Atık Kerestelerden Kedi Barınağı

Atık Kerestelerden Kedi Barınağı

Kış mevsiminin soğuk günlerinde sahipsiz kalan sokak hayvanları için bireysel olarak ya da yerel yönetimler bazında farklı çalışmalar yapılması dikkatlerden kaçmıyor. Bazı vatandaşların kendi imkanlarıyla sokak hayvanlarını himayeye aldığı biliniyor.Kimileri her gün bir kap su ve bir kap mama ile sevimli dostlara yardımcı oluyor. Bu duyarlılık giderek de artıyor. Nevşehir Belediyesi de duyarlı bir davranış sergileyerek sokakta kalıp barınmakta güçlük çeken kediler için atık kerestelerden kedi kulübeleri yaptı. Konu ile ilgili olarak Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Şımarmaz şu bilgileri paylaştı.

‘Belediyemize ait marangozlarda yapılan çalışmalardan arta kalan ahşap malzemelerle kediler için barınaklar yapıyoruz. Bugüne kadar 20’den fazla kedi evi yaptık. Böylece hem atık malzemeleri değerlendiriyoruz hem de sokak hayvanlarını soğukta kalmaktan kurtarıyoruz. Bize talep gelmesi durumunda kedi evleri yaparak isteyen kişilere teslim ediyoruz.’ dedi. Yapılan kedi evlerinde 5 tane kedinin rahatça yaşayabileceği şekilde ahşaptan barınaklar yapılarak isteklilerin istediği yere götürüp yerleştiriyoruz. Bu kedi barınakları yalnızca kış koşulları için değil aynı zamanda yaz mevsiminde de sıcaktan ve yağışlardan kedilerin korunabileceğini işaret eden Şımarmaz, bu olumlu proje için vatandaştan da yoğun destek geldiğine vurgu yaptı. Oktay Şımarmaz ayrıca konuyla ilgili söyle açıklamalarda bulundu: ‘Nevşehir’deki sokak hayvanlarının iyi bir hayat getirebilmesi için sürekli çalışmalara devam ediyoruz. Buna benzer farklı çalışmalar yaparak sokak hayvanlarına elimizden geldiğince sahip çıkmaya çalıştık.’ şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Atık Keresteden Kedi Barınağı

Bölgedeki kış mevsiminin dondurucu soğuklarında karşı kediler için sıcak bir yer yaparak düşündüğümüzü uygulamaya başladık. Bu yaptığınız çalışma vatandaşlardan da olumlu karşılık bulunca onların istekleri doğrultusunda kedi evi yapmaya devam ediyoruz. Sokak hayvanları için yaptığımız barınaklar atık malzemelerden yapılsa da görünüm olarak çevreye farklı bir görüntü kazandırıyor, dedi.
Kedi evleri ile ilgili proje den sorumlu marangoz Orhan Keçeci de kedi evlerinin ahşap malzemelerin dış etkenlerden koruyacak şekilde ve kolay yıpranmaması için üzerlerini verniklediklerini söyledi. Kar ve yağmur sularının barınağa içine geçmemesi için çatı bölümünü bir miktar yalıtım malzemesi koyduklarını, böylece sokak kedilerinin donmaktan ve ölmekten kurtulması amaçlanmaktadır.
İşletme sahibi bir vatandaş olan Bayram Şahin de iş yerinin bulunduğu yere yerleştirilen bir kedi evi olduğunu ve böyle bir hassasiyet gösterildiği için yetkililere teşekkür etti. Ayrıca duygularını şöyle ifade etti. ‘Dünya sadece insanların değil, bütün canlıların ortak yaşam alanıdır. İnsanı insan yapan en büyük yerlerden biri de çevremizdeki diğer canlılara olan şefkatimiz olduğunu, unutmamak lazım. Bu sebeple çalışmaya destek veren herkese kutluyorum.’ dedi.

Bir önceki yazımız olan Kenan İmirzalıoğlu'nun Web Sitesi Çok Özel başlıklı makalemizde İmirzalıoğlu, Kenan İmirzalıoğlu ve Kenan İmirzalıoğlu web sitesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ