Balıkçılar, Gırgır Teknelerden ve Yunuslardan Yakınıyor

Balıkçılar, Gırgır Teknelerden ve Yunuslardan Yakınıyor

İnsan sağlığı açısından balık seti çok önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Omega 3 besin ögesi olarak adeta bir depo vaziyeti gören deniz ürünleri balıkçılar tarafından soframıza taşınır. Bu mesleği icra eden insanlar deniz tutkunudur. Zaman zaman istenmedik durumlarla karşılaşırlar. Bunlar, olumsuz hava şartları yanında fiziksel olarak onları rahatsız eden diğer etkenler şeklinde tezahür edebilir. Örneğin, küçük […]

İnsan sağlığı açısından balık seti çok önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Omega 3 besin ögesi olarak adeta bir depo vaziyeti gören deniz ürünleri balıkçılar tarafından soframıza taşınır. Bu mesleği icra eden insanlar deniz tutkunudur. Zaman zaman istenmedik durumlarla karşılaşırlar. Bunlar, olumsuz hava şartları yanında fiziksel olarak onları rahatsız eden diğer etkenler şeklinde tezahür edebilir. Örneğin, küçük tekneler ve diğer balık türleri balıkçıların gelirini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Buna örnek olarak aşağıdaki haberi okuyabilirsiniz.

Sabırsızlıkla av yasağının kalkmasını bekleyen, bu süreçte hazırlık yapan balıkçılık mesleğini yerine getiren insanlar farklı şikayetlerle gündeme oturuyor.

15 Nisan tarihinde av yasağının başlaması ile birlikte balıkçılar 1 Eylül tarihine kadar yeni sezon hazırlıkları yapacaklar. Bu arayı değerlendirmek isteyen balıkçılar gerekli hazırlıkları yapacaklar ve bakım onarım çalışmaları ile bu süreyi değerlendirecekler. Uzun zamandır kendilerine zaman ayıramadıkları için biraz tatil yapma fırsatı da yakalayacak olan balıkçılar 1 Eylül 2016 tarihinde yeniden ‘Vira bismillah’ diyecekler.

Geçimlerini balıkçılıkla sağlayan Tekirdağ ilimize bağlı Merkez Süleymanpaşa ilçesinde yaşayan vatandaşlar teknelerini demirlediler. Avlanma süresi boyunca hasar gören teknelerine ve ağlarına onarım bakım yapacaklar. Bu işleri imece usulü ile yapıyorlar. Geçtiğimiz sezon umduklarını bulamayan balıkçılardan biri olan Emrullah M., “Geçtiğimiz sezon yeteri kadar balık yakalayamadık, ancak 1 Eylülden sonra Allah’ın izniyle bereketli bir sezon olacağını umut ediyorum. Biz bol balık avlayalım vatandaş da doya doya balık yesin. Avlanma yasağı 15 Nisan itibariyle başladı. Biz de yeni sezona kadar dinleneceğiz. Bu süre içerisinde de yırtılan ağlarımızı ve hasar gören teknelerimizi tamir edeceğiz. Bu işleri yaparken arkadaşlar birbirimize yardımcı oluyoruz.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  KUVAYİ MİLLİYE'NİN DOĞUŞU

Geçtiğimiz sezonun kendileri açısından olumsuz geçmesinin nedenlerinden biri olarak yunus balıklarını işaret eden Emrullah M. “Geçtiğimiz sezon yunus balıkları ağlarımıza zarar verdi ve bizim ağlarımızı yedi. Bu yüzden çok zarar gördük ve istediğiniz kadar balık yakalayamadık. Ayrıca ‘gırgır’ adı verilen küçük teknelerle balıkçılık yapan insanlar da küçük balıklara zarar verdiği için yine iyi bir sezon geçiremedik.” dedi.

Ömrünü denizlerde geçirmiş olan Ömer Y. adlı balıkçı da 43 seneden beri balıkçılık yaptığını ifade ederek şunları söyledi:

“Balıkçılık bizim geçim kaynağımız, ancak balıkçılık bize yeteri kadar para kazandırmıyor. Emekli olmasaydım denizden kazandığında asla getiremezdim. Eskiden balıkçılık sayesinde İyi para kazanıyorduk, ancak günümüzde balıkçılıkla ev geçindirmek neredeyse imkansız. Her sene git gide kötüleşiyor. Yasaklar iyi uygulanırsa şartlar düzelir. Böylece  kaçak balıkçılığın önüne geçilmiş olur. Bilinçsizce avlanma yüzünden denizlerde balık kalmadı. Yetkililerin bu duruma el atması gerekir. Kaçak balık avcılığı yapanlara göz arttırmaları gerekir. Yasak sezonda bile ava çıkanları herkes biliyor.” dedi.

Bir başka balıkçı Kadir U. da yeni sezonda ağlarını ve teknesini bakımdan geçireceğini belirterek, “Önceleri profesyonel olarak balıkçılık yapıyordum, ancak yaşımız ilerleyince amatör balıkçılığa döndük. Yaşımız elvermediği için profesyonel olarak balıkçılık yapamıyorum. 20 seneden beri Tekirdağ’da balıkçılık yapmaktayım. Marmara Denizi’nde gırgır adı verilen teknelerle balık tutulduğu için bu sene istediğimiz gibi balık avlayamadık. Şansımız yaver gitmedi. Avlanma yasağı sezonunda gelecek sezon için gerekli hazırlıklarımızı yapmaya çalışıyoruz. İnşallah yeni sezon bereketli olur.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Habere Özgürlük İsteniyor
Balıkçılık hakkında bilgi

Balıkçılık hakkında bilgi

Bir meslek olarak yapılmak zorunda kalınırken bazıları da hobi amaçlı deniz tutkusu ile bu mesleğe bağlanır. Meslek olarak yapanlar sürekli sektöre katkı sağlar ve gerekli çalışmaları yapar.

Geçmiş dönemde kemikten yapılan olltalarla balık yakalamaya çalışılmış, bugün ise teknoloji bu sektörde etkilemiş daha profesyonel balık avcılığı yapılmaktadır. Günümüzde sadece balık avcılığı yapılmıyor balık çiftlikleri oluşturularak balık yetiştiriciliği ile de insanların omega 3 ihtiyacına cevap vermeye çalışıyor.

Balıkçılık Nedir

Balıkçılık, çok teferruatlı bir uğraş gerektirir. Hazırlık aşaması, balık yakalama, istif etme, pazara taşıma, satış gibi süreçler önceden planlanmalı ve profesyonel bir şekilde yapılmalıdır.

Avlanma aletleri açısından da balıkçılık çok çeşitlilik arz etmektedir. Balıkçılık teknik olarak ve belli bilgi birikimi ile yapılır.

Açık deniz balıkçılığı

Açık deniz balıkçılığı uluslararası sularda yapılır. Bunun için de belli prosedürleri bilmek ve yerine getirmek şarttır. Burada yerine göre balina, yerine göre diğer büyük balıklar avlanır.

Balıkçılık Teknolojisi

Profesyonel olarak dünyada en iyi balıkçılığı Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları yapmaktadır. Balık sürülerinin yerleri radar vasıtasıyla tespit edilerek balıklar yakalanır.

Amatör balıkçılık

Amatör balıkçılık su altı ve su üstü olarak iki şekilde yapılır. İnsanlar su altında uzun süre kaldığı için su geçirmez kıyafetler giyerler.

Ülkemizde sadece kıyı balıkçılığı ve amatör balıkçılık yapılmaktadır. Açık denizlere uzak olmamız hasebiyle bu yönde balık avlanması gerçekleştirilemiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kanser Tedavisinde Yeni Umut; PROTON

Türkiye’de tatlısu balıkçılığı göllerde gerçekleştirilmektedir. Türkiye’deki göllerde kızılkanat, tatlı su kefali, yeşil sazan, uzun levrek, inci balığı, yayın balığı, dere kaya balığı gibi balıklar avlanmaktadır.

Dünyada en iyi balıkçılık yapan ülkeler

Amerika, Japonya, Norveç, İsveç, İngiltere, Danimarka, İtalya, Almanyadır. Modern filolar vasıtasıyla oldukça fazla balık yakalamaktadırlar. Yüzen flolar ile dünyada insanların omega 3 ihtiyacı bu ülkelere ait balıkçıların katkılarıyla giderilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?