Aşırı Sıcaklarda Ne Yapılmalı

Aşırı Sıcaklarda Ne Yapılmalı

 Yaz mevsiminin sıcakları hepimizi zor durumda bırakmaktadır. Ancak özellikle yaşlılar, tansiyon hastaları ve kilo problemi olan insanlar için daha da tehlike arz etmektedir. Aşırı sıcakların yoğun olduğu ülkemizde belli saatlerde dışarıya çıkmak gerektiğini uzmanlar defaatle söylediği halde sokaklarda yaşlı insanlar, kilolu insanlar ve muhtemelen tansiyon problemi olan, zor nefes alan insanlar da görmekteyiz. Aşırı sıcaklar […]

 Yaz mevsiminin sıcakları hepimizi zor durumda bırakmaktadır. Ancak özellikle yaşlılar, tansiyon hastaları ve kilo problemi olan insanlar için daha da tehlike arz etmektedir. Aşırı sıcakların yoğun olduğu ülkemizde belli saatlerde dışarıya çıkmak gerektiğini uzmanlar defaatle söylediği halde sokaklarda yaşlı insanlar, kilolu insanlar ve muhtemelen tansiyon problemi olan, zor nefes alan insanlar da görmekteyiz.

Aşırı sıcaklar insanları bunaltarak terlemelerine sebep olması münasebetiyle susuzluğa neden olduğu için bünye halsiz kalıyor. Dolayısıyla da tansiyon problemi olan insanların denetimsiz bir şekilde tansiyonunu harekete geçmesi ile beyin kanamasına kadar gidebilecek tehlikeler geçirmesine sebep olabilmektedir. Gerekli önlemlerin zamanında alınmaması özellikle de insan vücudunun su dengesinin korunması çok önem arz etmektedir. Vücudun kaybettiği suyun geri kazandırılması için tüketilen asitli içecekler, meyve suları, çay, kahve gibi sıvılar kesinlikle suyun yerini yerini tutmamaktadır.

Aşırı Sıcaklarda Ne Yapmalıyız

Mecbur kalınarak güneşin dik geldiği saat 10 ile 15 arasında sokağa çıkmak zorunda kalıyorsanız, yanınızda mutlaka 2 litre kadar su bulundurulması gerektiği uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Suyun soğuk- sıcak olması çok önemli değildir, hatta soğuk yerine sıcak su tüketilmesi vücudun dengede kalması bakımından daha faydalıdır.
Sıcaklarda en sık rastlanan beyin kanaması belirtileri uyuşukluk, baş ağrısı, kusma, bulantı, vücudun herhangi bir yerinde hareketsizlik, uykuya eğilim, bilinç kaybı, konuşma bozuklukları biçiminde ortaya çıkabilmektedir. Eğer bu saydığımız belirtilerden bir ya da birkaçı sizi rahatsız ederse en kısa sürede kendinizi tam donanımlı bir hastaneye götürmeleri için yardım isteyiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocuklarda Yanlış Davranış ve Tavırların Giderilmesi

Aşırı sıcak havalarda beyin kanamasına karşı alınabilecek önlemler şunlardır;

Kesinlikle güneş ışınlarının dünyaya dik olarak ulaştığı saatlerde zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın. Eğer dışarıya çıkmak zorunda kalırsanız başımıza bir şapka veya en güzeli bir şemsiye ile sokağa çıkmanızı tavsiye ederiz.
Kullandığınız herhangi bir ilaç varsa asla ihmal etmeden kullanmaya devam edin, özellikleri tansiyon hastaları bu hatayı asla yapmasın, ilaçlarınızı zamanında ve düzenli şekilde almalısınız.
Bunaltıcı sıcaklarda en çok yapılan hatalardan birisi de ‘ben susamıyorum, içmiyorum’ gibi insana zor durumda bırakacak yanlışlardan uzak durulması gerekmektedir. Yani susamasanız bile kesinlikle su tüketmeniz gerekmektedir.
Yaz mevsiminde sıcaklardan dolayı yemek yeme alışkanlığınız biraz bozulduğu için bazen öğünleri aksatarak yemek yenilmemektedir. Bu da büyük bir hatadır, kesinlikle aç kalmamaya gayret edilmeli ve beslenme alışkanlığı düzenli bir şekilde devam ettirilmeli, kesinlikle hazır gıdalardan ve hazır yiyeceklerden tüketilmemelidir. Hele hele tuzlu yiyecekler masadan uzak tutulmalıdır.
Sporsever biri iseniz ve aktif olarak spor yapmayı seviyorsanız, buna sıcakları bahane ederek ara vermeyin. Spor yapmayı sabah ve akşam serinliğinde devam etmeyi alışkanlık haline getirin, ancak insan vücuduna zarar verecek ağır sporlardan uzak durulmalıdır.
Son olarak, eğer başınızda aşırı şekilde bir ağrı hissediyorsanız hiç vakit kaybetmeden doğruca en yakın sağlık kuruluşuna gitmeye çalışın.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Vergi Denetmeni Kimdir Mesleğin Özellikleri Nelerdir Vergi Denetmeni Maaşları

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?