Bağışlanan Organlar Uçurumun Kenarından Alıkoyuyor

Bağışlanan Organlar Uçurumun Kenarından Alıkoyuyor

Bu dünyayı anlamak pek de mümkün değil. Herhangi bir sebepten organları işlevsizleşen ve mutlaka yeni organlara ihtiyacı olan insanlar hastanelerde umutla kendilerine verilecek müjdeli haberi bekliyor. Peki, bu bekleyen insanlara müjdeli haber gelmesi için neler olması gerekiyor? Evet, hiç de kolay değil söylemesi ama birilerinin organlarını bağışlayabilmesi için organ sahibinin hayatının sona ermesi gerekir. Çok […]

Bu dünyayı anlamak pek de mümkün değil. Herhangi bir sebepten organları işlevsizleşen ve mutlaka yeni organlara ihtiyacı olan insanlar hastanelerde umutla kendilerine verilecek müjdeli haberi bekliyor. Peki, bu bekleyen insanlara müjdeli haber gelmesi için neler olması gerekiyor? Evet, hiç de kolay değil söylemesi ama birilerinin organlarını bağışlayabilmesi için organ sahibinin hayatının sona ermesi gerekir.

Çok net ve açık bir ifadeyle birileri ölürken bir başkalarının yaşam umudu yeşerecektir. Bu paradoks sadece organ bekleyenler için geçerlidir. Çünkü sağlıklı bir insan hiçbir zaman ölüp organlarını hemen bağışlamayı aklımın ucundan bile geçirmez. Ama bilinmez hayat bir gün sürpriz yapar ve hiç beklenmedik bir anda sizi çeker alır bu yalancı dünyadan. İşte bu son, başkaları için belki de hayat kaynağı olacaktır. Hayatı sona eren kişinin organları yakınlarının veya kendisinin önceden verdiği talimat gereği bağışlanırsa organ bekleyenlere umut olacaktır.

Haberlerde benzer örnekleri sık sık duyarız, okuruz ve bizim başımıza hiç gelmez diye aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Zaten hayat bilinmezleri yaşamak, sürprizlere açık olmak demektir. Belki siz de organ ihtiyacı duyanlar arasına girebilirsiniz. Çünkü risklerle dolu bir dünyada herhangi bir sebepten organ ihtiyacı duyanlar arasana girebilirsiniz.

O halde organ bağışına gerekli hassasiyeti göstererek önceden gerekli adımları atmalı, sağlıklı organların hayatınızın sona ermesi durumunda ihtiyaç duyan başka insanlara nakledilmesi için gerekli girişimlerde bulunmalısınız.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kişiler Arası İletişim

Kimileri yakınlarının acısıyla yanıp tutuşurken, kimileri de organ bağışı yapıp hayatını kaybedenlerin organları ile hayata tutulacaklarını düşünerek umutla organ beklemektedirler. Bursa’da kaldırıldığı Devlet Hastanesi’nde solunum yetmezliği sebebiyle beyin ölümü gerçekleşen bir kadın 5 farklı haftaya umut olacak.

Organ Nakli Merkezi

5 hastanın yüzü güldü

28 Ocak 2016 tarihinde solunum problemi nedeniyle Çekirge Devlet Hastanesi’ne götürülen F.İ. isimli bir hastanın yapılan tetkiklerden sonra yoğun bakıma alındığı, ancak yapılan her türlü müdahaleye rağmen beyin ölümünün gerçekleşmesine engel olunamadığı bildirildi. Sonrasında da organ nakli durumunun değerlendirilmesi amacıyla ailesiyle birlikte karar verilerek, ailenin organlarının bağışlanması konusunda verdiği onay neticesinde 2 adet böbreği, kornaları ve karaciğeri başka hastalara nakledilmesine karar verildi.
Akdeniz embolisi adı verilen solunum yetmezliği türünden dolayı hastaneye kaldırılarak beyinde oksijensiz kalması sebebiyle solunum daralması meydana gelmiş, sonrasında tedaviye alınmıştır.  Ancak yapılan bütün çalışmalara rağmen beyin ölümünün gerçekleşmesine engel olunamamış, diye açıklamalarda bulunan Çekirge Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Cerrah Uzman Operatör Doktor Timur Didinen, bütün tetkiklerin tamamlanarak hastanın ailesi ile de görüşüp karar alarak, organların bağışlanması sağlanmıştır, diyerek durumu özetledi.

Ayrıca Didinen, organ bağışında duyarlı davranan aileye teşekkür etti ve ‘Kaybettiğimiz hastamıza Allah’tan rahmet dilerken yeni organlarla hayata tutunacak olan hastalarımıza da acil şifalar diliyorum. İki böbrek Çanakkale’ye gönderilirken, karaciğer ise Bursa’daki bir hastaya nakledilecek kornealar ise değerlendirmek üzere Bursa’daki özel bir hastaneye gönderilecektir, diyerek sözlerini tamamladı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Elif'ten İki Farklı Hikaye

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?