Baldaki Sahtekarlığa Dikkat

Baldaki Sahtekarlığa Dikkat

En önemli besinlerden biri olan bal artık insanların korkulu rüyası haline gelmiş durumdadır. Çünkü gerçek balı bulmak, yemek neredeyse Şaka gibi bir hal aldı. Hakiki balın nasıl olduğunu, nasıl anlaşılacağını, sahte baldan nasıl korunmak gerektiğini tüketiciler artık bir türlü anlayamıyor. Uzman adı verilen kişilerin televizyonlara çıkıp konuşmaları da sürekli kafa karıştırıyor. Gerçek bal ile sahte […]

En önemli besinlerden biri olan bal artık insanların korkulu rüyası haline gelmiş durumdadır. Çünkü gerçek balı bulmak, yemek neredeyse Şaka gibi bir hal aldı. Hakiki balın nasıl olduğunu, nasıl anlaşılacağını, sahte baldan nasıl korunmak gerektiğini tüketiciler artık bir türlü anlayamıyor. Uzman adı verilen kişilerin televizyonlara çıkıp konuşmaları da sürekli kafa karıştırıyor.

Gerçek bal ile sahte bal nasıl ayırt edilir

Bu soruyu hemen hemen herkes soruyor ama kimin doğru, kimin yanlış söylediğini inanın kimse tam olarak anlayamıyor. Biz de bu konuya kafa yorduk ve sizler için yardımcı olmak amacıyla araştırdık. Sahte bal adı verilen yiyecek Glikoz şurubu ile yapılmaktadır. Glikoz şurubuna bal aroması ve su ilave edilerek bal üretimi yapılmaktadır. Bu sahte balın içinde bal adına hiçbir şey bulunmamaktadır, içindeki maddeler ucuz ve sağlığı tehlikeye sokacak türden yiyeceklerdir.

Gerçek balla sahte balın ayırt edebilmek için birkaç yöntem mevcuttur. Bunları yöntemlerle ayırt etmeye  çalışırsanız bir nebze olsun içiniz rahatlamış olur.

Bir ürün satın aldığınızda ilk önce etiketini incelemek gerekir, satın aldığınız üründe bal kodeksine uygundur etiketi varsa, ayrıca ürünün içindekiler bölümünde glikoz varsa satın aldığınız ürün gerçek bal değil, kimyasal bir türevdir. Yani gerçek balla alakası yoktur.

Gerçek bal – sahte bal

Satın aldığınız balığın üzerindeki etiketi, markası ve içindekiler bölümünün iyice kontrol ederek sadece içindekiler bölümünde Bal yazan hatta içindekiler diye bir bölüm olmaması gerekmektedir. Dolayısıyla satın aldığınız balın başka bir ek katkı maddesi olmaması gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Savaşların İnsanlara Etkileri

Balın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamak için havlu üzerine bir miktar bal dökerek balın sulandırılmış mı olduğunu, Kağıt havlunun suyu sürmesinden anlayabilirsiniz. Eğer gerçek bal olsa kağıt havlu tarafından emilmeyecektir.

Bir başka yöntem de bal ile alkol karıştırıldığı zaman sahte değilse, bal ve en alta geçerek altta kalır. Fakat bazı kaynaklarda ise tam tersini söylemektedir. Bu sebeple çok inandırıcı ve kabul edilir bir test olduğunu söyleyemeyiz. Balım kristalleşmesi veya halk arasında şekerleşmesi balın gerçek mi ya da sahte olduğunu tam olarak ortaya koymamaktadır. Bazıları bu durumu abartarak gerçek balın şekerleştiğini söylerken bazıları da tam tersini söylemektedir. Bu sebeple kristalleşme balın gerçek ya da sahte olup olmadığı konusunda belirleyici bir yöntem değildir.
Biliyoruz sizin de kafanız bu yazıyı okuduktan sonra iyice karışmıştır. Gerçek bal ile sahte bal nasıl ayırt edilecek. Biz de tam olarak size anlatamadığımızı kabul ediyoruz. Demek oluyor ki bu iş tam olarak çözülememiştir. O halde gerçek balı yemek istiyorsanız kendiniz Arı besiciliği yapacaksınız, kendi balığınızı kendiniz üreteceksiniz ya da tanıdığımız bildiğiniz en yakın kişilerden bal satın alıp yiyeceksiniz. Aksi takdirde satılan balların şikayetçi olmayacaksınız. Hele hele 5-6 kilo balı ve yanında ekstra hediyeleri almayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?