli artırılmış gerçeklik
  • İşaretçisi artırılmış gerçeklik
  • İşaretçi bazlı artırılmış gerçeklik

Yukarıda saydığımız türler hayatın içerisinde kullanılmaktadır.

Artırılmış gerçeklik nasıl çalışır

Girişte de sizlere izah etmeye çalıştığımız gibi artırılmış gerçeklik nasıl çalışır kısaca örneklendirmek gerekiyor. Bu teknolojinin gerçek amacı bilgisayar ortamlarında elde edilen şeylerin gerçek dünya ile ilişkilendirilerek insanların bu yeni ürünü görmesine olanak sağlamaktır.  Bu uygulamanın büyük avantajı hem gerçek hem de yapay bir ışık yaymasıdır.

Artırılmış Gerçeklik Nerelerde Kullanılır

Özel bir gözlük yardımıyla interaktif görseller ve nesneler ile insanın görebildiği cisimler üzerine yansıtılması tekniğidir. Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanmanın diğer bir faydalı tarafı da herhangi bir aksam veya kablo yardımıyla bilgisayara bağlanma ihtiyacı hissetmemesi olduğunu söyleyebiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çanakkale Zaferini Ölümsüzleştirenler

Artırılmış gerçeklik özellikli cihazlar nasıl çalışır

Bu özelliğe sahip cihazların büyük monitörlerden dev ekranlara kadar veya küçük çaplı mobil cihazlardan en küçük yüzeylere kadar rahatlıkla yapabilmektedir. Mobil cihazlar için de uygun olan bu yöntem teknolojinin hızla büyümesi ile daha da yaygın halde kullanılacaktır.  Yakında her akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlarda da artırılmış gerçeklik kullanmanın keyfini yaşayacağız.

Artırılmış  gerçeklik özelliği olan cihazların belirgin noktaları şunlardır;  kameralar ve sensörler cihazın dış kısmında bulunan sensörler sayesinde insanın dış dünya ile etkileşimi sağlanır. Sonrasında alınan veriler işlenir, yorumlanır aynı şekilde kameralarda cihazların dış tarafında yer alır. Görsel olarak çevreyi tarar.  Verileri saklar Bu cihazlar sensörler ve kameralar aracılığı ile dijital bir modeli dönüştürülerek en doğru nesneyi oluşturmaya çalışır.

Yansıtma özelliği ile de artırılmış gerçeklik kavramını yansıması ortaya çıkar. Kameralar tarafından toplanan veriler hızlı bir şekilde analiz edilerek işleni. Sonrasında önünde yer alan duvar ya da bileğe yansıtılır. İstenilirse veriler herhangi bir insan üzerine bile rahatlıkla yansıtabilmektedir.

Artırılmış gerçeklik kullanım alanları

Artırılmış gerçeklik kullanımı yaygınlaşmaya başladığı zaman gelecekte ekran televizyon ve benzeri cihazların kullanımı tamamen ortadan kalkacak. Verilerin işlenmesi minik süper bir bilgisayar olarak hayal edebileceğiniz cihazlar artırılmış gerçeklik özelliği ile son derece kullanımı kolay güçlü işlemciler ile desteklenecek.

Artırılmış gerçekliğin aynaya yansıması sanal nesnelerin rahat bir şekilde görünmesine olanak tanır. Sanal gerçeklik cihazları ve bütün bu anlatılanlar biraz karmaşık gelebilir. Ancak zamanla bu teknoloji kullanıldıkça karmaşıklık ortadan kalkacak.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dünya’da Hayatın Başlangıcı

Aklımızla hayal etmeye çalıştığınız teknoloji netleşmeye başlayacak. Artırılmış  gerçeklik kontrol altına alındığı zaman hayatım farklı alanlarında inanılmaz kolaylıklar yaşanacak.  Örneğin sağlık sektöründe ameliyatlardan, rutin kontrolleri kadar kullanımı sayesinde ciddi ilerlemeler sağlanacak. Muayeneler, filmler, sonuçlar, tahliller anlık olarak elde edilecek. Doktorlar hızlı teşhis koyacak. Cerrahi işlemlerde de ekrana yansıyan görüntüler sayesinde de anestezi ve X Trail ve diğer cihazlar hızlı bir şekilde sonuç verecektir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?