ATOMDAKİ GİZLİ RAKAMLAR

ATOMDAKİ GİZLİ RAKAMLAR

Atomdaki ilginç rakamlar ve ölçüler insanların dikkatini çekmektedir. Dünyadaki ve kainattaki bütün protonların değeri 1,6 çarpı 10 üssü 19 pozitif yüke sahiptir. Bu sayede atomlardaki farklı proton birbirlerini gitmelerine fırsat verir . Fakat aradaki çekme itme den 100 defa daha büyük olduğu için protonlar birbirlerinden asla ayrılamazlar. Protonun kütlesi elektronun kütlesi 1836 defa daha büyük olduğu […]

Atomdaki ilginç rakamlar ve ölçüler insanların dikkatini çekmektedir. Dünyadaki ve kainattaki bütün protonların değeri 1,6 çarpı 10 üssü 19 pozitif yüke sahiptir. Bu sayede atomlardaki farklı proton birbirlerini gitmelerine fırsat verir . Fakat aradaki çekme itme den 100 defa daha büyük olduğu için protonlar birbirlerinden asla ayrılamazlar.

Protonun kütlesi elektronun kütlesi 1836 defa daha büyük olduğu için bilinmeyen bir sebepten dolayı elektronun yükü protonun yükü ile aynı kalır.

Atom hakkında ilginç bilgiler

Protonların yükü gerçek hayatta olduğu gibi biraz daha fazla yada biraz daha az olsaydı proton çekimi şuan bildiğinizden çok fazla olurdu ki bunlar daha sıkı bir şekilde bir araya girebilirlerdi. Eğer bu şekilde olsaydı evren nasıl biri vaziyette olacağını artık siz düşünün.

Protonların yükü gerçekte olduğu gibi biraz fazla yada biraz az olsaydı gökyüzündeki yıldızlar çekirdeklerini yakıtlarını hızla tüketecek ve 100 milyon sene zarfında yok olup gideceklerdi.

Eğer söylediğiniz varsayım gerçek olsaydı dünyamızın kainatın bu şekilde olmayacak canlılardan eser kalmayacak çok açık bir bilgidir.

Atomdaki ilginç rakamlar

Nötronlar 1,67 çarpı 10 üssü eksi 24 gram değerine sahip kütleye eşit sabit değerleri vardır.

Protonlar da olduğu gibi hatunun kütlesi şimdikinden yüzde 2 daha fazla olsaydı kısa süre içinde yok olup gider atomlar anlamsız bir yapıya sahip olurlardı.

Protonlar ve nötronlar sabit yapıları olmasaydı hayat için gerekli olan hiçbir element olmaz evrende sadece element olarak hidrojen bulunurdu. Atom hakkında ilginç bilgiler için hazırlanmış videoyu seyretmeniz iyi olur.

Atomdaki ilginç rakamlar ünlü fizikçilerin uzun uğraşları sonucunda çözülmüştür. Yapılan değerlendirmeler sonucunda nötronun kütlesi için şimdikinden binde 2 daha az olması halinde bugünkü yapıdaki atomlar olmasının imkansız olacağını beyan etmektedirler. Böyle bir senaryoda hayat diye bir şeyin olmayacağını ifade etmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İNSAN VÜCUDUNDAKİ KASLAR VE GÖREVLERİ

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?