At Kestanesinin İnanılmaz Yararları

At Kestanesinin İnanılmaz Yararları

Beyaz beyaz çiçek açan ve boyu 30 metreyi bulan mucizevi bitki at kestanesinin faydaları okuyanları, duyanları etkilemeyi başarıyor. Soyu tehdit altında olduğu için zor bulunan at kestanesi yağı da alternatif tıp için önemli bir ilaç niteliğindedir. İnsanların çoğu at kestanesi yenir mi, faydalı mı diye merak edebilir. Birçoğu da alternatif tıp uzmanı olan kişilerin anlatımlarından […]

Beyaz beyaz çiçek açan ve boyu 30 metreyi bulan mucizevi bitki at kestanesinin faydaları okuyanları, duyanları etkilemeyi başarıyor. Soyu tehdit altında olduğu için zor bulunan at kestanesi yağı da alternatif tıp için önemli bir ilaç niteliğindedir. İnsanların çoğu at kestanesi yenir mi, faydalı mı diye merak edebilir. Birçoğu da alternatif tıp uzmanı olan kişilerin anlatımlarından etkilenerek at kestanesi nasıl kullanılır, nereden bulunur, nasıl cilde destek sağlar öğrenmeye başladı.

İçeriğinde insan için tehlikeli toksinler bulunduğu için işlenmeden tüketilmesi sakıncalıdır. Alternatif tıp ile ilgilenen kişiler at kestanesinin hem yağından hem de yapraklarından çay olarak tüketilmesinin uygun olacağını keşfetmiştir. Bu bağlamda hem kozmetik alanında hem de yapraklarından çay şeklinde değerlendirildiği takdirde önemli etkileri gözlenmiştir.

At kestanesinin faydaları nelerdir

At kestanesi çay olarak da tüketildiği zaman sağlık açısından önemli bir etki göstereceği kullananlarca teyit edilmiştir. At kestanesi çayı yapmak için yapraklarından kaynamış suya atılması ve demlenmesini beklemek yeterlidir. Bu çaydan içenlerin uykusuzluk problemine son verilecektir. Ayrıca ishal ve gaz ağrısı çekenlerin de bu çay sayesinde rahatlayacak söylenmektedir.

At kestanesi çayı yan etkileri

Sizler de yazımızın en başında söylediğimiz uyarıyı dikkate alarak at kestanesinin kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü içeriğinde bulunan zehirler yanlış kullanım sonucunda böbreklerinizde kalıcı etki bırakabilir. Ayrıca alerjik problemi olan insanlar da bu durumdan olumsuz yönde etkilenebilir. At kestanesi çayı yan etkileri ise ciltte kaşıntıya yol açma, sindirim sorunları yaşama ve mide bulantısı gibi durumlar söz konusu olabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Böbrek Nakli Sınır Tanımaz

At kestanesinin yararları

At kestanesinin yararları şunlardır;

Kalp ve romatizmal ağrılarda at kestanesinden yapılan losyon ve kremleri kullanılması ağrıların azalmasına etki edecektir. Ayrıca at kestanesi çiçeği ile elde edilen yağ vücuttaki ağrılı bölgelere masaj şeklinde uygulanması ağrıların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Hemoroid problemi olan insanlarda kılcal damarlara doğrudan etki ederek kanamaların durmasına yardımcı olmaktadır. Halk arasında basur olarak söylenen problemin giderilmesinde at kestanesinin faydalarından bahsedilmektedir.

At kestanesi yağı kullanımı

Kan pıhtılaşması sorunu yaşayan ve bacaklarda meydana gelen varislerin tedavisi için at kestanesi yağı kullanabilirsiniz. Yine at kestanesi özü içeren kremler sayesinde kan dolaşım bozukluğu sorununun azaltılmasında etkili bir bitkidir.

At kestanesinin en önemli faydasından biri damar büzücü olmasıdır. Yani toplardamar iltihapları, basur ve varisler damar büzücü özelliği ile minimize edilmektedir.

Yaşlanma karşıtı etkisi de göz çevresindeki çukurların azalmasına, boyun sarkmasının giderilmesine, at kestanesi yağı ile masaj yaparak en aza indirilmektedir at kestanesinden yapılan banyo jelleri güneş kremleri sıkılaştırıcı bir etki yarattığı için vücudun canlı ve pürüzsüz bir görünüm elde etmesine destek sağlamaktadır.

Vücutta oluşan siyah noktaları ve gözenekleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

At kestanesi yağı kullanımı

At kestanesi yağının yararları kullanım amacına göre değişkenlik göstermektedir. Cilt sorunu olanlar yapraklarından çay olarak istifade edebileceği gibi krem şeklinde üretilen bu türevin vücuttaki sarkmalara, derinin sıkılaşmasına, iltihapların, varislerin, basurun ortadan kalkmasına destek olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  '5 Saniye Kuralı' Nedir, Doğru mudur?
At kestanesi tohumu faydaları

At kestanesi tohumu kullanımı

At kestanesi tohumu da farklı şekillerde kullanılarak şifa olarak destek sağladığı söylenmektedir. Bu amaçla sıtma ve romatizma için at kestanesi tohumunun toz halinde sabah akşam bir çay kaşığı kadar yutulması yeterlidir. Sivilcelerden kurtulmak isteyenlerin at kestanesi tuzunu direkt ciltte olarak şifa olduğu söylenmektedir.

Prostat problemi olan insanların da at kestanesi tohumunu günde belirli aralıklarla doğrudan yiyerek şifa bulacağı bilinmelidir. Çok yönlü kullanım özelliği olan at kestanesi yağı da aynı şekilde cilde direk uygulanarak masaj yoluyla şifa aranabilir.

Sağlık alanında farklı şekillerde istifade edilmeye çalışılan at kestanesi düzgün kullanılmadığı zaman zarar verebilir. Hamile kadınların ve çocuk emziren kadınların at kestanesi kullanımı uygun değildir. Kanama sorunu yaşayan insanların kan inceltici özelliği olan atkestanesini kullanmaması önerilir. Doğrudan kullanım için sadece at kestanesi tohumu önerilmektedir. Meyveleri, kabukları ya da yaprakları dikkatli bir şekilde sadece uzman kişiler tarafından kullanılması gerekmektedir.

At kestanesi hakkında farklı bilgiler paylaşılmaktadır. At kestanesi yağının yararları herkesçe kabul görmektedir. Her ilaçta olduğu gibi dikkatli kullanılması, bilen kişilerden gerekli uygulama basamaklarının öğrenilmesi de bilinmesi gerekenler arasındadır. Ülkemizin coğrafi özelliği sebebiyle çok nadir bulunan bitkilerden birisi olan at kestanesinin tüketimi biraz dikkat gerektirmektedir. Fayda göreyim derken zarar görme tehlikesi de bulunmaktadır. Bu sebeple titiz davranılması, uyarıların dikkate alınması sağlığınız için önemlidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Su Arıtma Cihazı Nedir Nasıl Çalışır

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?