Avrupa Birliği Zırvası

Avrupa Birliği Zırvası

Yıllardır Avrupa Birliğine üye olmak için ülke olarak her türlü çalışmayı, insani değerlere katkıda bulunmayı, bu amaç uğrunda gerekli her türlü düzenlemeyi yaptık. Önceleri AB ulaşılmaz, büyük bir hedef gibi kabul edip, ona göre Avrupalıların her istediğini harfiyen yerine getirdik. Ama şunu bir türlü anlayamadık. Avrupa birliği ilk kuruluş amacı olan ekonomik bir birlik değil, aslında bir kültür birliğidir.Kültür […]

Yıllardır Avrupa Birliğine üye olmak için ülke olarak her türlü çalışmayı, insani değerlere katkıda bulunmayı, bu amaç uğrunda gerekli her türlü düzenlemeyi yaptık. Önceleri AB ulaşılmaz, büyük bir hedef gibi kabul edip, ona göre Avrupalıların her istediğini harfiyen yerine getirdik. Ama şunu bir türlü anlayamadık. Avrupa birliği ilk kuruluş amacı olan ekonomik bir birlik değil, aslında bir kültür birliğidir.Kültür ise çoğumuzun bildiği gibi içinde, insanların yaşam biçimlerini, algılama biçimlerini, anlama biçimlerini temsil etmektedir.

O halde Türk toplumunun avrupa birliği içinde yer alması sakat bir düşüncedir. Biz avrupalı bir toplum olmadık, olamayız, olamayacağız. Bunu herkesin çok iyi bildiği halde, hala avrupa birliği ülkelerinin bizi almamak için her türlü bahane, zorluk, hatta direkt olarak beyanlarına rağmen bu yolda fedakarlık değil de taviz boyutuna varan çalışmalar yapmak çok düşündürücü değil midir?

Başbakanken aynı konudan muzdarip ve sürekli şikayetçi olan şimdiki cumhurbaşkanımız, her toplantıda, her ortamda yine aynı şeyi tekrarlayıp durmaktadır. Yani Avrupa Birliği, Türkiye söz konusu olunca çifte standart uygulandığı  söylemektedir. Peki siz yıllardır bunların bu şekilde yaptıklarını bizzat katıldığınız toplantılarda, bizzat yaptığımız görüşmelerde anlamadınız mı, anlamak mı istemediniz? Çok iyi anladınız, biliyordunuz ve bile bile bu çıkmaz yoldan devam etmenin ne manası vardı?

Siz ki bu ülkenin bütün bilgilerine, planlarına, hedeflerine, kısaca  her şeyine hakim olan birisiniz. Bu ülkeyi çıkmaz sokaktan kurtarmak yine sizin göreviniz. Her platformda sizi istemediklerini hem siz söylüyorsunuz hem de avrupa birliği’nin sözde büyük ülkeleri ve söz sahibi  diyeceğimiz başta almanya ve fransa olmak üzere bütün avrupa ülkeleri ağzının içinden başka türlü konuştuğunu bilmekteydiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnsanı Anlatan Veciz Sözler

Demem şu ki, biz Türk toplumu olarak  bizi zaten bizi Avrupa Birliğine almayacaklarını ilk müracaat ettiğimiz günden beri biliyor ver anlıyorduk. Sizin de kabul edilmeyeceğimizi  bildiğiniz halde niye bu yanlışta ısrar ediyorsunuz, anlamakta güçlük çekiyoruz?

Ki kabul edildik, girdik desek bile, bize getirecek tek bir artı olduğunu düşünmüyoruz. AB’ye dahil olan ülkeleri şöyle bir gözden geçirince, yaşam biçimlerinde pek de bir değişiklik olmadığını gözlemleyebiliyoruz. En basit Yunanistan, Bulgaristan  ve Romanya… Bu ülkeler AB’nin üyesi ama açlıktan nefesi kokmak üzere ve yaşam biçimleri, yaşam standartları hiç değişmedi, tam tersine fakirlik içinde yüzmektedirler.

Demek ki bizim de oraya girince değişecek pek bir durumumuz olmayacak. Zaten toplum olarak biz bu masalı dinlemekten bıktık.

Sayın cumhurbaşkanı siz de her demecinizde Avrupa birliği’nin Türkiye’ye çifte standart uyguladığını söylemekten vazgeçin  komiklik yapmayın. Üyelik başvurunuzu iptal edin, avrupa birliği üyeliği diye bir şey gündemimizde kalmasın artık. Bunun yerine olabilecek, akılcı  ve gerçekçi bize yakışan bizim kültürümüzle uyusan yeni birliktelikler kurma gayretleri içine girseniz hem sizin için, hem de Türk Ulusu için daha isabetli olur.

Aslında kurulacak birliği herkes tahmin etmekte ve beklemektedir, ama nedense Türk Birliği’ne bir türlü yanaşma eğiliminde değilsiniz. Oysa bizim doğal bağımız olan ve olması gereken dünyadaki tek birlik Türk Birliği olacaktır, olmalıdır. Başka da yolu yoktur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

Siz bu birliği kurarsanız, şimdi kapılarında yalvardığınız, ağız kokularını çektiniz, kendilerini adam yerine koyulduklarını sanan avrupalı sahtekarlar Türk Birliği kurulunca tir tir titreyecekler,  onlar size yalvarmaya başlayacaklar. Ama nedense siz bir türlü bu büyük amacı gerçekleştirme düşüncesinde değilsiniz.

Zaman ve durum bizi Türk Birliği’ne girmeyi zorunlu kılacak ve  bu yüce birliğin kurulmasına da kimse engel olamayacaktır. Türk Birliğinin kurulduğu günleri görmek dileğiyle hoşça kalın.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?