Aşı Nedir, Aşının Önemi

Aşı Nedir, Aşının Önemi

Her hastalığın farklı aşısı olduğu için zamanında aşı olunmadığı takdirde virüslerin insan sağlığını tehdit edeceğini, bu amaçla ihmal edilmeden özellikle çocuk yaşlarda aşıların düzenli olarak yapılması gerektiği vurgulandı. Uzmanlar aşı yaptırmanın önemine dikkat çekerek, anne babaların özellikle sarılık hastalığına karşı aşı yapılması konusunda hassas olmalarını istedi.  Aşı takip sistemi Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol edilmelidir.

Aşı Takip Sistemi Ne İşe Yarar


Aşı Takip Sistemi Ne Katkı Sağlar

Aşıların etkinliğinin korunması ile Türkiye´de aşı uygulamalarının iyileştirilmesine
Aşı güvenliğinin arttırılmasına
Anlık sıcaklık ölçümü ile etkinliği azalmış aşı ve anti serumların belirlenmesine
Düzenli çalışmayan ya da yetersiz olan dolap ve soğuk hava depolarının kontrol altına alınarak aşı ve anti serumların bozulmasının önlenmesine
Enerji kesintilerinde uyarı sisteminin devreye girmesiyle gerekli acil eylem planına geçişin sağlanmasına
İmha edilmesi gereken aşıların belirlenmesine
Yapılan hataların tespiti ve muhtemel hataların önlenmesine
Maddi kayıpların önlenmesine
Soğuk zincir ve lojistik yönetim sisteminin iyileştirilmesine
Soğuk zincire ilişkin istatistik ve raporların üretilmesine
Hizmet ve kalite şartlarının yükseltilmesine

Günümüzde hastalıkların tedavisini aşı yapılarak mümkün olduğu dile getirerek, özellikle küçük yaştaki çocukların bağışıklık kazandığı düşüncesiyle hastalıkların kendiliğinden geçeceği düşünülerek, zamanında yapılması gereken aşılar ihmal ediliyor. Bu da insanı göz göze göre göre ateşe atmak olarak değerlendirildi.
Her yaştan insanın virüslerin tehdidi altında olduğunu, bu sebeple özellikle yeni doğan bebeklerin zamanında önlem alınmalıdır. Aksi takdirde, çözümü olmayan kötü sonuçlar doğurabilir. Bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha düşük olduğundan, bünyelerine giren virüslerin çocuğu hızlı bir şekilde etkiler. Özellikleri yenidoğan bebeklerin çeşitli virüslere karşı korunması için aşı yapılmasının şart. Halk arasında aşı yaptırmak ile ilgili yanlış inanışlar olduğu bilinmektedir.

Aşı Takip Sistemi

Aşı bizleri hastalıklardan koruyor

Çok üzülerek söylemek gerekir ki, aileler çocukları virüse yakalandığı zaman çok önemsemeyerek, bu virüslerin çocuklar için faydalı olduğunu, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylüyorlar. Hatta çok ilginçtir ki, aşı ve ilaçlarla virüse karşı mücadele etmek yerine, virüslerin kendi vücutlarına girerek bağışıklık kazanmalarına düşünenler bile var. Virüsler konusunda yanlış bilgilerin insanın hayatıyla ödeyeceği, kötü sonuçlar doğuracağını hatırlatmak gerekir.

Çocukların virüslere bağışıklık kazandığını düşünüp kendilerine geçmesini beklemek ve bu amaçla da yapılması gereken aşılar ihmal etmek kendi öz evladını ateşe atmak anlamına gelir. Bunu herkes bilmelidir ki her hastalığın aşısı farklıdır. Bazı virüsler ağır olur, bazıları ise hafif olabilir. Örnek vermek gerekirse kızamık virüsü için çocuklarımızı aşılamazsak ve büyüklerin kendilerine de geçip bağışıklık kazanılmasını düşünerek kendilerine geçerse ve böylece çocuk iyileşirse, direnç kazandığını söylemek pek akıl alacak bir durum olmasa gerek. Bilhassa boğmaca, suçiçeği, kızamık ve sarılık gibi hastalıkların kendiliğinden geçsin, aşıya lüzum yok, gibi yanlışlarla aşı olmadan geçmesini beklemek, çocukları ölüme terk etmek olduğunu hatırlamak ve buna göre önlem almak gerekir. Çünkü yetişkinlerle çocukların bünyelerinin farklı özellikte olması sebebiyle vücuda yerleşen bir virüs ölümcül bir sonuç doğurabileceğini kimsenin aklından çıkarmaması gerekir.

Aşı hakkında yanlış bilinenler

Bir örnek vermek gerekirse, sarılık virüsünü çok önemsemezsek, böyle bir durumda hem doktor, hem de aile sorumluluk sahibidir. Bu tehlikeli hastalığı geçiren insanların çoğu tamamen iyileşmez, kısmi olarak iyileşir. Eğer aşı olunmazsa vücutta saklanmış olan virüsler uzun yıllar sonra tekrar karaciğerde nüksederek kansere veya siroza çevirebilir. Yine aynı şekilde kızamık virüsü de zamanında tedavi edilmezse aşı ile koruma sağlanmazsa mikropların devreye girmesi ile zattüreye kadar götürebilecek hastalıklara sebebiyet verebilir. Bütün bu tehlikelere karşı mutlaka çocukların küçük yaştan itibaren bütün açılarının olması yapılması gerekmektedir. Küçük, önemsiz bir hastalık diyerek asla çocuğun geleceğini ateşe atılmaması gerekir.

Ayrıca yapılan son araştırmalarda elde edilen sonuçlara göre bebek ölümlerinin başlıca sebepleri arasında menenjit, ishal, akciğer enfeksiyonları gibi hastalıkların başı çektiğini, bunun içinde enfeksiyon hastalıklarının önemsenerek zamanında tedavi edilmesi gerektiğini anne babaların dikkate alması önemlidir.

Aşı Haftası ne zaman?

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi’nin bir girişimi ile Aşı Haftası, ilk olarak 2005 yılında ortaya atıldı. Aşı Haftası, hersene 24 Nisan – 30 Nisan tarihleri arasında kutlanır. Aşı Haftası boyunca eğitim ve sağlık kurumlarında aşının önemini açıklayan bilgi verici etkinlikler yapılır.

Bir önceki yazımız olan Diyetisyen Muayene Ücretleri başlıklı makalemizde Beslenme listesi oluşturma ücretleri, diyetisyen özel muayene ücretleri ve Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ