B-b Sesinin (Harfinin) Kolay Öğretimi

B-b Sesinin (Harfinin) Kolay Öğretimi

Harflerin öğretimi yavaş yavaş yarıyı buldu, çocuklar epey yol aldığını düşünüyoruz. Şimdi sıra geldi b sesinin öğretimine geldik. B-b sesinin (harfinin) öğretimi de zor öğretilen harflerden birisi olduğunu peşinen söylemek gerekir. Çünkü yukarıya uzantılı ve dönen üst uzantıların kolay yazılmadığını hatırlatmak isteriz.  Bu sebeple L harfinden yola çıkarak başlangıç olarak küçük L harfinin çıkış noktasından […]

Harflerin öğretimi yavaş yavaş yarıyı buldu, çocuklar epey yol aldığını düşünüyoruz. Şimdi sıra geldi b sesinin öğretimine geldik. B-b sesinin (harfinin) öğretimi de zor öğretilen harflerden birisi olduğunu peşinen söylemek gerekir. Çünkü yukarıya uzantılı ve dönen üst uzantıların kolay yazılmadığını hatırlatmak isteriz. 

Bu sebeple L harfinden yola çıkarak başlangıç olarak küçük L harfinin çıkış noktasından hareket edip üst tarafta bir dönüş yaptıktan sonra aşağıya doğru iniş yapıp orada yuvarlak çizeceklerini, Bu sebeple de oldukça zorlanacaklarını düşünüyoruz. Ancak ne kadar zor olursa olsun bol alıştırma ile çocukların bu eksiklerini gidereceğini düşünüyoruz. kaynak kitapların varsa onlar da bol alıştırmalar üzerinde Yazmalarını sağlayınız.

Eğer kaynak kitap alamadıysanız fotokopi çekerek çocukların bu elbiseyle gidermelerine yardımcı olunuz. B sesini yazdırmadan önce sesi hissettirmek gerektiğini umarız artık biliyorsunuzdur. Bu sebeple çocuklara içinde bu sesin olduğu kelimeler bul duruyoruz ve iyice hissetmesini sağlıyoruz bol bol örnek bulabilirsiniz; balık balon, bebek, Berber, biber, bisiklet, balkon, kaplumbağa, sabun gibi içimde kelimenin başında ortasında sonunda olması önemli değil B sesinin olduğu kelimeleri çocuğa da söyle derseniz. Çok faydalı olacaktır.

b

Daha sonra B harfi ile alıştırmalar yaptırılabilir sonra da kelimenin içinde kullandıktan sonra yazılışının bilgisayarlar yardımıyla çocuklara gösterilmesinde fayda vardır. Büyük harf küçük harf hepsini çocuğun görmesi gerekmektedir, kelime içinde içinde, birleştirilerek yazma çalışması da yapılmalıdır. d sesi ile ilgili hazırladığımız videoları izlettirmeniz çocuğun için faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Duyu Organlarımız Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Burun sağlığı, Duyu Organlarımız Videolu Konu Anlatımı ve Göz nasıl korunur hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  3. Sınıf Türkçe Dersi Örnek Soru Çözümleri

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?