ATM’lerden Euro-Dolar Çekilebilir Mi?

ATM’lerden Euro-Dolar Çekilebilir Mi?

Zaman insanlar için çok değerli bir hale gelince, bankaya uğramadan işlemlerin yapılabilmesi için makineler üretildi. Bu makinelerden biri de ATM adı verdiğimiz para çekme veya ihtiyaç dahilinde zamandan kazanmak için para yatırma araçlarıdır. Herhangi bir para transferi için illa ki banka şubesine gitmeye gerek kalmadı. Bu durum yurt içinde kullanılan nakit için geçerli gibi gözükse […]

Zaman insanlar için çok değerli bir hale gelince, bankaya uğramadan işlemlerin yapılabilmesi için makineler üretildi. Bu makinelerden biri de ATM adı verdiğimiz para çekme veya ihtiyaç dahilinde zamandan kazanmak için para yatırma araçlarıdır. Herhangi bir para transferi için illa ki banka şubesine gitmeye gerek kalmadı. Bu durum yurt içinde kullanılan nakit için geçerli gibi gözükse de yurtiçinde ihtiyaç dahilinde döviz çekme ihtiyacını karşılamak amacıyla da planlandı. Yani ATM’den sadece TL çekme ihtiyacı için değil dolar ve Euro çekmek için de ATM ihtiyacı doğdu.

Türkiye’de faaliyette olan finans kurumlarının çoğunda ATM aracılığıyla döviz çekme ve yatırma imkanı da bulunmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan dövizler hiç kuşkusuz dolar ve Euro’dur. Bu bakımdan bankalar sadece bu iki döviz için ATM hizmetleri sunmaktadırlar.

Türkiye’de ATM’lerinde Euro ve dolar çekme imkanı sunan bankalar hangileridir?

Bankaların günlük döviz çekim limitleri

ATM ‘lerinden döviz çekilebilen bankalar

Ülkemizde faaliyette olan bankaların tamamı olmasa da aktif olarak vatandaşa hizmet sunanların çoğunda ATM’den döviz çekme yatırma seçeneği bulunmaktadır. Sadece TL çekmek zorunda kalmayan vatandaş yerine göre dolar ya da Euro çekme imkânına sahiptir. Bu bankalar; Türkiye İş Bankası, Garanti BBVA, Kuveyt Türk, VakıfBank olarak öne çıkmaktadır. Yapı Kredi Bankası. Akbank ve diğerleri de benzer hizmetleri müşterilerine sunmak için çalışmalar yürütmektedir.

HSBC ATM’lerinden dolar-euro çekme özelliği yanında İngiliz para birimi olan Sterlin de çekimine olanak tanımaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kadınlara Yönelik Ek İşler

Bankaların günlük döviz çekim limitleri

Bazı bankalar günlük döviz çekim limitleri uygulamaktadır. Örneğin, Kuveyt Türk Euro olarak para çekmek isteyenlere günlük 575 ile sınır koymaktadır. Eğer dolar çekmeyi düşünüyorsanız 750 dolar kadar çekebiliyorsunuz.

VakıfBank’ın ATM sinden döviz çekmek isteyenler 1.000 Euro ya da dolar çekme hakkına sahiptir.

Bankalar müşterilerinin hizmetine sunduğu en önemli makinalardan birisi Atm’lerden dolar ya da euro çekilebilir mi sizler için araştırdık. Şubeye gitmeden, bir alışveriş merkezinin önünde ya da bir dinlenme tesisinde, uygun bir durak yakınında veya herhangi bir yerde mutlaka önemli bankaların ATM’erini görmüşsünüzdür. İşlemleri hızlandırmak amacıyla bankaların sunduğu bu hizmeti değerlendirmek amacıyla vatandaşlar para yatırıp para çekilmektedir.

TL yatırıp çekmek de herhangi bir sıkıntı yoktur, fakat son zamanlarda döviz kullanımı oldukça arttı. Özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşların yaz döneminde veya tatil amaçlı geldiği zaman bankaların ATM’lerinden döviz çekme şansı var mı yok mu?

Evet, Türkiye’deki bütün bankaların ATM’lerinden euro ya da dolar çekme imkanı maalesef yoktur. Ancak bazı önemli bankalar bu fırsatı tüketicilerin hizmetine sunulmuştur.

ATM’lerinden döviz çekme, yatırma imkanı bankalardan bazıları şunlardır; HSBC Bank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, VakıfBank… Şimdilik bizim bildiğimiz ATM ‘lerinden döviz çekilebilen bankalar bunlar. Başka bankalar da bu imkanı veriyor olabilir.

ATM ‘lerinden döviz çekilebilen bankaları tek tek inceleyelim.

Türk Ekonomi Bankası

Kısa adı TEB, ATM’lerinden döviz çekme yatırma imkanımız bulunmaktadır. Mevcut hesabınızın TL limiti oranında ister Euro, ister Amerikan Doları yada İngiliz Sterlini çekebilirsiniz veya yatırabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Forex Yatırımında Temel Noktalar

Döviz çekmek ya da yatırabilmek için Türk Ekonomi Bankası’nın internet şubesinden banka kartınıza döviz hesabı tanımlatmak şartı aranmaktadır.

HSBC Bank

Türk Lirası, dolar ve euro işareti bulunan ATM’lerinden mevcut TL limitiniz kadar İngiliz sterlini, Euro ya da Amerikan doları çekmenize fırsat vermektedir.

Garanti Bankası

Bazı ATM’leri döviz çekimine izin vermektedir. Bütün ATM’ler bu özelliğe sahip değildir. Paramatik adı verilen ATM’ler aracılığı ile döviz çekme desteklenmektedir. Bu durumu anlamak için kullanmak istediğiniz Atv’nin önümde zaten döviz işaretlerinin sembolleri bulunmaktadır. Bu semboller varsa oradan döviz çekebilirsiniz.

VakıfBank

Günlük alt limit olarak 50 dolar, üst limit olarak ise 1000 dolar ve euro çekme imkanı vermektedir. Vakıfbank ATM’lerinden bu konu ile ilgili gerekli sembolleri görebilirsiniz.

Kısaca hangi bankaların ATM’lerinden döviz çekilebilir açıklamaya çalıştık. Elbette sadece bu bankaların ATM’lerinden döviz çekme ve yatırma imkanı yoktur. Başka bankaların da bu fırsatı verdiğini tahmin ediyoruz. Şimdilik bizim yaptığımız araştırmalara göre bu bankalar müşterilerine ATM’lerden Euro ya da dolar çekme imkanı vermektedir. Türkiye’de yaşayan vatandaşlar da bu hizmetlerden yararlanmak için bankaların ATM’lerin özelliklerini bilmelerinde fayda var.

Bankalardan döviz çekmek için mutlaka ilgilendiğiniz yabancı para hesabı olması gerekmektedir. Yani, eğer Euro cinsinden para ile ilgileniyorsanız herhangi bir bankanın Euro hesabını açmamız gerekir veya aynı şekilde sterlin, dolar hesabı mutlaka olmalıdır. Çünkü hesabınıza hangi para cinsinden nakit bulundurursanız o parayı çekebilirsiniz. Dolayısıyla ATM’den para çekmek istediğinizde döviz hesaplarınızda da çekmek istediğiniz miktar kadar para cinsi bulunması gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evden Eve Nakliyat Sektörü Modernleşiyor

Hesabında para olmayanlar ya da TL hesabından döviz çekmek isteyenler de bazı bankaların döviz çekme iznini kullanabilir. Yani TL hesabınızdan euro ya da başka döviz çekebilirsiniz. Ancak bankalar kendi önemli miktarda komisyon kesintisi yapmaktadır. Bunun yerine mutlaka ATM’den çekmek istediğiniz döviz cinsinden önceden bir hesap açtırılması para kaybını önleyecektir.

ATM’den nasıl döviz çekilir

Döviz çekme izin veren ATM’ye giriş yaptıktan sonra ekranda para çekme butonuna tıklanır. Çpara cinsi yine ekrandan seçebilirsiniz. Eğer Euro çekeceksiniz, Euro butonuna, sterlin ya da dolar çekeceksiniz yine ilgili butonlar tıklanmalıdır. Para cinsi seçildikten sonra çekilecek miktar girilmelidir. Yukarıda belirttiğimiz gibi bazı bankalar günlük döviz çekim limiti uygulamaktadır. Sınırı aşmamak şartıyla çekilecek miktar girilir ve para alma bölümünden dövizinizi almanız yeterlidir.

Kartınızı unutmamanız, şifrenizi girerken de etrafımıza göz atarak dikkatli olmanız gerektiğini de bilmenizde yarar var.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?