Azerbaycan’ın Çileli Tarihi

Azerbaycan’ın Çileli Tarihi

 İki devlet tek millet; Azerbaycan ve Türkiye! Özü bir, sözü bir. Peki neden ayrıyız! Er ya da geç TURAN Ülküsü gerçek olacaktır. Önce oynanan oyunları öğrenelim sonra hepsini tek tek bozma zamanı gelecektir. İşte Azerbaycan’ın çileli tarihi. Videoyu izle, dinle ümidini asla kırma! AZERBAYCAN’A RUS KAPANI Azerbaycan arazilerinin toplamı 200 bin metrekare civarındaydı. 1828 yılında Rusya ile […]

 İki devlet tek millet; Azerbaycan ve Türkiye! Özü bir, sözü bir. Peki neden ayrıyız! Er ya da geç TURAN Ülküsü gerçek olacaktır. Önce oynanan oyunları öğrenelim sonra hepsini tek tek bozma zamanı gelecektir. İşte Azerbaycan’ın çileli tarihi. Videoyu izle, dinle ümidini asla kırma!
AZERBAYCAN’A RUS KAPANI

Azerbaycan arazilerinin toplamı 200 bin metrekare civarındaydı. 1828 yılında Rusya ile birleştirilen Kuzey Azerbaycan’ın arazisi 130 bin metrekare idi. Aynı sene Rusya İmparatorluğu’nun Azerbaycan’ın İrevan ve Nahçıvan bölgelerine sistemli olarak Ermeleri yerleştirmesi sonucunda bu topraklar da azalmaya başlıyor.

1840 yılında Rusya İrevan Guverniyası’nı uydurur. Amacı İran’dan ve Türkiye’den Ermenileri Dağlık Karabağ bölgelerine yerleştirmektir. Bunun sonucunda 1818 yılında Azerbaycan demokratik cumhuriyetinin toprakları 130 bin metrekareden 110 bin metrekareye kadar düşer 18 mart 1818 yılında Azerbaycan topraklarında önce Ararat cumhuriyeti sonra bağımsız bir ermenistan devletleri yaratılır. sonuçta 1991 yılında Azerbaycan cumhuriyetinin toprakları 110 binden 80 bin lira kadar düşürür.

ERMENİLERİN TÜRK DÜŞMANLIĞI

On sekizinci yüzyıldan beri devam eden Ermeni terörü on binlerce Türk’ün adının yeryüzünden silinmesine sebep olmuştur. 1905-1918 ve 1973-1980 yılları arasında gerçekleşen Ermeni terörü geçen yüzyılın sonlarına kadar en dehşetlisi gibi görünse de 1988′den bugünkü tarihe kadar Türk’e karşı yapılan terör girişimleri hem seviyece  ürkütücü hem vahşetine göre o yılların olaylarından geri kalmıyor. 1918 mart soykırımı

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi

1918 yılında mart ayında Kafkas komiseri Baküye gönderilen Bolşevik Stephane Chovumyan Bakü’de iktidarı ele geçirmek amacıyla Ermeni teröristleri kullanmıştır. Stephane Chovumyan söylediklerine göre sivil Azerbaycanlıların katlinden Taşnak partisinin 3 – 4 bin üyesi bizzat iştirak etmiştir. 3 gün devam eden soykırımda Ermeni teröristleri Azerbaycan’da Azerilerin yaşadığı mahallelere baskınlar yaparak en küçük bebekten, en yaşlısına kadar herkesi kılıçla kestiler. İnsanların kulakları, burunları bile kesildi. Kadınların karınları yarıldı ve kadınlar diri diri duvarlara çivilendi. Bu soykırımda binlerce Azeri kardeşimiz öldürüldü.

AZERBAYCANLILARA OYNANAN SİNSİ OYUN

1948, 1953, 1988 ve bin dokuz yüz seksen dokuz yıllarında sistematik bir şekilde Azerilere zorunlu göçler yaptırıldı. 1947 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği bakanlar kurulunda Ermenistan’dan Azerbaycanlıların Azerbaycan’dan Sovyetler Birliğinin farklı yerlerine göç ettirilmesi hakkında bir karar çıkarıldı. Stalin tarafından 1948-19 53 yılları arasında Azerbaycanlıların göç ettirilmesi zamanında iktisadi, mali, sosyal ve manevi yönden güçlü stratejik yaşam bölgelerini boşaltmak zorunda bırakılır.

İkinci aşamada ise İrevan şehri yakınlarındaki yaşam yerleri Azerbaycanlılardan boşaltılır, sonrasında il merkezleri kasaba ve köylü insanı göçe zorlanır. Bu göç esnasında onbinlerce Azerbaycanlı Müslüman farklı bölgelere gönderilir. ‘En iyi Müslüman, ölmüş Müslümandır.’ prensibiyle bin dokuz yüz seksen sekiz yılından itibaren başlayan bu zorunlu göçler Ermeni teröristler tarafından yüzbinlerce Azerbaycanlıyı zorla yurtlarından kovdular. Bu olaylar sırasında yüzlerce Azerbaycanlı, Ermeniler tarafından suda boğularak, asılarak, elektrik verilerek, kafaları kesilerek  hunharca öldürüldüler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Yalancı Bahar' Çiftçileri Üzüyor

1988 – 1994 yıllarında Ermenistan devlet terörü ve siyaseti

1980’li yılların sonlarında Dashnak Sutyun Terör Örgütü yüklü miktarda silah satın alarak, bu silahlarla Azerbaycan arazisi olan Dağlık Karabağ’ı Ermeni teröristlerce işgal edilir. Aynı zamanda Fransa’nın Ermenileri tarafından Azerbaycan’a 400 terörist gönderilir. Bundan sonra Ermenistan devletinin ve Ermeni lobisinin maliye teşkilatı yardımıyla, Ermeni Terör Teşkilatlarının Azerbaycan’a karşı yürüttükleri terör savaşı son aşamasına ve en kanlı günlerine ulaşır.

1988 yılının şubat ayında 2 Azerbaycanlı vahşice öldürüldü. Bu Dashnak Sutyun Uluslararası Ermeni Terör Teşkilatı, sözde demokrasi ve insan hakları adı altında uyguladığı terör olaylarıyla, insanın kanını donduran, vahşice uyguladıkları terör, bütün dünya tarafından ekranlarda seyrediyordu ama kimsenin kılı kıpırdamıyordu.

26 şubat 1988 yılında Robert Koçaryan’ın başkanlığında Ermeni Terör Teşkilatı Ermenistan’dan kovulmuş Azerbaycanlıların yaşadığı Sumgayıt’da katliam yapar. Ermeni kayıtlarına göre bu olaylar sırasında zengin Ermeniler şehri terk eder. Bu katliamda sadece 5 Ermeni ölmüştür. 1988 yılı kasım ayında Sipitak’ta kalan bazı Azeriler evlerinden kovulur. 36 kişi işkencelere dayanamayarak ölür. 70 çocuk ailelerinin gözleri önünde önceden hazırlanmış borunun içine doldurulur ve her iki taraftan kaynak yapılır.

Bu vahşice, akla hayale gelmeyecek işkenceler Ermeni haydutlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Bugün  bu vahşiler, canavarlar çıkmışlar güya kendilerine yapıldığını iddia ettikleri katliamdan bahsediyorlar, soykırımdan bahsediyorlar. Kendileri her fırsatta Türklere saldırmış, katliam yapmış, kendi yaptıkları katliamı, kendi yaptıkları soykırımı, kendilerine yapılmış gibi göstermeye çalışarak dünyaya yalan söylemekten hiç çekinmemektedirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mermer Ocakları Flamingoları Gölden Kaçırıyor
Hocalı Katliamı

Hocalı Katliamı Azeri Soykırımıdır

 26 Şubat 1992 tarihinde Hocalı kasabasında 613 Azeri’nin vahşice katledilmesi yakın tarihin en canlı soykırımıdır. Üstelik bu soykırım her türlü belgelerle sabit iken, ortada tek bir kanıt sunamadan bütün dünyaya yutturmaya çalıştıkları Ermeni soykırımı palavrasını asla kabul etmiyoruz. En kısa zamanda bir avuç çapulcu, nefesi açlıktan kokan ermeni hainlerin Karabağ’dan derhal atılması gerekmektedir.

Hep tekrar ettiğimizi yine söylemek gerekirse, Kızılelma hey Kızılelma!

İki devlet tek millet

BÜTÜN TÜRKLER AYNI ŞEYİ SÖYLÜYORUZ AMA BİR ARAYA GELEMİYORUZ. Ama bir gün mutlaka!

İşte AZERİ KARDEŞİMİZ AZERİN DE ‘TURAN’ DİYOR…

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?