Astronom Kimdir, Ne iş Yapar

Astronom Kimdir, Ne iş Yapar

Gökbilimci adı da verilen bu insanlar Kainattaki galaksileri, Yıldız kümelerini, güneş sistemini, Samanyolu’nda bulunan kütlelerin her türlü hareketlerini, fiziksel konumlarını, kimyasal bileşimlerini, diğer maddelerle olan etkileşimlerini, uzay ve zaman içindeki geçirdiği süreci inceleyen kişilere astronom adı verilir. Astronomun görevleri Teleskoplar yardımıyla radyometre, fotometre, spektrometre, milimetre gibi özel araç gereçleri kullanarak yıldızların, güneşin, gezegenlerin kısacası gök […]

Gökbilimci adı da verilen bu insanlar Kainattaki galaksileri, Yıldız kümelerini, güneş sistemini, Samanyolu’nda bulunan kütlelerin her türlü hareketlerini, fiziksel konumlarını, kimyasal bileşimlerini, diğer maddelerle olan etkileşimlerini, uzay ve zaman içindeki geçirdiği süreci inceleyen kişilere astronom adı verilir.

Astronomun görevleri

 • Teleskoplar yardımıyla radyometre, fotometre, spektrometre, milimetre gibi özel araç gereçleri kullanarak yıldızların, güneşin, gezegenlerin kısacası gök cisimlerinin boyutlarını özelliklerini şekillerini hareketlerini inceleyerek göreceli durumlarının hesaplamasını yapmak
 • Dünya, Güneş ve Ay durumlarını gösteren matematiksel tablolar yapar
 • Yıldız sistemi, Evren, yıldızlar, uzay ve zaman arasındaki ilişkileri teorik olarak inceler
 • Yıldız sisteminde olusan değişiklikleri büyük dürbünlü fotoğraf makinaları ile resimler
 • Güneş çevresinde oluşan patlamaları ve bu patlamaların şiddetini hesaplar
 • Astro grafiği sayesinde Güneşteki oluşan lekeleri işaretler, bu lekelerin dönme ekseni hesabına göre enlem ve boylamını ölçer, bu lekelerin gruplarını hesaplar, yaptığı bütün çalışmaları ve sonuçları bilgisayara yükler, elde ettiği sonuçları belli sürelerde uluslar arası Güneş verileri toplama merkezine iletilir
 • Blimsel çalışmalarda kullanmak amacıyla FotoElektrik, fotometre ile yıldızların Işık değişimlerini analiz eder
 • Astronot olmak için gerekli özellikler
 • Normal bir insan üstü genel yetenek ve sayısal düşünme becerisine sahip olmak
 • Astronomi ve Fizik konularına çok ilgili ve bu alanlarda büyük başarı göstermek
 • Gözünde herhangi bir zerre kadar problemi olmamak
 • Keskin görüşe sahip olmak
 • uzun süre belli bir noktaya dikkatini yoğunlaştırabilmek
 • Doğa olaylarına meraklı, doğada meydana gelen olayları derinlemesine analiz etmekten hoşlanmak
 • Sabırlı ve ilgili olmak
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Coğrafya Öğretmeni Olmak
Astronomun görevleri

Astronomun çalışma ortamı ve şartları

Genelde eğlenceli, incelemeye dayalı bir meslek olduğu için gözlemci üniversitelerde, gözlem evlerinde öğretim üyesi olarak görev alabilirler. Çalıştıkları yerler temiz, sessiz ve düzenlidir. Çalışma zamanı gece gündüz fark etmez. Çünkü gökyüzündeki olaylar zaman kavramından muaf olduğu için her zaman çalışma yapılmalıdır.

Meslek ile ilgili alınması gereken eğitim

Astronomi eğitimi Türkiye’de bazı üniversitelerde fen fakültelerine bağlı astronomi ve uzay bilimleri bölümlerinde okutulmaktadır. Bu bölümlerin sayısı özel üniversitelerin açılması ile gittikçe çoğalmaktadır. Mesleği giriş için lise ve dengi okul mezunu olanların YGS ve LYS sınavlarında yeterli puan almaları takdirde ilgili fakülteleri kazanarak okuyabilirler. Eğitim süresi bir yıl hazırlık, Toplam beş yıl gibi bir sürede tamamlanabilir. Meslek ile ilgili görülen derslerden bazılar şöyledir; matematik, fizik, Analitik geometri, genel astronomi, astronomi tarihi, küresel astronomi, temel Kimya, adi diferansiyel denklemler, kuantum fiziği, astrofizik, Gök mekaniği, nükleer,  atmosferin yüksek enerji, Astro fiziği, nümerik analiz, kuantum fiziği, değişen Yıldızlar, spektral analiz, Ay ve güneş tutulmaları, plazma fiziği gibi çok ilginç, belki de adını ilk defa duyduğunuz dersler işlenmektedir. Eğitim sonunda üniversiteyi bitirenlere lisans diploması verilir ve mezun olanların astronom ünvanı elde ettiklerini söyleyebiliriz.

Astronomun çalışma alanları ve iş imkanları

Üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler, Rasathanelerde astronom olarak görev yapabilirler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın namaz vakitlerini hesaplama biriminde astronom olarak görev alabilirler, meteoroloji işlerinde, bilgisayar programlama, fizik konuları ile ilgili alanlarda, kamu kurum ve kuruluşlarda… Ayrıca özel sektörde çalışma imkanları mevcuttur. Son zamanlarda üniversitelerde istihdam eden astronomların sayısı oldukça artmıştır fakat bu mezunların çoğu mezun oldukları alanlarla ilgili bölümlerde değil, daha çok bilgisayar, fizik, matematik alanlarında iş bulabilmektedirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Örgü Sepet Yapımı

Astronom ne kadar maaş alır

Eğer bir kamu kurumunda çalışacaksa astronom normal devlet memurları yönetmeliğe uygun olarak sekizinci derecenin birinci kademesinden başlayarak yıllara göre maaşı değişecektir. Ancak Özel sektörde çalışan bir astronom un ücreti performansına göre değişiklik göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?