Ayaklarımızın Sıcak Dostları; Çoraplar

Ayaklarımızın Sıcak Dostları; Çoraplar

ÇORAP NASIL ORTAYA ÇIKTI Çorabın tarihi eski mısır uygarlığına kadar dayanmaktadır. Elde örülen çoraplar kullanımının artmasıyla birlikte incelemeye başladı. Çembersel dikiş makinalarının ortaya çıkmasıyla süreç hızlandı. Ancak bugün kullanılan naylon çorapların ortaya çıkışı sadece 70 yıllık bir tarihe sahiptir ilk naylon çorap 1940 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde üretildi. Büyük ilgi gören çorap üretimi İkinci Dünya […]

ÇORAP NASIL ORTAYA ÇIKTI

Çorabın tarihi eski mısır uygarlığına kadar dayanmaktadır. Elde örülen çoraplar kullanımının artmasıyla birlikte incelemeye başladı. Çembersel dikiş makinalarının ortaya çıkmasıyla süreç hızlandı. Ancak bugün kullanılan naylon çorapların ortaya çıkışı sadece 70 yıllık bir tarihe sahiptir ilk naylon çorap 1940 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde üretildi. Büyük ilgi gören çorap üretimi İkinci Dünya Savaşı’nda kesintiye uğraması ile sonrasında büyük bir hızla üretime devam etti. Özellikle 1960 yılından sonra çoraplar moda olmaya başladı ve kadın giyiminin vazgeçilmez bir unsuru haline geldi. Çorap üretiminin en önemli parçası çembersel örgü makinalarıdır. Bu makinalar ortaya çıktıklarından beri hızla geliştirildi, değiştirildi ve teknolojiye paralel olarak kendini geliştirdi. Artık bilgisayar destekli üretim makinaları günümüzde kullanılmaya başlandı. Hatasız ve hızlı üretim yapmak mümkün hale geldi.

naylon çorabın üretimi

ÇORAPLARIN DİKİM AŞAMALARI

En çok kullandığımız giysilerimizden olan çorabın üretim aşamasını anlatacağız. Çoraplar en çok da kadınların vazgeçemediği bir aksesuardır. Bugünse farklı desen, renk ve desenleri ile kadınların giysilerini tamamlayan önemli aksesuarlardan birisi diyebiliriz.

Makinaların çevresindeki naylon ipler hazır olarak geliyor, makinalara bağlanan makaralar bir örümcek ağını andıran görünüme sahipler. Çorap üretiminde kullanılan bütün iplerin rengi aslında beyazdır. İplikler makinaya girdikten sonra örgü işleri hızla gerçekleşiyor. Aynı anda yüzlerce iğne bilgisayar yardımıyla çorabı ölmeye başlıyor. Bir çorabın örgü süresi ortalama bir dakikanın altında. örgü işlemi hiç durmadan kesintisiz bir şekilde devam eder aynı anda 400’ün üzerindeki iğne çorabı örmeye başlıyor ve beden ölçüsüne göre çoraplar ayarlanarak örgü devam ediyor. Bir çorabın örgü süresi yaklaşık bir dakikadır. Örgü işlemi kesintisiz olarak devam eder ve insan bedenine göre ayarlanır, istenen uzunluk elde edildiğinde şerit halindeki örgü küçük küçük bir kesik ile işaretlenir. Örgü makinaları çorabın sadece bacak kısmını örüyor. Bundan sonraki işlemler için de çok işlevli makinalar kullanılıyor. Naylon çorabımın ilk olarak burun kısmı yapılıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Facebook-Twitter Doğum Tarihi Ekleme-Silme

Çoraplar hava ile emilerek overlok makinasına giren çoraplar oval bir şekilde kesildikten sonra çorap üretimini hızlandıran en önemli etken hava emme sistemi. Sistem işi biten parçaları dönen silindirlerin de yardımıyla büyük bir hızla makinadan çıkararak işlemi bitiriyor. Burunları dikilen çoraplar çift olacak şekilde üst üste dikkatle yerleştiriyor. Çift hale getirilen çorapların ortasında bir kesik açılıyor. Bu makas her beden için farklı kesim yapabiliyor. Böylece üretilen her çorabın eşit ölçülerde olması sağlanıyor. Makas tarafından otomatik olarak kesilen çoraplar otomatik kollar tarafından açılarak esnetiliyor. Böylece alt kısmı overlok makinasında istenen esneklikte dikilmiş oluyor. Artık tüm dikme işlemleri bittikten sonra çorap şeklini alıp, hazır hale gelen çoraplar sistem tarafından emilerek çuvallara dolduruyor.

Bir naylon çorabın üretiminde kullanılan ipin uzunluğu ortalama 2 buçuk kilometredir. Naylon çorap üretiminin artık boyama aşaması başlıyor. Çuvallarda biriktirilen çoraplar önce yıkamaya alınıyor. soğuk su ile başlayan yıkama işlemi 100 derece kadar sıcaklıkta devam ediyor. Yıkama işlemi sürerken boya hazırlanıyor. Sadece bir kaç gramlık boya ölçülerek sıcak su ile karıştırıyor. 5 litrelik bir boya ile ortalama 5000 adet naylon çorap boyanabiliyor. Yıkama işleminin yapıldığı kazanda aynı zamanda boyama işlemi de gerçekleştirebiliyorlar.

Renklendirilen çoraplar yumuşatma ve kurulama aşamalarından geçtikten sonra kazanlarından çıkarıyor. Yıkama işleminden sonra nemli olan çoraplar ütüleme hattına taşınıyor. Ütüleme işlemi farklı bir sistemle gerçekleştiriyor. 140 derecelik sıcaklıktaki bölümde yüzerek ütüleme işlemi gerçekleşiyor. Ütüden çıkıp biriktirilen çoraplar elle paketlenerek farklı renk ve desenlerde satışa hazır hale geliyor. Tezgahlarda renk renk ve farklı görüntüleri ile bizlerin ilgisini çekemeye çalışıyorlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türksat 4B İnterneti Ucuzlattı mı?

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?