Bankaya Borçtan Maaş Bloke Edilir mi

Bankaya Borçtan Maaş Bloke Edilir mi

Tüketicilerin çektikleri kredilerden ya da ödeyemedikleri kredi kartı borçlarından dolayı oluşan sorunları gidermek için, bankalar maaşlar müşterilerinin maaşına bloke etmektedir. Banka, borcunu ödeyemeyen kişilerin maaşını bloke edip verdiği kredinin geri ödeme işlemini sağlamaya çalışmaktadır. Bankalardan kredi çekip düzenli maaş alan insanlar genel olarak ihtiyaç kredileri ve kredi kartı seçimini maaş aldıkları bankadan yaparlar. Bunun sebebi, […]

Tüketicilerin çektikleri kredilerden ya da ödeyemedikleri kredi kartı borçlarından dolayı oluşan sorunları gidermek için, bankalar maaşlar müşterilerinin maaşına bloke etmektedir. Banka, borcunu ödeyemeyen kişilerin maaşını bloke edip verdiği kredinin geri ödeme işlemini sağlamaya çalışmaktadır. Bankalardan kredi çekip düzenli maaş alan insanlar genel olarak ihtiyaç kredileri ve kredi kartı seçimini maaş aldıkları bankadan yaparlar. Bunun sebebi, bankalar maaş müşterilerine fazla sorun yaşatmazlar. Banka müşterilerinin herhangi bir borç ödememe durumunda müşterisinin maaşına otomatikman bloke uygulayabilir.

Yasal olanı ise, bankaların maaşı bloke etme hakkı bulunmamaktadır. Ancak kredi kartı alırken ya da ihtiyaç kredisi çekerken size imzalattıkları sözleşmelerde okuyamadığınız kargacık burgacık yazıların arasında bu bölümü peşinen kabul ettiğinizi unutmayın. Yasada olmamasına rağmen kendilerinin size imzalattığı sözleşmede yer alan maddeler gereği banka borcundan dolayı, kredi borcundan maaş bloke edilmektedir.

Durum banka müşterisi olmayan tüketiciler için biraz farklıdır. Çünkü kendi bankalarından maaş almayan müşterilerin maaşlarına bloke yapma yetkileri yoktur. Maaşlara konulan blokenin kaldırılması için banka ile borçlu kişi arasında borcun ödenmesi amacıyla bir ödeme planı yapılması gerekir. Bu borç yapılandırmasında bankalar aylık ödeme tutarı olarak kabul ettikleri limiti bloke edebilirler. Maaşın kalan miktarı üzerinden blokajın kaldırılması gerekmektedir.

Bankalar kendilerinden maaş almayan müşterilerine bloke yapamazlar fakat mahkeme kararıyla ve haciz yoluyla başka bankadan alınan maaşa bloke yaptırabilirler. Bu blokaj da maaşın dörtte biri oranındadır. Yani 4000 TL maaş alan birisinin maaşının dörtte biri olan 1000 TL bankaya borç ödemesi olarak havale yapılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Seramikçi Camcı Çinici Nasıl Olunur İş imkanları Kazançları

Borç transfer kredisi

Müşterilerin daha önce bankalardan çektikleri kredileri ya da kredi kartlarının geri ödemesinde sıkıntı yaşayanlar borçlarını kapatmak için farklı yöntemler denemektedirler. Bankalardan kredi kullanan ya da kredi kartını borcunu zamanında ödeyemeyen müşteriler için verdiği hizmetlerden biri olarak da en çok talep gören borç transfer kredisi olduğunu hatırlatmak gerekir.

bankadan kredi kullanmak

Borç transfer kredisi ne demektir

Herhangi bir bankaya ait olan kredi kartı ya da kredi borcunun tamamına, başka bir banka tarafından kredi karşılığı ile ödenmesi yöntemine kredi borç transfer kredisi adı verilir. Finans kurumları müşterilerini artırabilmek için sürekli farklı yöntemler geliştirmektedirler. İnsanları etkileyebilmek için dikkat çeken reklamlar yaparak başka bankada olan borcunu kendileri kredi vererek ödeyebileceklerini söyleyerek, çözüm bulduklarını iddia etmektedirler. Borcunu ödemekte zorlanan müşteri de bu durumu fırsat bilerek bir başka bankadaki borcunu kapatmak için bir başka bankanın kredisini kullanma fırsatını değerlendirmek istemektedir. Burada iki kere faiz batağına bulaştığını çok düşünmemektedir. Bankalar kredi vermek adına borçları tek çatı altında toplanması olarak tüketicinin aklına girmektedir. Bu sebeple kendilerine uygun bir kredi vereceklerini söyleyen bankalar yeni müşteri çekme planlarını devreye sokmaktadır.

Bankalar yeni faiz oranları ile size verecekleri borç transfer kredisi ile yeni karlar elde edecekler, yeni dosya masrafları alacaklar. Ayrıca yaptıkları hizmetin karşılığı olarak tahsil masrafı, hayat sigortası gibi komisyonlardan para kazanacaklardır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Borç transfer kredisinin diğer kredilerden farklı yönü ise müşterinin ödeyemediği borçlar için yeniden kredi kullanılması o kişinin şüpheli müşteriler kategorisine girmesine neden olacaktır. Çünkü bir önceki bankadan çektiği krediyi ödeyemeyen kişi kendi bankalarından çektiği krediyi ödeyip ödeyemeyeceği meçhuldür. Bu sebeple bankalar riske girmemek için bu tür müşterilerden kefil isteyecektir.

Fazla kredi talep etmek kredi notunu etkiler mi

Bankalar müşterilerinin kendilerinden talep ettiği kredi miktarlarına olumlu ya da olumsuz cevap vermek için Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda oluşan kredi notuna göre karar vermektedir. Kredi notu düşük müşterilere bankalar riskli müşteri olarak gördüğü için genelde kredi vermek istemezler. Kredi almakta ısrar eden müşterilerine ipotek ya da kefil şartı getirirler. Her şeye rağmen istenilen kredinin tamamı değil, bir kısmı kefil ve ipotek şartı yerine getirildiği zaman kabul edilebilir.

Banka, müşterisine geçmiş bankacılık hareketlerini incelendiği ve olumlu ya da olumsuz davranışlarına göre ortaya çıkan kredi notlarını etkileyen bazı etkenler bulunmaktadır. Bu faktörler arasında;

Sık sık kredi talebinde bulunmak, birden fazla bankaya kredi müracaatında bulunmak, talep edilen kredinin onaylanması ile ilişkisi bulunmaktadır. Kredi çekmek amacıyla bütün bankaların kapısını çalarak kredi istemek çok doğru bir yaklaşım değildir. Eğer kredi notunuz yüksek ise zaten ilk talep ettiğiniz banka size istediğiniz kolaylığı sağlamak isteyecektir. Çünkü bankaların çalışma sistemi paradan para kazanma üzerinedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Örgü Sepet Yapımı

Kredi notumuz düşük ise ikinci üçüncü ya da diğer bankalara gitmenizin hiçbir anlamı yoktur. Çünkü, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan kredi notu Bütün bankalar tarafından takip edilmektedir. Sizin her gittiğiniz banka sizinle ilgili bilgileri otomatikman ekranda görecektir ve kanaatları değişmeyecektir. Ancak her şeye rağmen bazı bankalar kredi vermek için müşteri bulamadığından, bazı müşterilere şartlı olarak kredi vermeye çalışmaktadır.

Bankalar kredi talebinde bulunan riskli müşterilerine, her zaman kendini garantiye alacak şartlar öne sürmektedir. Bunlar, kefil ya da ipotek konusudur. Kredi notunu etkiler faktörlerden en önemlisi mevcut borcun ödenip ödenmediği durumudur. Asgari ödeme, icra, gecikme gibi etkenler kredi notunun ortaya çıkmasında belirleyici olmaktadır.

Sık sık kredi başvurusunda bulunanlar aslında pek mantıklı bir iş yapmamaktadırlar. Fazla kredi talep etmek kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple yapılması gereken en akıllıca iş, birden fazla kredi başvurusu yerine, gerçekten kredi alınabilecek banka ile samimi bir şekilde oturup konuşmak, sonuç alınmıyorsa ısrarcı olmamaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?