ATEŞ ÇEMBERİ EFSANESİ

ATEŞ ÇEMBERİ EFSANESİ

Dünyanın en çok merak edilen sırlarından birisi de Pasivik’in çevresinde bulunan çok büyük bir jeolojik  deformasyondur. Buna ateş çemberi denmektedir. Son yıllarda bu bölgede çok sık doğa olayları yaşanması da ister istemez bu efsanenin gerçek olup olmadığını akla getiriyor. En son olarak Büyük Okyanus’un güneybatısında bulunan Papua Yeni Gine’de 7,2 büyüklüğünde deprem meydana gelmesi ve […]

Dünyanın en çok merak edilen sırlarından birisi de Pasivik’in çevresinde bulunan çok büyük bir jeolojik  deformasyondur. Buna ateş çemberi denmektedir. Son yıllarda bu bölgede çok sık doğa olayları yaşanması da ister istemez bu efsanenin gerçek olup olmadığını akla getiriyor.

En son olarak Büyük Okyanus’un güneybatısında bulunan Papua Yeni Gine’de 7,2 büyüklüğünde deprem meydana gelmesi ve bunun ardından da Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi  Papua Yeni Gine ve Solomon Adaları kıyılarında tsunami uyarısı yapması gerçeğin dışavurumu olarak yorumlanmaktadır.

Keza birkaç yıl öncesinde yaşanan Japonya felaketi de unutulmadı. Endonezya aynı felaketle yüz yüze geldi. Bu bölge tam ateş çemberinin içinde yer alıyor. Hem günümüzde hem de geçmiş dönemlerde benzer felaketlerin ortaya çıkması tesadüfi olarak açıklanamaz.

 Dünyadaki volkanların dörtte üçü burada bulunur ve yüzde 90’da bu hat üzerinde meydana gelir. Son 200 yıldır burada meydana gelen felaketler binin üzerinde can almıştır. Şimdi bilim adamları volkanların ve depremlerin neden pasifik etrafında olduğunu araştırmaya koyulmuştur ve bunları hangi kuvvetlerin tetiklediğini merak ediyorlar. Muazzam jeolojik sırların kuvvetini çözmek bilimcilerin ilgisini çekmektedir. Ateş çemberi dünya gezegeninin yaygın yıkım çemberlerinin başında gelmektedir. En görünür yapılar ise Pasifik Okyanusu’nun kıyısındaki volkanlardır. Volkanlar Güney Amerika’dan, Amerikanın kuzey kıyılarına Alaska’ya kadar ve Japonya’ya hatta Güneydoğu Asyaya kadar uzanmaktadır. Bu bölgede birçok kez sert sel püskürmeleri yaşandı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Devlet Bahçeli Kimdir?
Ateş çemberi efsanesi hakkında

Ağustos 1883 te Endonozya da Krakatoa volkanı kendi içinde büyük bir patlamayla harekete geçti. Dünyanın en yüksek sesine yol açtı. Haziran 1991 Filipinler’de yine harekete geçti volkanlar…

Dondurucu Alaska dağlarında bilim insanları Amerikadaki yanardağların çoğunun bu bölgede olmasını merak ediyorlar. Ateş çemberi dev volkanların nasıl meydana geldiğini keşfetmeye çalışıyorlar. Agustin volkanını araştırmak maksadıyla 1 grup bilim insanı bölgeye gidiyor. Volkan ateş çemberiyle bol miktarda farklı örnekleri volkanda bulunmaktadır. Burada en yakın tarihli volkana araştırma ve lav akıntılarını görmek istiyorlar. Araştırma sonuçları insanları hayretler içinde bırakıyor.

Ateş çemberi efsanesi hakkında oldukça yoğun bilgi kirliliği olsa da yaşananların gösterdiği sonuç çok ibret vericidir. Pasifik de geçen yıl kaybolan uçak hala hafızalarda canlılığını kurumaktadır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?