Aşçı Kimdir, Ne İş Yapar?

Aşçı Kimdir, Ne İş Yapar?

 İnsanların açlık ihtiyacının giderilmesi amacıyla her gün düzenli olarak gerekli yiyeceklerin belli bir plan çerçevesinde, bilgi ve tecrübesini kullanarak hijyen kurallarıyla birleştirerek servise hazır duruma getiren kişi aşçı adı verilir. Aşçının görevleri; Yiyeceklerin hazırlanması esnasında bütün gerekli araç gereçlerin malzemelerin kontrolünü sağlamak, Hazırlanacak yemek için gerekli olan malzemelerin nasıl hazırlanacağını nereden temin edileceğini yardımcılarına anlatmak, Hazırlanacak yemekler […]

 İnsanların açlık ihtiyacının giderilmesi amacıyla her gün düzenli olarak gerekli yiyeceklerin belli bir plan çerçevesinde, bilgi ve tecrübesini kullanarak hijyen kurallarıyla birleştirerek servise hazır duruma getiren kişi aşçı adı verilir.

Aşçının görevleri;

 • Yiyeceklerin hazırlanması esnasında bütün gerekli araç gereçlerin malzemelerin kontrolünü sağlamak,
 • Hazırlanacak yemek için gerekli olan malzemelerin nasıl hazırlanacağını nereden temin edileceğini yardımcılarına anlatmak,
 • Hazırlanacak yemekler kullanacağı malzemeleri tarife uygun biçimde tencere tavaya ya da karavanaya koymak,
 • Yapacağı yemeğin türüne göre gerekli her türlü malzeme ve aracı hazır hale getirmek, hazırlanmak istenen yemeği pişirme işlemi bittikten sonra frigo içinde bekletmek,
 • Servis yapılması gereken yemekleri sıcak ortamları koyup saklamak, sipariş alınan yemekleri hazırlamak,
 • Gerektiği durumlarda bizzat yemekleri tabakları kendisi yerleştirerek servise hazır hale getirmek,
 • Mutfakta kullanılan her türlü araç gereçleri bakımını ve temizliğini yapmak ve yaptırmak,

Aşçıların kullandığı alet araç gereçler;

Her türlü mutfak araç ve gereçleri sayılabilir. Bunlar; bıçak, fritöz, ocak, fırın, karavana, mikser, rende ve benzerleri. Ayrıca işini kolaylaştıracak olan ekmek yapma, hamur yoğurma, ekmek kesme ve salam kıyma makinası, buharlı islim cihazı, dondurma kesici gibi doğrayıcı ve kesici cihazlar da aşçıların kullandığı araçlar arasında sayılabilir.

Aşçı olabilmek için gerekli özellikler

 • yeme içme ile ilgili olmak
 • iyi bir damak tadı sahibi olmak
 • güçlü ve sağlıklı bir beden yapısına sahip olmak
 • koku alma tat alma duyularının gelişmiş olması
 • titiz, sorumluluk sahibi ve hijyen kurallarına uyan biri olmak
 • iş planlama uygulama yeteneğine sahip olmak
 • hızlı ve çabuk karar verebilmek
 • anlayışı, güleryüzlü, yardımsever
 • yaratıcı üretici fikirler elde etmek
 • disiplinli, düzenli arkadaşlarıyla iletişimi iyi olması gerekir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Trabzon Ek İş İlanları

Çalışma ortamları şartları

Aşçılar sürekli yemek hazırlanan bölümde görev yaptıkları için sıcak ve nemli ortamlarda bulunmak durumdadırlar, çalışırken mesleğin gerektirdiği önlük adı verilen özel kıyafetler giymek zorundadırlar, zaman zaman işçilerle işveren arasında iletişim görevini üstlenir, yeme içme işleri çoğu zaman gündüz yapıldığı için gündüz yapılan bir meslek gibi düşünse de bazı durumlarda sabaha kadar çalıştığı ortamlar oluşabilir.

Aşçının iş bulma imkanı ve maaşı

Otel, turizm bölgelerinden çalışan bu meslek erbabı kişiler için oldukça fazla iş bulma imkanı düşünülse de sezonluk bir çalışma dönemi olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Alınması gereken eğitim meslek liseleri çok programlı liselerin gıda teknolojisi, mutfak hizmetleri bölümlerinde alınır. Ayrıca yükselmek isteyenler üniversitelerin ilgili bölümlerinden kendini geliştirebilirler. Ayrıca Turizm Bakanlığı’na bağlı eğitim merkezlerinde işgücü yetiştirme kurslarında, halk eğitim merkezlerinin açtığı kurslar sayesinde aşçılık mesleği hızlı bir şekilde öğrenilebilir. Eğitimler sonunda çıraklık eğitimini bitirenlere kalfalık belgesi verilir, meslek lisesini bitirenlere de teknisyen ünvanı verilir. Ayrıca Türkiye İş Kurumu ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan kursları bitirenlere de sertifika verilip aşçı ünvanı verilir.

Çalışma alanları iş imkanları

Günümüz insanlar hazırcılığa alıştığı için evde bile yeme içme alışkanlığı kaybedilmek üzere. Bu sebeple bu meslekte oldukça fazla para olduğu söylenebilir. Ancak her meslekte olduğu gibi işini en iyi şekilde yapanların para kazanabileceğini söylüyoruz. Aşçı olanların iş bulma alanları; yatılı okul mutfaklarında, hastanelerde, fabrika mutfaklarında, askeri mutfaklarda, işyeri mutfaklarında, yemek fabrikalarında, otel mutfaklarında, açık büfelerde ve benzer her türlü günlük yeme içme ile ilgili açılan kurum ve kuruluşlarda sayısız iş bulma imkanları mevcuttur. Yerine göre kendini kanıtlamış bir aşçı oldukça fahiş fiyat ücret alabilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Özel Tasarım Hediyelik Eşya Yaparak Para Kazanmak

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?