Atların Bilinmeyen Yönleri (Belgesel)

Atların Bilinmeyen Yönleri (Belgesel)

Safkan atlar nasıl yetiştirilir? Tavla bayağı büyük olduğu için buradaki işler iş bitmez. Yeni bir akşama daha hazır artık atlar içeri alınıyor. Tekrar beslenecek, ertesi güne kadar dinlenecekler. Geceleyin doğum yaparlar, yüzde onu gündüz yaparlar. Gebelik süresi 11 aydır. Genelde geceleyin doğum yaptıkları için, geceleyin sessiz, sakin bir ortam istiyorlar. Atların doğum yaptıkları yerlerin gayet […]

Safkan atlar nasıl yetiştirilir?

Tavla bayağı büyük olduğu için buradaki işler iş bitmez. Yeni bir akşama daha hazır artık atlar içeri alınıyor. Tekrar beslenecek, ertesi güne kadar dinlenecekler. Geceleyin doğum yaparlar, yüzde onu gündüz yaparlar. Gebelik süresi 11 aydır. Genelde geceleyin doğum yaptıkları için, geceleyin sessiz, sakin bir ortam istiyorlar. Atların doğum yaptıkları yerlerin gayet sessiz, sakin, stresten uzak temiz ve uygun bir yer olması gerekiyor. Eğer uygun bir yer bulmazsa hayvan stres altında doğumu ve 1-2 gün geciktirebilir.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Malatya Sultansuyu Harası için alışılagelmiş bir durum. Tayların hemen hepsi burada hayata başlıyor. Artık onlarla tanışma zamanı. Safkan Arap yarış atı bulunduğunuz Türk arap atı olarak geçmektedir. Yani daha Osmanlı’nın ilk unsurlarından biri Osmanlı’da öncelikle savaş ihtiyaçlarını karşılamak. Sonra da Türkiye Cumhuriyeti’nden sonra yarış amaçlı yetiştirmiştir.

Safkan Arap atı özelliği, bir kere çok dayanıklı ve özellikle zor şartlara çok dayanıklıdır. Bir de uzun mesafe safkan Arap atı ile günde 80 kilometre gidebilirsiniz. Bu başka hemen hemen hiç atda bulunmayan bir özelliktir. Ayrıca çok asil bir hayvandır, sahibine yükseklerinde bağlıdır. Sadakat ve yükseklikleri ve güçlü ve dayanıklı bir attır.

Burada, daha doğalı birkaç gün olmuş sevimli taylar da onları hiç yalnız bırakmayan anneleri bir arada. Etrafı daha doğrusu hayatı keşfetmeye başladı. Taylar yaramaz çocuklar gibi ama temkinli ve erkekler aynı zamanda. Hani her canlı için aynı aslında. Yavruları için son derece korumacı. Yanlarından uzaklaşmaları yaşadığı panik hepimize endişelendirse de uzun sürmüyor. Sanki biraz da huzursuz. Hamile kısrakları gördükçe merakımız artıyor, heyecanlı bekleyişimizde hangisinin doğumuna tanık olacağımızı en iyi tahmin edebilecek kişi ise tecrübeli seis.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yapı Yüzey Kaplama Döşeme Duvar Kaplama Teknikeri-Teknisyeni Kimdir

Kısrakları doğumdan önceki halleri

Akşam memelerine süt indirirler. doğum daha da yaklaştıkça bir iki gün içinde süt akmaya başlarlar. Sütler memenin ucundan ulaştı mı ya o gün gece ya da bir ertesi gün doğum yapar. Bugün beklediğimiz inşallah bugün doğum yapacaklar. İçlerinden bir tanesi erkek olursa daha iyi olur. Laf aramızda olacak ama henüz gün devam ediyor. Buradaki hayat atlara göre şekilleniyor.

Atların günlük bakımlarından bire bir sorumlu bütün personeli geniş zamanlar geçiriyor. Doğdukları günden beri en az anneleri kadar gördükleri bu kişilere çok güveniyorlar. Personel 3 vardiya halinde sevgi ve özveriyle pek çoğu adeta illerinde doğmuş atların bakımı için çaba harcıyor. Çünkü onların sağlıklı ve güçlü olmaları çok önemli.

Beslenme, havuç, pekmezli olan vitaminler ve desteklenen bir beslenme düzenleri var ve tabii ki iyi bir safran yetiştirmek bu tavlanın çalışanları için en büyük gurur. Böyle olunca temizlik, havalandırma, beslenme, sağlık ve tüm diğer hizmetler kusursuz disiplinli bir çalışma ile aksatılmadan sürdürülüyor.

Gece bu da yeni bir tay gelmesinide bebek bekleyişimize başladık. Sakin bir akşam. Çoğumuz bilmesek de atlar çok nadir zamanlarda yatıyorlar. Doğum yapmaları gibi neden yoksa hep ayaktalar. Nedensiz yapsalar bile bu çok kısa sürüyor. Uzun sessiz bekleyiş genelde heyecanlı bir hal alıyor. Herkes başlayan doğumu telaşına katılıyor. Bütün çaba bu tavlanın yeni üyesinin annesinin sağlıklı bir şekilde olması için. Tek dileğimiz şimdiden içimizi ısıtan sevimli safkanımızı sabahın ışıkları ile annesinin yanında görebilmek.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çukurova Turizmde 'Parlayan Yıldız' Olacak

Her şey beklediğimizden çok daha hızlı ve kolay oldu. Artık bizim erkek bir tayımız var. Sabırsız biraz. Çok hareketli olması bizi şaşırtıyor. Ne kadar da farklı bir bebeğin nice zaman sonra üstesinden geleceği şeyleri onun doğar doğmaz başarmaya çalışması bir mücadele. Belki o da sağlıklı olduğunu kanıtlamak için sadece birkaç saati olduğunu biliyor. Annenin eşini atması bir saat içinde kalkıp annesini emmesi.

İlk 24 saatte annesini bol bol emip ağız sütü yeterince alması gerekiyor. İleride sağlıklı bir şekilde yaşaması için hangi kısrak ve yalnız geceyi daha sakin ve güvenli bir ortamda geçirmek üzere projeye götürüyor. İlk sınavını veriyor, başarırsa pek çok endişe yerini büyük umutlara bırakacak. Annesi sabırla destek oluyor. Tavırları o kadar kendinden emin ki bizler de artık tayımızın az sonra ayağa kalkacağını biliyor. Nihayet herkes için mutlu bir başlangıç. Artık onları başbaşa bırakma zamanı.

Her zamanki gibi hareketli başlıyor kısrak. Doğum sonrasında birkaç gün localarda kaldıktan sonra tekrar tavlaya alınıyorlar. Ortak alana geçmek o yüzden biraz huysuz ve öfkeliler. Anneler tayılarını korumak için bir 2 gün falan huysuzluk yapacaklar. Taylar da geniş alana çıktığı için biraz kendilerinde koşma falan gelecek. Annelerinin yanında uzaklaştıkları zaman taylarda daha yeni olduğu için özellikle anneler huzursuz oluyor. Ayaklarını yere vurur ve huysuzluk yaparlar. Sağındaki solundaki kısrakları da tekme atma gibi şansları var. Onun için bir iki gün böyle dikkatli olup adaylarımızın başında duruyoruz.

Ayaklanmadan sağlık hizmetleri yerine getirilemiyor. Hastalıklara karşı gerekli tedbirler taylar doğar doğmaz alınıyor. Yaklaşık 6 ay annelerinin ismi ile anılıyorlar. Her birinin tabelasında doğum ve aile bilgileri yer alıyor. Hayatının içinde yerine alsa da henüz annesinden uzaklaşacak cesareti yok. Daha çok erken hala ayakta durmak bile en çok onun için ama bugün çok özel. Çünkü ilk kez açık havaya çıkacak, güneşli gökyüzü ile tanışacak ve geniş bir alanda kalabalık bir grup içinde ilk sınavını verecek.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İş İmkanı Yüksek En İyi 2 Yıllık Önlisans Bölümleri

Biraz sonra ilk kez tayımızın locada tek başına görünce tedirgin oluyoruz. Neyse ki o da annesi de sağlıklı. Anne kısrak tohumlama için tarlasında yeni bir TAY için hemen her sene bir TAY oluyor. Yılın 11 ayı geçiyor, sürekli tekrar eden bir döngü. Doğumlar bu dönemde taylar daha sağlıklı ve dayanıklı oluyor. Sultansuyu Harasında ilk amaç en doğru genetik eşleştirmeleri yaparak şampiyon taylar yetiştirmek. Bunun için tüm üreme ve gebelik süreçleri özenle takip ediliyor. Yaklaşık 115 kısraktan her sene 100 kadar yavru dünyaya geliyor. aralarından nice şampiyonun çıktı. Seçkin işletmedeki taylar şampiyonluklar görmüş kuşaktan kuşağa üstün özelliklerini taşımış çok seçkin atlar.

Tekrar kısrakların dönüşlerini gördüğümüzde bir kez daha hayran oluyoruz. Dönüş yolunda kimse olmaksızın dörtnala koşarlarken yalnız kalan taylarına bir an önce kavuşmak, bir an önce kavuşmak. Ne kadar çabuk büyüdüğünü fark ediyoruz. Atların gelişimi ilk 6 ay çok önemli. Aralarında birkaç ay bile olsa şampiyon taylar ayrı tavlalarda tutulur, ayrı çayırlara salınıyorlar.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?