At Antrenörü Ne İş Yapar?

At Antrenörü Ne İş Yapar?

Gerek binicilik için, gerekse at yarışlarında boy gösterecek atların bakımı, beslenmesi, idman yapması, temizlik ve resmi kayıtlarının tutulmasından sorumlu olan ve yarış için eğitim vererek atın yarışmaya hazır hale getirilmesinden sorumlu olan kişiye at antrenörü denir. At antrenörünün görevleri arasında, atı en iyi şekilde beslemek, hayvanın rahatsız olup olmadığını kontrol etmek, hayvanın yaşadığı yerin fiziksel koşullarının düzenlemesini yapmak, […]

Gerek binicilik için, gerekse at yarışlarında boy gösterecek atların bakımı, beslenmesi, idman yapması, temizlik ve resmi kayıtlarının tutulmasından sorumlu olan ve yarış için eğitim vererek atın yarışmaya hazır hale getirilmesinden sorumlu olan kişiye at antrenörü denir.

At antrenörlüğü maaşı

At antrenörünün görevleri arasında, atı en iyi şekilde beslemek, hayvanın rahatsız olup olmadığını kontrol etmek, hayvanın yaşadığı yerin fiziksel koşullarının düzenlemesini yapmak, yarışa katılacak atı en iyi şekilde hazırlamak, yarışmaya katılacak olan atın günlük çalışma programını hazırlamak ve  uygulamasını yapmak.

At antrenörünün en çok kullandığı malzemeler;

kask, kantarma ya da başlık, çizme, üzengi, eyer, kronometre, yular, kamçı ve ip olarak söylenebilir.

At antrenörü olabilmek için öncelikle bu sporu gönülden sevmek, atlarla iletişimi iyi kurabilmek gerekir. Yine görevinde yerine getirmek için fiziksel engel olmaması ve herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması gerekir. At ile İyi bir iletişim kurabilme yeteneği sabır ve metanet sahibi olmak gerekir, güvenlik önlemlerine önem veren dikkatli tedbirli kimseler olmasa da dikkate alınan unsurlar arasında gözüküyor.

Çalışma ortamı ve şartları genelde açık havada çalıştıkları için kapalı alanda az da olsa çalışmalarına rağmen hoş kokuların olduğu bir ortamda çalışması da bazen gerekmektedir. Çalışmalarının çoğunu at üzerinde yaptıklarından düşme tehlikesine, hayvan tarafından saldırıya uğrama gibi tehlikeler oluşabilir. Antrenörler işlerini yaparken bazen diğer çalışanlarla bazen de tek başlarına çalışabildikleri gibi jokeyler, seyisler ve at sahipleri ile de iletişim halinde olmaları gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Temsa ve ASELSAN'dan Yerli ve Elektrikli Otobüs

At antrenörü olmak için gerekli eğitim 

Lise ve dengi bir okuldan mezun olmadan önce Türkçe, matematik ve özellikle biyoloji derslerinde başarılı olanların YGS sınavında başarılı olup ilgili alandan yeterli puan alması koşulu ile üniversitelerin 2 yıllık önlisans programlarında at antrenörlüğü at bakıcılığı bölümlerinden mezun olmaları durumunda bu meslekte çalışma imkanına sahiptirler. Üniversitelerin çoğunda atçılık ve at antrenörlüğü bölümleri oluşturulmaya başlanmış, özellikle Kapadokya Meslek Yüksekokulu, Kocaeli Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi şimdilik bu bölümü ağırlık veren üniversiteler olarak göze çarpmaktadır. Eğitim süresi Liseden sonra 2 yıldır, eğitim Türkiye Jokey Kulübü tarafından görevlendirilen personel ve Veteriner Fakültesi öğretim görevlilerince verilmektedir. 2 yıllık ön lisans eğitiminden sonra Türkiye Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı tarafından oluşturulan yüksek komiserler kurulunca yapılan sınavda başarılı olanlara at antrenörlüğü ünvanı verilmektedir.

Çalışma alanları ve iş bulma fırsatları ise oldukça fazladır. Mezun olduktan sonra hipodromlarda, özel veya kamu ya ait at bakım haralarında, at barınaklarında iş bulma fırsatları yüksektir. Yine meslek mensubu personelin İdman merkezleri açıp kendi özel at bakım yerleri açarak çalıştırma şansları mevcuttur.

At antrenörlüğü maaşı ne kadardır

Antrenörlerin alacağı ücret çalıştıkları işyerlerinin özelliklerine ve kendilerinin tecrübesine bağlı olarak Asgari ücretin 4 katına kadar çıkabilmektedir. Ayrıca antrenörün çalıştırdığı at yarışmalarda başarılı olması durumunda aldığı ikramiyenin yüzde 10 da antrenöre verildiğini söylemek gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?