Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Okumak

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Okumak

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi ekolojik ve biyolojik olarak deniz sularını inceler, su canlılarının yetiştirilmesi konusunda araştırmalar yapar, deniz canlılarının hastalanması, avlanma zamanı gibi konularda su ürünleri işletme ve değerlendirme konularında, balıkçı gemilerinin yönetimi ve su altı tekniği konularında çalışan insandır. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisinin Görevleri Yaptığı işler arasında suda hayatını sürdüren canlıların hayat evrelerini incelemek suda hayatını […]

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi ekolojik ve biyolojik olarak deniz sularını inceler, su canlılarının yetiştirilmesi konusunda araştırmalar yapar, deniz canlılarının hastalanması, avlanma zamanı gibi konularda su ürünleri işletme ve değerlendirme konularında, balıkçı gemilerinin yönetimi ve su altı tekniği konularında çalışan insandır.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisinin Görevleri

 • Yaptığı işler arasında suda hayatını sürdüren canlıların hayat evrelerini incelemek suda hayatını sürdüren canlıların insanlar açısından faydalı olanlarının uygun avlanma metotlarını ve zamanlarını ayarlamak
 • Su içinde hayatını sürdüren canlıların yetiştirilmesi için gerekli araştırma geliştirme çalışmaları yapmak
 • Su Ürünleri yetiştiriciliği ve işletme kuruluşlarında planlama ve işletme çalışmalarında bulunmak
 • Yetiştiricilik tesislerinde stok ve üretim metotlarında teknik ve idari görevli olarak çalışmak
 • Balık ve diğer su canlılarının işlenmesi en iyi şekilde değerlendirilmesi ve pazarlamasını sağlamak
 • Balık unu ve yem fabrikalarında kontrol ve üretim aşamasında görev almak
 • Deniz ve iç sular ekolojisinde sağlık su kirliliği kalite bakımından uygunluk kontrollerini yapmak
 • Su ürünlerinin yetiştirilmesinde projelendirme ve geliştirilmesi çalışmalarına katılmak balıkların doğal ve kültürel olarak yetiştirilmesi esnasında hastalıklarını tedavi yollarını ve kontrollerini yapılması çalışmasında görev almak.
Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Maaşı

Balıkçılık Teknolojisi mühendisi olmak için gerekli özellikler şöyledir;

 • en üst seviyede genel yeteneğe sahip olmak
 • araştırma ve inceleme meraklı olmak
 • fen bilimlerine ilgi duymak
 • ıslak nemli ortamlarda ve açık havada akarsularda çalışmaya ilgili olmak
 • dikkatli sabırlı düzenli çalışma alışkanlığı olmak
 • dalma yüzme ve denize karşı metanetli olmak
 • sağlık problemi olmamak göz el ayak kulak gibi bedensel engeli olmamak
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi Kartı Ödemeleri Nasıl Yapılır

Balıkçılık Teknolojisi mühendisi olabilmek için alınması gereken eğitim üniversitelerin bağlı bulunduğu fakülteleri gerekli şartlarını taşımak ve YKS sınavında yeterli puanı aldıktan sonra ilgili puan türünde başarılı olanların özellikle sayısal dersleri iyi olması koşuluyla üniversitelerin Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümde yerleşmesi gerekir. Lise ve dengi okuldan mezun olan herkes gerekli şartları taşıması koşuluyla üniversiteden mezun olarak çalışma imkanına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Meslek eğitimi 4 yıldır, bazı üniversiteler 1 yıl yabancı dil hazırlık okumak zorunluğu getirmektedir.

Daha sonra uygulamalı dersler ağırlıklı olarak eğitime devam edilir. Meslekte ilerlemek isteyenlerin lisans eğitiminden sonra master ve doktora yapma şansları mevcuttur. Ayrıca araştırma görevlisi, doçent, profesör olarak diledikleri yerlerde mühendislik ve yöneticilik yapabilirler.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Maaşı kendini yetiştirmiş birikimli bir insan için oldukça iyidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?