B-İlgisiz Yarışma Programları

B-İlgisiz Yarışma Programları

 Toplum olarak yarışmalara özellikle de bilgi yarışmalarına çok ilgi duyarız. İmkanımız varsa katılırız, katılmak için bütün şartları ve şansları zorlarız. Yarışma programlarına katılamazsak bile başvuranları, katılanları izlemekten de geri durmayız, ekrana kilitleniriz. Son zamanların en çok ilgi gören yarışmaları  İlker Ayrık’la Yaparsın Aşkım, Show TV’de Gelin Evi  TV8’in fenomen yarışması İşte Benim Stilim,  TV8  Yemekteyiz, Survivor, O Ses […]

 Toplum olarak yarışmalara özellikle de bilgi yarışmalarına çok ilgi duyarız. İmkanımız varsa katılırız, katılmak için bütün şartları ve şansları zorlarız. Yarışma programlarına katılamazsak bile başvuranları, katılanları izlemekten de geri durmayız, ekrana kilitleniriz.

Son zamanların en çok ilgi gören yarışmaları  İlker Ayrık’la Yaparsın Aşkım, Show TV’de Gelin Evi  TV8’in fenomen yarışması İşte Benim Stilim,  TV8  Yemekteyiz, Survivor, O Ses Türkiye ve Yetenek Sizsiniz…
Yağlanmış bir karpuzu 5 metre ilerideki ekürinize atacaksınız. O da bu yağlı karpuzu yakalamayacak, 10 kg’lik karpuz ziyan olacak, seyirciler de güya gülecek… Buna yarışma denmesine kızıyorum ben, yoksa izleyen izler, sözümüz olmaz. Ama biz yarışma deyince kaliteli ve kültürümüze katkı sağlayacak yarışmalara alışık olduğumuz için hayal kırıklığına uğruyoruz.

Son zamanlarda özel kanalların çoğalmasıyla da yarışma programlarında gözle görünür bir artış oldu. Ama artış beraberinde yarışma zevkimizi de kirletmeye başladı dersek, yalan sayılmaz.  Yarışmalar tam bir saçmalama yarışmasına döndü diyebiliriz. 5-6 işsiz insanın yarışmaya çağrılarak moda adı altında abuk subuk şekilde boyanması garip giysilerle ekrana çıkarılması ve birkaç dengesizin de jüri olduğu yarışmalar gibi. İlgisiz ve bilgisiz benzer yarışma programları artık ekranlarımızı kirletmesin.

B-İlgisiz Yarışma Programları

İnsana değer veren yarışmalar yayınlanmasını mumla arar olduk. Olmayacak ya da olma ihtimali binde bir zorluk derecesindeki beceri yarışmaları seyredenleri çileden çıkarmaktadır. Bunların hangi yarışmalar olduğunu söylemeye gerek yok, siz bu saçma yarışmaları görünce sinir olup, kanalı değiştiriyorsunuzdur, diye umut ediyorum.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  En Beğenilen Erkek Çocuk-Bebek İsimleri ve Anlamları

Bir de bilgi yarışması olduğu halde hem yarışmacıları hem seyircileri sinir eden yarışmalar var. Bu tip yarışmalar da bıkkınlık vermeye başladı.

Yarışmacılar kıran  kırana yarışıyor ve 1 tanesi finale çıkıyor, ödül ise tam cep harçlığı türünden… Bu harçlığı kazanmak ise tam çin işkencesi dersem hiç abartmamış olurum. Ödül 5000 TL. Bu ödülü vermemek için de en zor soruyu seçmeleri hiç yakışık almıyor. Güya ünlü sunucuların sunduğu spor bilgi yarışması ise tam 3 bilinmeyenli denklem. Yarışmacıları birbirine düşman edip, finaldeki yarışmacıya sorular yöneltiliyor, anahtar sözcük isteniyor. Kazara cevabı bulan finaliste ne kazandığını söyleyen ya da bilen varsa söylesin.

Bilgi yarışması kategorisinde tartışmasız Kenan IŞIK’ın belleklerimize kazıdığı farklı insanların sunmaya devam ettiği KİM 1 MİLYON İSTER programı lider ve eşsiz yarışma diyebiliriz. Gerçi Kenan IŞIK abimiz olmayınca bir şey ifade etmiyor. Sonra SÜPER BULMACA, BÜYÜK RİSK, ve KELİME OYUNU sayılabilir.

Televizyon yapımcıları yarışma programı düzenlerken, öncelikle ekran başındaki insana katkı sağlayacak, bilgi birikimini sınayacak fırsatı vermesi gerektiğini unutmamalı; Türk Milleti olarak duygusal yönümüzün ağır bastığını ve yarışmacıların ekrandaki bizlerin temsilcisi olduğunu, bu sebeple para vermemeye endeksli bir yarışma değil, tam tersine yarışmacının kazanması için elden gelen bütün imkanlar zorlanması gerektiği göz ardı edilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?