Ayvanın Faydaları Nelerdir

Ayvanın Faydaları Nelerdir

Mevsim sonbahar olunca ayva yeme zamanı gelmiş demektir. Mucizevi meyve ayvanın faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Çiğ olarak yenildiği gibi ayva çayı içerek de sağlıklı yaşamak mümkündür. Her meyve ve sebzede olduğu gibi ayvanın faydaları da saymakla bitmiyor. Bu işin uzmanları olan tecrübeli hekimler kilo verme amaçlı tüketiminden tutun da saç uzamasına, kalp-damar sağlığına, sindirim […]

Mevsim sonbahar olunca ayva yeme zamanı gelmiş demektir. Mucizevi meyve ayvanın faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Çiğ olarak yenildiği gibi ayva çayı içerek de sağlıklı yaşamak mümkündür. Her meyve ve sebzede olduğu gibi ayvanın faydaları da saymakla bitmiyor. Bu işin uzmanları olan tecrübeli hekimler kilo verme amaçlı tüketiminden tutun da saç uzamasına, kalp-damar sağlığına, sindirim sistemine, cildin gençleşmesine kadar çok etkili bir bitki olduğu bilinmektedir.

Soğuk kış mevsiminde sağlıklı yaşam açısından en ideal meyvelerden birisi olan ayvanın yararları gerçekten say say bitmiyor. Ayva bitkisinin en etkili olduğu yararlı konuları kısaca şöyle özetleyebiliriz.

AYVAYI YİYİN!

Ayva kalp ve damar sağlığına çok etkili bir meyvedir. Çok güçlü antioksidan özelliği sebebiyle kalp damarlarının tıkanmasına engel olur.

NEFES AÇICI

Solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu bir duvar özelliği ile adeta mucizevi bir bitki olarak düşünebilirsiniz. Solunum yolu hastalıklarında ayva suyu içildiği zaman rahat nefes alma hakkı elde edersiniz.

İçeriğindeki zengin antioksidan özelliği ile ayva sayesinde karaciğerin temizlenmesi sağlanır. Böylece antibiyotik işlevi sebebiyle karaciğer sürekli olarak hastalıklara karşı korunmuş olacaktır. Karaciğer yetmezliği olan hastaların da doğal bir tedavi ile iyileşmek istemesine olanak tanımaktadır.

Sindirim sorunlarına en iyi çözüm ayva yiyerek bulunabilir. Yani ister kabızlık, ister ishal probleminiz de karşı ayva tüketimi önemli bir çözüm olarak görülmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Akıllı Telefonların Savaşı Kızışıyor!

YAŞLANMA KARŞITI…

Yaşlanmaya karşı vücutta hücre onarma görevini yerine getiren ayva yaşlanmayan karşı mucize bir kalkan olarak sizi koruyacaktır.

KANSER Mİ, ONA DA DESTEKLEYİCİ TEDAVİ…

Çağımızın en büyük problemlerinden birisi olan kansere karşı da korunma amaçlı olarak meyve tüketilmelidir. Bilhassa kolon kanseri tedavisinde öldürücü etkisi ile destekleyici bir besin türevi olarak hayvan tüketilebilir.

Kansızlık problemine destekleyici bir terapi olarak ayva tüketimi yapılmalıdır. Kansızlık problemi olan her insan ayvayı çiğ olarak tüketilebileceği gibi dilerse komposto olarak da tüketebilir.

İSHALE SON

İshal problemlerine bir türlü çözüm bulamayan anne-babalar küçük yaştaki çocukların bu sorununun tedavisine ayva seçeneğini yazabilir.

 AĞZINIZ KOKUYORSA

Eğer ağız kokusu probleminin giderilmesine farklı bir çözüm yolu düşünüyorsanız ayva yemeye hemen başlayabilirsiniz.

KALBİNİZ ÇARPMASIN

Bazı insanlar kalp çarpıntısı probleminde bir türlü çözüm bulamıyor. Oysa yanı başlarında ayva gibi mucizevi bir bitki olduğunu bilmiyorlar.

Kalp atışının düzene sokmak isteyenler, sizler de ayva yiyebilirsiniz.

AKINTILARI KESER

Bayanların büyük problemlerinden birisi rahim akıntılarını ayva bitkisi ile sonlandırabilirler. Sizi sürekli huzursuz kılan bu durumdan kurtulmak için ayvanın doğal etkisinden faydalanmaya ne dersiniz.

Bağırsaklarda oluşan iltihaplanmalara karşı da ayvanın faydalarından siz de nasiplenebilirsiniz.

AYVA KÜRÜNÜN FAYDALARI

Kabızlık problemine, stresli yaşama son vermek, sakinleşmek istiyorsanız basit bir kür sayesinde bunlara dur diyebilirsiniz. Dilimlediğiniz bir ayvayı suda birkaç dakika kaynatın, sonra bir pamuk ile gözünüzde, göz kapaklarında oluşan enfeksiyonları temizleyin. Hatta ayva suyuna batırdığınız pamuklu suyu göz kapaklarınıza biraz bekletin. İşte size ayva suyunun mucizevi faydaları ve sonuçları, kendiniz gözlerinizle görün.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kayak Merkezleri Kar Bekliyor

AYVA İLE KİLO ALIN

Obezite günümüzün en büyük sağlık sorunlarının başında geliyor olabilir ama bazı insanlar da kilo alamama problemi ile cebelleşmektedir. Kilo alma düşüncesinde olan insanlara ayvanın iştah açıcı etkisi ile bu sorunu çözebileceklerini hatırlatalım.

AYVA AĞRILARI DİNDİRİR

Şiddetli baş ağrılarından muzdarip olan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Kimisi migren, kimisi sinüzit etkisi ile bütün bir gün işkenceye dönüşüyor. Oysa ayva çiçeğini bir kaşık bal ile karıştırarak macun şeklinde tüketilmesi baş ağrısının yarım saat içinde hafifleyeceğini ayva mucizesi ile öğrenecektir.

Kadınların regl dönemleri bazılarında sıkıntılı geçmektedir. Düzensiz kanamalar sebebiyle büyük acılar çeken kadınlar ayva sayesinde mutlu bir dönem geçirebilir. Sadece birkaç dilim ayva yemek bu sıkıntının çok da ciddiye alınmaması gerektiğini size hatırlatacaktır.

Yoğun tempo içerisinde yaşanan bir günün koşturmacası size büyük enerji kaybına yol açtığınızı unutturur. Bu kaybı gidermek için birkaç dilim ayva yemeniz kâfidir.

Ayvanın insan sağlığına faydaları bunlarla sınırlı değildir. Kısaca, pazara gittiğiniz zaman gözünüze ayva İlişmesini beklemeyin, pazar listesine ayvayı mutlaka ekleyin. Ayvanın yaprakları, çiçekleri, hatta ve hatta ayva çekirdeğinin mucizevi faydaları burada kısaca izah edecek kadar az değildir.

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?