AVM’ler İçin Yeni Düzenlemeler

AVM’ler İçin Yeni Düzenlemeler

Son dönemlerde sıkça gündeme gelen alışveriş merkezlerinin düzenlenmesi ile ilgili ve AVM yaparken uyulması gereken yükümlülükler hakkında görüş ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşılıyor. Yapılan düzenlemeler ile yeni ihtiyaçların karşılanması amacıyla alışveriş yapılan merkezlerin belli bir sisteme kavuşturulması hedefleniyor. Gelen taleplere cevap vermeleri için tüketicilerin talepleri doğrultusunda kurulmaları için AVM’lere yeni düzenlemeler yapıldığı duyuruldu. Bu amaçla hazırlanan kanun taslağı yeni düzenlemeler içeriyor. Alışveriş merkezleri yönetmeliği taslağının bittiğini, bu bakımdan yapılacak olan merkezlerin hangi özelliklere sahip olacağını ve ne tür yenilikler geleceğini dört gözle bekliyoruz.

AVM’ler tüketicilerin talepleri doğrultusunda ibadet alanları oluşturacak ve sosyal aktivitelere yer verecek. AVM’lerin aynı zamanda birer kültür merkezi konumuna büründürülmesi söz konusu olacak. Mimari açıdan da zorunlu alanların bulunması gereken yerler tespit edildi. Buna örnek olarak 5000 metrekare alana sahip bir iş merkezinin içinde belli ölçülerde hem baylar için, hem de bayanlar için zorunlu olarak ibadethane yer alması gerekiyor. Ayrıca bebekli anneler için bebek odası yapılması zorunlu. Çocuklarıyla birlikte alışverişe giden ailelerin ihtiyaçları için de çocuk oyun alanlarının tertip edilmesi gerekmektedir. Outlet olarak hizmet veren alışveriş merkezlerinin bütün mağazaları outlet olmak zorundadır. İçinde satılan ürünlerin % 70 civarında indirimli ürünleri satma zorunluluğu bulunuyor.

PROMOSYONLARIN SÜRESİ BELLİ OLACAK

Bilhassa indirimli yapılan satışların süresi, promosyon satışlarının şartları net olarak belirtilmek zorunda olacak. Bir örnek vermek gerekirse indirimli ya da promosyonlu satış yapacağını açıklayan bir firma bu yaptığı promosyonun süresini, içeriğini öncesini ve sonrasını net olarak yazmak zorundadır. Mağazasını kapatmak isteyen bir işletme sahibi tadilat yapacaksa, yapacağı kampanyanın içerisine dahil ederek belirtmek zorundadır. ‘Zararına satışlarımız başladı,’ ‘kapatıyoruz’ gibi tüketici aldatmaya yönelik girişimler bu şekilde engellenmiş olacak. Buradaki amaç tüketiciyi aldatmaya yönelik olan, zamanı, süresi, başlangıcı, sonu tam açıklanmayan, ‘kapattık,’ ‘son satışlar’ gibi ucu açık ve sonu belli olmayan promosyon bile  diyemeyeceğimiz satışlar yasaklanacak.

Yapılacak yeni düzenleme ile bilhassa zincir marketlerin ya da hızlı tüketim sektörü olarak kabul edilen mağazaların olduğu şehrin coğrafi tescilli olan markası yerel ürününü sattığı mağazanın raflarında bulundurma zorunluluğu getirildi.

AVM Düzenlemeleri

AİDATSIZ KARTLAR ÇÖZÜMLENECEK

En çok merak edilen konulardan birisi de aidatsız kartlar ile ilgili. Burada oluşan bir sıkıntı ise, aidatsız kabul edilen kartlarda bir türlü istikrar sağlanamıyor. Bu amaçla yapılan düzenleme ile rekabet unsuru olması açısından bir düzenleme yapmadan önce kredi kartı verenlerin taleplerinin belirlenmesi gerekmektedir. Biz bunu bekliyoruz.

Gündeme gelen önemli konulardan birisi de telefon dolandırıcılıkları hakkında. Tüketici ile ilgili yapılan yeni düzenleme olup olmadığı yönünde  idi. Bu tür sorunların çözümü için daha öncesinde de farklı düzenlemeler yapıldı ancak merdiven altı üretim olarak adlandırılan hiçbir yerde kaynağına rastlanmayan firmaların yaptığı girişimleri araştırılıyor.

Vatandaşa farklı kanallardan ve SMS göndererek tüketicileri yanıltma yönelik yapılan soygunlara da itibar edilmemeli. Böyle şüpheli numaraların bakanlığa acilen bildirilmesi gerekmektedir. En çok satış yapılan ürünlerin başında çocuk oyuncakları, çocuk ayakkabıları, diş fırçaları olarak tespit edildiğini, bunların da bakanlık yetkililerince sürekli gözetim ve denetim altında tutularak insanların sağlığına zarar vermemesi için, ithal oyuncak ve kırtasiye malzemelerinin sürekli denetleniyor.  Bu amaçla vatandaşın da bilinçli olması kanserojen içeren ürünlerden satın almaması gerektiği vurgulanıyor.

Bir önceki yazımız olan Diyetisyen Muayene Ücretleri başlıklı makalemizde Beslenme listesi oluşturma ücretleri, diyetisyen özel muayene ücretleri ve Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ