Ayakkabı Cilasının Esrarı

Ayakkabı Cilasının Esrarı

Son dönemlerde hazır ayakkabı boyası de hazır ayakkabı cilalarının esrarı üretilmesi eskiden çok hoşunuza giden ayakkabı boyatma mesleğini de yok olma noktasına gelmiştir. Ayakkabılarımı yıprandığı zaman bir ayakkabı boyacısının gider güzel bir boya yaptıktan sonra güzel bir cila ile ayakkabılar yeni gibi olurdu. Bütün bunlar yapılırken her zaman ki gibi insani ilişkiler güçlenir hal hatır […]

Son dönemlerde hazır ayakkabı boyası de hazır ayakkabı cilalarının esrarı üretilmesi eskiden çok hoşunuza giden ayakkabı boyatma mesleğini de yok olma noktasına gelmiştir. Ayakkabılarımı yıprandığı zaman bir ayakkabı boyacısının gider güzel bir boya yaptıktan sonra güzel bir cila ile ayakkabılar yeni gibi olurdu. Bütün bunlar yapılırken her zaman ki gibi insani ilişkiler güçlenir hal hatır sorulur yeri gelince memleket meseleleri konuşulur bütün sorunlar çözülür kısaca her şey cilalanmış olurdu.

Şimdilerde ise o hoş muhabbet boyacılar kaldı muhabbet edecek iyi niyetli ayakkabı boyatacak insanlar kaldı.

Biz asıl konumuza gelecek olursak, ayakkabılar cilalanırken üzerine atılan cilanın elde ettiği parlaklık ve yapışkanlık ile fırça arasındaki ilişkinin sebebini araştıracağız. Ayakkabı cilası ne işe yarar?

 ayakkabı cilası ne işe yarar

Ayakkabı cilalama o kadar rutin bir iş olduğu halde bu işi neden yaptığımızı hiç düşünmeden yaparız.  Ayakkabı cilası nasıl kullanılır? Ayakkabı derisinin yüzeyi girintili çıkıntılı olduğundan inci tüylerle kaplı olduğu pek düşünülemez. Fakat bu söylediklerimizin boyu sadece ışığın dalga boyu ile ölçülü bildiğini hatırlatmakta fayda var. Yani ayakkabı derisindeki ince tüyleri sadece ışık dalga boyu ile ölçebiliriz. Dolayısıyla da ayakkabı derisinde bulunan ince tüyleri sadece ışık görebilmektedir onlara çarpan ışık bütün doğrultularda açılıma uğradığı için ayakkabı üzerine donuk görünmesinin asıl nedeni olmaktadır.

Yani ayakkabı cilası ile fırçalama işlemi yapınca ayakkabı derisi üzerindeki bozuk yüzeyler kapatılarak ayakkabı yüzeyinin kendini ışığa karşı virüssüz pürüzsüz mis gibi göstermesi sonucunda ışığın ayakkabı yüzeyine yansıması sonucunda da ışığın yansıma kuralı gereğince ayakkabı yüzeyi bir ayna gibi davranarak pürüzsüz bir hal alır. Böylece bozuk yüzeyler dolgu yapılarak parlak bir yüzey oluşturularak ayakkabılar cilalanmış deyimi ortaya çıkar. Ayakkabı cilasının esrarını öğrenince tahmin ediyoruz ki dudaklarınızı büküp kaşlarınızı oynattınız.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türk Dili'nin Tarihi Gelişimi

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?