Banka-Kredi Terimleri

Banka-Kredi Terimleri

Kredi Kartı Nedir Nasıl Kullanılır Finans kuruluşları ve bankalar tarafından müşterilerine tanzim edilerek anlaşmalı POS cihazları aracılığı ile nakit alışveriş yerine kullanılan elekronik sistemdir. Bankaların ATM ya da BTM makinalarından para çekme ve para yatırma işlemlerinde kullanılabilen önemli bir karttır. Kredi kartı için, peşin alışveriş yaparak ödeme yapmadan yapılan harcamaların ödemesini yaklaşık bir ay sonra […]

Kredi Kartı Nedir Nasıl Kullanılır

Finans kuruluşları ve bankalar tarafından müşterilerine tanzim edilerek anlaşmalı POS cihazları aracılığı ile nakit alışveriş yerine kullanılan elekronik sistemdir. Bankaların ATM ya da BTM makinalarından para çekme ve para yatırma işlemlerinde kullanılabilen önemli bir karttır.

Kredi kartı için, peşin alışveriş yaparak ödeme yapmadan yapılan harcamaların ödemesini yaklaşık bir ay sonra ister tamamını, isterseniz asgari ödeme tutarı adı verilen miktarını ödeyerek hayatı kolaylaştıran teknolojik bir araç olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi Kartının Faydaları-Zararları

Kredi kartının faydaları olduğu gibi büyük zararları da vardır. Her insanın doğası gereği, kullanım alanına göre kullanım amacına göre faydalı olduğunu düşünmek gerekir. Zira bilinçsizce kullanılan kredi kartları aileleri zor durumda bırakabilir. Ekonomik kriz içine çekilen tüketiciler anafora kapılırsa bankaların kölesi durumuna düşebilir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

Türkiye’de kredi kartlarıyla ilgili bütün işlemler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından kontrol edilmektedir. Bankalar tüketicilere verdikleri kartların faiz oranlarını BDDK resmi web sitesinde düzenli olarak yayın yayınlamakla yükümlüdür.

Kredi Kartı Limiti Belirleme

Kredi çeken tüketiciler zamanında ödemedikleri borçlarını bu yasal faizlerle ödeme yükümlülüğünü girer. Burada tüketicilerin dikkat etmesi gereken önemli hususlardan birisi, bankaların gereksiz kredi kartı limiti yükseltme girişimlerine karşı uyanık olmanızdır. Mühim olan da limitin yükselmesi değil, gelirinizin harcamalarınızı karşılayıp karşılayamadığıdır. Kesinlikle geliriniz kadar kredi kartı limiti belirlemeniz gerekmektedir. Hele hele bir kaç farklı bankadan kredi kartı çekip limitinin son kuruşuna kadar harcamak sizin aile ve huzurunuzun bozulmasına sebep olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dünyayı Kasıp Kavuran Ateş; Coronavirüs (Covid-19)

Bankalar tarafından yapılan kredi kartı kullanımını teşvik eden kampanyalar ile ilgili tuzaklara karşı uyanık olmalısınız. Birincisi taksit yapma olayına fazla girmeyiniz. Çünkü sürekli taksit yaptığınız takdirde biriken taksitler ileride ödenemez yekün teşkil eder. Bu sizi sıkıntıya sokar. İkincisi de ödemelerinizi asgari ödeme tutarı değil de tamamını düzenli olarak ödemeniz gerekir. Aksi halde asgari ödeme yaptığınız zaman borcunuzun kalan kısmına faiz uygulanacaktır. Bu da gereksiz bir ek masraftır.

Kredi notu hesaplama yöntemi

Kredi Skoru Nedir

Banka müşterilerinin geçmişte bankalarla yaptıkları her türlü para alışverişine bakılarak yapılan bir değerlendirme sonucunda puan verilmektedir. Kredi skoru herhangi bir bankaya başvurduğunuz zaman size kredi verip vermeme konusunda inceleme yapmak için müracaat edilen ortak bir kontrol mekanizmasıdır.

Kredi Kayıt Bürosu

Bu sistemde daha önce bankalarla yaptığınız her türlü hareketin, alışverişin otomatik yansıması sonucu puanlama yapılarak size bir not verilir. Kredi kayıt bürosu tarafından kontrol altında tutulan bankacılık geçmişiniz olumlu ise gittiğiniz her banka size hiç düşünmeden istediğiniz miktarda kredi sağlayabilir. Fakat geçmişte herhangi bir banka ile ticari alışverişlerinizde olumsuzluk yaşadıysanız bu sefer de hiçbir banka size kolay kolay talep ettiğiniz krediyi vermeyecektir.

Kredi Skorunu Yükseltme

Eğer geçmişte çektiğiniz kredilerde sorun yaşayıp kredi skorunuz düştüyse yapmanız gereken farklı taktikler vardır. Bunlardan en önemlisi farklı bankalardan kredi kartı temin edip cüzi miktarlarda harcama yapın. Sürekli ödemelerinizi kontrol edip kredi skorunuzu yükseltmeye katkı sağlayabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alır-Satılır

Ayrıca cari hesaplarınızda bankalara otomatik ödeme talimatları vererek talimatlarınızı sürekliliğini sağlarsanız kredi skorunuz hızla yükselecektir. Daha sonra ihtiyacınız olan krediyi istediğiniz bankadan rahatlıkla çekme şansınız olacaktır.

Kredi notunun düşmesine neden olan yasal takipleriniz sizi zor durumda bırakır. Bu sebeple de kredi skorunuzu düşer. Bundan sonra hiçbir banka sizinle çalışmak istemez. Kredi skoru düşük olan tüketiciler kredi bulmak için, müşteri bulmakta zorlanan bazı bankalardan kredi temin edebilir. Bunun karşılığında sizden bazı teminatlar isteyebilirler.

Kredi Kara Listesi Nedir

Herkesin anlayabileceği bir şekilde ifade etmek gerekirse, bankalardan çekilen kredilerin belli süreler içinde geri ödenmemesinden dolayı, olumsuzluklar yaşanması sebebiyle verilen kredinin yasal yoldan geri alınması olarak izah edebiliriz. Bunun sonucunda da bankalar tarafından görülebilen kredi kara listesi kaydına girer.

Merkez Bankası tarafından takip edilen kredi kara listesi kaydına girmek istemeyenlerin bankalarla olan ticari ilişkilerini düzenli tutması ve borçlarını zamanında ödenmesi gerekir. Bu listeye giren bir tüketici listeden kurtulmak için öncelikle çektiği bütün borçları ödemesi mecburidir. Sonra belli bir süre bekledikten sonra kredi kara listesinden kontrol ederek çıktıysa ihtiyacı olduğu zaman kredi çekmek için yeniden bankalara başvurabilirler.

Tüketicilerin bilmesi gereken en önemli husus, sadece borçlu olduğumuz bankaya kredi çekmek için değil, müracaat ettiğiniz diğer bütün bankalar tarafından kesinlikle size kredi verilmeyecektir. Bu sebeple kredi kara listesine düşmemek için zamanında önlem alarak bankalardan aldığınız her türlü krediyi zamanında ve eksiksiz ödemeniz gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  B-İlgisiz Yarışma Programları

Herhangi bir sorun yaşayıp ödeyemediğiniz takdirde kara listeden çıkmak için kredi notunuzun yükseltilmesi için bazı hamleler yapmanız şarttır.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?